Wśród nich było i jest sporo pedagogów, których nazwiska na zawsze złotymi zgłoskami wpisały się w historię żytowieckiej szkoły. Do tego grona niewątpliwie należy również p. Dorota Lisewska, w latach 1971-1984 nauczycielka przede wszystkim geografii, ale również biologii i plastyki, a w roku szkolnym 1978/1979 dyrektor Szkoły Podstawowej w Żytowiecku. Dawni uczniowie p. Doroty Lisewskiej wspominają, że była to osoba żyjąca pracą, niezwykle sumiennie i obowiązkowo podchodząca do swoich zadań. Prowadzone przez zawsze uśmiechniętą p. Dorotę Lisewską lekcje na długo zapadały w pamięci.

         W okresie trzynastoletniej pracy pedagogicznej p. Doroty Lisewskiej w Żytowiecku jej prawdziwą pasją stało się harcerstwo. Jako instruktor ZHP poświęcała dzieciom i szkole mnóstwo czasu, żyjąc życiem swoich podopiecznych. Z zaangażowaniem redagowała wówczas kronikę, w której odnotowywała najważniejsze wydarzenia z dziejów istniejącej w naszej szkole drużyny harcerskiej. A była to drużyna niezwykle aktywna. Między innymi wykonywała najprzeróżniejsze zadania na rzecz społeczności szkolnej, uczestniczyła w rajdach i zlotach, porządkowała zaniedbane groby oraz organizowała bale i obozy harcerskiej jak np. w Rudnie w dniach 2-15 czerwca 1975 roku. Gdy w roku szkolnym 1980/1981 ówczesny dyrektor naszej szkoły p. Stanisław Kruk postanowił wydzielić część strychu szkolnego, by utworzyć w niej harcówkę z prawdziwego zdarzenia, żytowieccy harcerze zakasali rękawy i ostro wzięli się do pracy. Troszkę pomogli rodzice i w czwartek 18 grudnia 1980 roku o godzinie 13.00 w towarzystwie licznie przybyłych gości rozpoczęła się uroczystość otwarcia tak długo oczekiwanej harcówki.

         Tymczasem już od wielu lat p. Dorota Lisewska mieszka w Gostyniu i wypoczywa na zasłużonej emeryturze. Nie spędza jej jednak tylko siedząc na kanapie i oglądając telewizję. Aby zdobywać nowe kompetencje, rozwijać swą aktywność i twórczo spędzać wolny czas, prężnie działa w szeregach Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przede wszystkim w sekcji plastycznej.

         Ponieważ p. Dorota Lisewska namalowała, jak dotąd, kilkadziesiąt obrazów, postanowiła udostępnić je szerszej publiczności. W piątkowy wieczór 24 marca 2017 roku w salce klubowej Gostyńskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” odbył się wernisaż wystawy malarskiej emerytowanej nauczycielki żytowieckiej szkoły. Przybyło na niego wielu znakomitych gości: członków rodziny, przedstawicieli władz samorządowych, przyjaciół i znajomych oraz studentów Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na tak wspaniałej uroczystości nie mogło zabraknąć p. Witosławy Zakrzewskiej oraz reprezentantów ZSSPiG w Żytowiecku w osobach p. Krzysztofa Blandziego i uczniów klasy pierwszej gimnazjum: Oskara Majewskiego, Julii Michałek, Kacpra Sierlei, Karola Wawrzynowicza, Aleksandry Włodarczyk i Karoliny Zimlińskiej.

         Kilka minut po godzinie 18.00 dyrektor GOK „Hutnik” p. Tomasz Barton przedstawił i powitał autorkę wystawy oraz przybyłych gości. Z kolei o trwającej już dziesięć lat przygodzie p. Doroty Lisewskiej z malarstwem, poinformował zebranych p. Marek Ratajczyk – instruktor prowadzący w „Hutniku” Klub Plastyka Amatora, do którego na zajęcia uczęszcza również autorka wystawy. Wspomniany pan Marek to również osoba, która kilkakrotnie gościła w naszej szkole. Ostatnio w środę 14 maja 2014 roku podczas obchodów Dnia Patrona gostyński plastyk w sali nr 6 wprowadzał ówczesnych uczniów klas I-III szkoły podstawowej w arkana sztuki. Warto dodać, że bardzo często przyjeżdżający do naszej szkoły na spotkania autorskie p. Tadeusz Wujek, autor wielu wierszy o tematyce związanej przede wszystkim z Gostyniem i Biskupizną, zaprezentował publiczności zainspirowany twórczością p. Doroty Lisewskiej wiersz zatytułowany „Ruiny Niepartu”.

         W końcu do mikrofonu podeszła bardzo wzruszona p. Dorota Lisewska, by opowiedzieć przybyłym gościom o swej artystycznej pasji, która narodziła się podczas zajęć odbywających się w ramach Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uczestnicy wernisażu wystawy dowiedzieli się, że emerytowana nauczycielka naszej szkoły swoje pierwsze próby malarskie odbywała pod okiem studentki architektury p. Agaty Superczyńskiej. Wzięła wówczas udział  w powiatowym konkursie pod nazwą Gostyńskie Strofy i Obrazy – „Oni żyją wśród nas”. To właśnie na ten konkurs p. Dorota Lisewska namalowała techniką akwareli tryptyk „Ruiny zamku w Nieparcie”, za który otrzymała pierwszą nagrodę. Od wielu lat p. Dorota Lisewska jest również uczestnikiem wielu plenerów malarskich, a w grudniu ubiegłego roku zastała wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Fotograficzno-Plastycznym „Konfrontacje”.

         Podczas swego kilkuminutowego wystąpienia p. Dorota Lisewska z dumą podkreślała, że przez trzynaście lat pracowała w naszej szkole. Autorka wystawy wspominała także swój udział jako opiekuna żytowieckich harcerzy w trwającym od 27 czerwca do 24 lipca 1983 roku obozie na Ukrainie, podczas którego zwiedzono między innymi Kijów i Żytomierz, uczestniczono w wielu spotkaniach z kombatantami II wojny światowej oraz zaprezentowano w tzw. Dniu Polskim wspaniały program artystyczny.

         Z okazji wernisażu wystawy malarskiej p. Dorota Lisewska otrzymała mnóstwo kwiatów, życzeń i gratulacji. W imieniu żytowieckich uczniów oraz ich opiekuna bukiet kwiatów wręczył autorce wystawy Kacper Sierleja. Z kolei Karolina Zimlińska przekazała p. Dorocie Lisewskiej pięknie wydany album zatytułowany „Zabytki świata” z napisana przez siebie dedykacją oraz podpisami wszystkich uczniów uczęszczających do klasy pierwszej gimnazjum w Żytowiecku. Wspomniany album przedstawia 117 najbardziej znanych na świecie zabytków.

         Uczestniczącym w wernisażu wystawy podopiecznym p. Krzysztofa Blandziego najbardziej przypadły do gustu obrazy, które p. Dorota Liswska zatytułowała „Bajkowy potok”, „Jesienny poranek”, „Łąka”, „Cisza”, „Wierzba na rozdrożu” oraz „Szepty starych wierzb”. A samą wystawę zwiedzać będzie można w dni robocze w dniach 27 marca – 7 kwietnia bieżącego roku. Naprawdę warto.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: