Przypadający co roku 29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania oraz zamiar zachęcenia uczniów klasy V a do uważnego przeczytania tej niezwykłej książki w mistrzowski sposób opowiadającej o prawdziwej przyjaźni, męskich ideałach i wartościach, przyczyniły się w dniach 30 września – 2 października 2019 roku do kilkuminutowego przerwania tradycyjnego toku lekcji języka polskiego i poświęcenia go na głośne odczytywanie wybranych fragmentów „Chłopców z Placu Broni”.

W czasach, w których coraz więcej młodych ludzi pochłoniętych jest oglądaniem filmów, graniem w gry komputerowe lub serfowaniem po internecie, czytanie książek nabiera olbrzymiego znaczenia. Z kolei czytanie na głos uczy uważnego słuchania, rozwija zdolność koncentracji i chęć poznawania świata. Wisława Szymborska, nasza noblistka z 1996 roku, wielokrotnie powtarzała, że czytanie to najlepsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła.

Głośne czytanie wybranych fragmentów „Chłopców z Placu Broni” w poniedziałek 30 września 2019 roku podczas lekcji języka polskiego zainaugurowała Lena Żurek. Z przeczytanego przez piątoklasistkę w auli szkolnej fragmentu książki jej koleżanki i koledzy dowiedzieli się, że jedyny szeregowiec, mały, jasnowłosy Ernest Nemeczek, nigdy się nie skarżył i z pokorą słuchał wydawanych mu rozkazów. Sława i zaszczyty nie były dla niego najważniejsze.

Następnego dnia uczniowie klasy V a ponownie otrzymali egzemplarze książki i na kilka minut udali się na jeden ze szkolnych korytarzy. Tym razem umiejętnością pięknego, głośnego czytania zaimponowali wszystkim Nina Polaszek i Alan Żurczak. Bohaterem przeczytanego fragmentu był zawsze uczciwy, sprawiedliwy i rozważny Janosz Boka. Koledzy bardzo go cenili, bo chociaż był dowódcą, to potrafił wymierzyć karę nawet sobie.

W środę 2 października 2019 roku żytowieccy piątoklasiści, słuchając fragmentów „Chłopców z Placu Broni” w interpretacji Natalii Andrzejewskiej, Alicji Błaszkowskiej i Filipa Malysiaka, wyobrazili sobie, że są wraz z Boką, Czonakoszem i Nemeczkiem uczestnikami nocnej wyprawy do Ogrodu Botanicznego, w którym dostrzegają swego kolegę Gereba opowiadającego Czerwonoskórym jak dostać się na Plac Broni.

„Chłopcy z Placu Broni” to niezwykła książka. Tytułowy Plac dla Boki, Nemeczka i ich kolegów jest czymś więcej niż tylko placem zabaw. Jest symbolem Ojczyzny. I to jest bardzo ważny powód, by temu utworowi najpierw przez trzy dni poświęcić podczas lekcji kilka minut, a po przeczytaniu go przez dzieci dokładnie omówić, bo naprawdę na to zasługuje.

 

Tekst i foto: Krzysztof BlandziGaleria zdjęć: