Od trzydziestu siedmiu lat, co roku, zawsze 14 października, i jedni, i drudzy mają swoje święto. Jest nim Dzień Edukacji Narodowej. Dzieje się tak dlatego, że właśnie 14 października 1773 roku obradujący w Warszawie sejm rozbiorowy na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i za zgodą władz rosyjskich, powołał Komisję Edukacji Narodowej – instytucję, którą można by uznać za pierwsze w ówczesnej Europie Ministerstwo Oświaty. Co ciekawe, współcześnie w większości państw na świecie pedagodzy świętują 5 października, gdy przypada Światowy Dzień Nauczyciela.

Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Żytowiecku miały miejsce w bardzo ciepły i słoneczny poniedziałek 14 października 2019 roku. Odbywającą się w sali gimnastycznej uroczystość, przy współpracy nauczycielki muzyki p. Zofii Przewoźnej, przygotowała wychowawczyni klasy V a p. Magdalena Blandzi.

Swoją obecnością społeczność naszej szkoły zaszczycili radny gminy Poniec p. Marcin Stróżyński, żytowiecki proboszcz ksiądz Jacek Toś oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy w osobach p. Marii Duda, p. Tadeusza Olejniczaka, p. Aldony Skotowskiej, p. Janiny Świtalskiej i p. Witosławy Zakrzewskiej.

Trwającą od godziny 9.04 do 9.50 uroczystość poprowadzili piątoklasiści Alicja Błaszkowska i Filip Małysiak. Rozpoczęła się ona od wprowadzenia pocztu sztandarowego, który tworzyli ósmoklasiści Piotr Romek, Anna Michałek i Natalia Nowak oraz odśpiewania hymnu państwowego.

Chwilę później historię Dnia Edukacji Narodowej przypomniał pan dyrektor Mariusz Kędzierski, podkreślając jednocześnie, że dzisiejszy dzień to nie tylko święto nauczycieli, ale i wszystkich pracowników szkoły oraz uczniów. Pan dyrektor poinformował również o życzeniach, które z okazji Dnia Edukacji Narodowej dla nauczycieli i pracowników naszej szkoły skierowali Burmistrz Ponieca p. Jacek Widyński oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Poniecu p. Jerzy Kusz.

Coroczny Dzień Edukacji Narodowej stał się również okazją do wręczenia wyróżniającym się w pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycielom Nagród Dyrektora Szkoły. Otrzymali je: pani wicedyrektor Magdalena Włodarczyk, p. Krzysztof Blandzi, p. Magdalena Blandzi, p. Karolina Duda-Małysiak, p. Bożena Grzelczak, p. Aneta Kędzierska, p. Łukasz Kubeczka, p. Ewa Łuczak, p. Małgorzata Piskorska, p. Dorota Przybylska i p. Lidia Wróblewska.

Nagrodami Dyrektora Szkoły uhonorowano również p. Monikę Brodziak, sekretarza szkoły p. Dąbrówkę Bilewicz oraz pracowników niepedagogicznych: p. Szymona Błaszkowskiego, p. Stanisławę Budzyń, p. Aleksandrę Kędziora i p. Ewę Perz.

Ponadto pan dyrektor, w imieniu całej społeczności szkolnej, złożył życzenia urodzinowe obchodzącemu za kilka dni osiemdziesiąte urodziny p. Tadeuszowi Olejniczakowi. Zgromadzonym w sali gimnastycznej uczniom sylwetkę dostojnego jubilata, emerytowanego nauczyciela matematyki i wychowania fizycznego, przedstawił p. Krzysztof Blandzi.

Pan dyrektor Mariusz Kędzierski, wręczając bukiet kwiatów, podziękował także odchodzącej za kilka tygodni na emeryturę p. Ewie Perz, którą z pewnością wszyscy zapamiętamy jako niezwykle skromną i życzliwą osobę, zawsze gotową do działania i pomagania innym. Ktoś kiedyś powiedział, że wartość człowieka mierzy się jego uczynkami, tym, co po sobie pozostawia. Te słowa jak ulał pasują do pracującej w naszej szkole od dwudziestu lat p. Ewy Perz.

W drugiej części uroczystości Dnia Edukacji Narodowej, a trwała ona od godziny 9.27 do 9.50, publiczności zaprezentowali się uczniowie klasy V a oraz czternaście szkolnych chórzystek. Z kronikarskiego nawyku odnotujmy nazwiska najbardziej rozśpiewanych dziewcząt w szkole: Natalia Andrzejewska (V a), Julia Bajer (V b), Aleksandra Bartlewska (VI b), Żaneta Bzdęga (VI a), Michalina Ciesielska (VI a), Lena Duda (V b), Oliwia Dudka (VI b), Zuzanna Jesiak (VI a), Kinga Jędryczka (VI a), Agata Karczewska (IV a), Maja Karpińska (VI a), Martyna Kochanek (VI b), Żaneta Włodarczyk (V b) i Lena Żurek (V a). Wymienione wyżej dziewczęta zaśpiewały dwie piosenki: „Czternastego października” oraz „Co nam w duszy gra”. Niemałe zdolności artystyczne ujawniła także Lena Żurek, która oczarowała publiczność autorskim wykonaniem piosenki zatytułowanej „Dzień nauczyciela i karuzela”.

Zgromadzeni w sali gimnastycznej uczestnicy Obchodów Dnia Edukacji Narodowej z zainteresowaniem obejrzeli również przezabawny program artystyczny, w którym udział wzięli podopieczni p. Magdaleny Blandzi z klasy V a. Spoglądając na Filipa Małysiaka i Lenę Żurek można było odnieść wrażenie, że już od bardzo wielu lat wykonują zawód nauczyciela. A trzeba uczciwie przyznać, że obojgu pedagogom przyszło pracować z bardzo niesforną klasą. Co prawdą uczęszczała do niej prymuska Amelka, ale wiedza pozostałych uczniów pozostawiała wiele do życzenia.

Trzeba jednak przyznać, że niesforna klasa zaproponowała obojgu nauczycielom sporo nowatorskich rozwiązań, które w każdej szkole przyjęte zostałyby przez uczniów z olbrzymią radością. Bo czy nie byłoby wspaniale, gdyby jedynek nie było wcale? Bo czy trudne do zapamiętania nazwy przypadków nie można by nazwać przerywnikiem, rozbijaczem, podpowiadaczem, wykrętnikiem lub ściągaczem?

Jedna z uczestniczek lekcji uczciwie przyznała, że niełatwo być nauczycielem. Zaproponowała więc panu Filipowi i pani Lenie zaopatrzenie się w zestaw niezbędnych pomocy, które pedagogom ułatwią pracę. Wśród tychże znalazły się między innymi lusterko wsteczne, by móc widzieć, co dzieje się za plecami oraz służącą do odczytywania bazgrołów uczniowskich lupę nauczycielską.

Oficjalną część żytowieckich obchodów Dnia Edukacji Narodowej zakończyły wyprowadzenie pocztu sztandarowego oraz odśpiewanie hymnu szkoły.

 

 

Tekst: Krzysztof Blandzi

Foto : Krzysztof Blandzi i Tomasz Bartz ( x 1 )



Galeria zdjęć: