Arystoteles, jeden z najsłynniejszych starożytnych filozofów powiedział kiedyż, że korzenie edukacji są gorzkie, ale owoce bardzo słodkie.

Mało kto wie, że na przykład Henryk Sienkiewicz nie uczył się zbyt dobrze i z trudnościami przechodził z klasy do klasy. Ponadto często spóźniał się na lekcje, bo w drodze do szkoły wstępował do sklepu z ptakami i obserwował je, zapominał o całym świecie. Natomiast Stefan Żeromski trzykrotnie powtarzał klasę w kieleckim gimnazjum. Z kolei Bolesław Prus nie mógł sobie poradzić w szkole z nauką języków obcych. A tak bliski naszym sercom Stefan Rowecki uczył się co prawda całkiem nieźle, ale nie tylko nie potrafił usiedzieć w ławce podczas lekcji, ale również nie umiał powstrzymać się od rozmów z kolegami, co niewątpliwie przeszkadzało nauczycielom.

Wymienione powyżej postacie ukończyły szkoły, dorosły i przeszły do historii. Henryk Sienkiewicz otrzymał w 1905 roku literacką Nagrodę Nobla i do dziś pozostaje na świecie najpopularniejszym polskim pisarzem. Stefan Żeromski nie był laureatem literackiej Nagrody Nobla, ale pretendował do niej aż czterokrotnie. Pisarz nazywany kiedyś „sumieniem narodu” otrzymał nawet w prezencie od prezydenta Stanisława Wojciechowskiego mieszkanie na Zamku Królewskim. Na grobie Bolesława Prusa, autora „Lalki” i „Faraona”, propagatora turystyki pieszej i rowerowej widnieje inskrypcja „Serce serc”. Od dwudziestu dwóch lat czujemy się wyróżnieni, gdyż Patronem naszej szkoły jest uważany za symbol patriotyzmu legendarny generał Stefan „Grot” Rowecki.

Za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat dowiemy się, czego w swoim życiu dokonali uczniowie, którzy w roku szkolnym 2019/2020 uczęszczać będą do Szkoły Podstawowej w Żytowiecku. Każdy z nich jest bowiem niepowtarzalny i wyjątkowy. Niezależnie jednak, jaką profesję będą wykonywać, ważne, by byli ludźmi dobrymi, uczciwymi, wrażliwymi oraz gotowymi do działania i pomagania innym.

Tymczasem w poniedziałkowy poranek 2 września 2019 roku, po rekordowo długich, bo trwających aż siedemdziesiąt dwa dni wakacjach, dla dwustu uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej imienia generała dywizji Stefana Roweckiego „Grota” w Żytowiecku rozpoczął się nowy rok szkolny.

Kilka minut po godzinie ósmej do szkoły dotarli pierwsi uczniowie, którzy przez kilkadziesiąt minut przebywali pod opieką nauczycieli świetlicy oraz wychowawców. O godzinie 8.45 uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły udali się do kościoła pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa. Żytowiecki proboszcz ksiądz Jacek Toś odprawił trwającą od 9.02 do 9.40 mszę świętą w intencji uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Podczas trzynastominutowej nauki kapłan wspomniał swoje lata szkolne. Zwrócił także uwagę, że szkoła to nie tylko nauka, ale również pierwsze przyjaźnie, które bywa, że trwają przez długie lata.

Kolejne części tegorocznej uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego odbyły się już w szkole. W sali gimnastycznej dwustu żytowieckim dzieciom (dziewięćdziesięciu sześciu dziewczynom i stu czterem chłopcom) towarzyszyli między innymi wspomniany już ksiądz proboszcz Jacek Toś, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Poniecu p. Maciej Malczyk i p. Paweł Szynka – podharcmistrz, Komendant Harcerskiego Szczepu „Błękitni” w Poniecu. Nie zabrakło również grona pedagogicznego, pracowników obsługi oraz zawsze mile widzianych w szkole rodziców uczniów.

W roli prowadzącej uroczystość wystąpiła Patrycja Kluczyk z klasy ósmej. Po odśpiewaniu hymnu państwowego okolicznościowe przemówienie wygłosił pan dyrektor Mariusz Kędzierski. Prelegent szczególnie ciepło powitał dwadzieścioro dziewięcioro uczniów klas pierwszych. Z pewnością rozpoczęcie nauki to wyjątkowe przeżycie dla każdego malucha. Pan dyrektor zachęcał także uczniów do spędzania w szkole czasu efektywnie, do pełnego wykorzystywania swojego potencjału i do odnoszenia sukcesów na miarę swoich możliwości. Mówca poinformował także, że podczas wakacji zakupione zostały trzy multimedialne monitory dotykowe, w które wyposażono sale nr 2, 6 i 7.

Tradycyjnie podczas trwającego tym razem od 10.08 do 10.37 uroczystego apelu inaugurującego nowy rok szkolny odbyło się także pasowanie uczniów klas pierwszych. Ceremonii, poprzez dotknięcie olbrzymim ołówkiem prawego ramienia podopiecznych p. Doroty Błaszyk (I a) i p. Doroty Przybylskiej (I b), dokonał pan dyrektor Mariusz Kędzierski. Każdy z pierwszoklasistów otrzymał także wspaniały dyplom oraz drobny upominek. O swoich młodszych koleżankach i kolegach nie zapomnieli również uczniowie klas drugich i trzecich. Ich przedstawiciele wręczyli każdemu z pierwszoklasistów breloczek i lizak.

Warty odnotowania jest również fakt, że po raz pierwszy w historii naszej szkoły w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego wziął udział poczet sztandarowy, który tym razem tworzyli Piotr Romek, Anna Michałek i Natalia Nowak.

Część oficjalna uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego zakończyła się wyprowadzeniem pocztu sztandarowego oraz odśpiewaniem hymnu szkoły. Wówczas też uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami, w celu omówienia spraw organizacyjnych, przeszli na kilka minut do sal lekcyjnych.

 

Tekst i foto: Krzysztof BlandziGaleria zdjęć: