Jednym z warunków ukończenia nauki w gimnazjum było i jest przystąpienie przez trzecioklasistów do pisemnego egzaminu obejmującego wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych na trzecim i wcześniejszych etapach edukacyjnych.

         Po raz pierwszy w historii żytowieckiego gimnazjum trzydzieścioro ośmioro uczniów ówczesnych dwóch klas trzecich przystąpiło w auli szkolnej do egzaminu kompetencyjnego z zakresu przedmiotów humanistycznych o godzinie dziewiątej we wtorek 14 maja 2002 roku. Następnego dnia ci sami uczniowie ponownie w auli szkolnej rozwiązywali test kompetencyjny z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Co ciekawe, przed siedemnastu laty w Żytowiecku funkcjonowały dwie placówki oświatowe: Szkoła Podstawowa imienia gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota” oraz Publiczne Gimnazjum. Dyrektorem pierwszej z wymienionych szkół była p. Anna Kotowska, a drugiej p. Stanisław Ratajski.

         Gdy w czwartek 12 października 2006 roku w Zespole Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku (taka nazywała się nasza szkoła w latach 2003-2017) odbyła się długo oczekiwana uroczystość poświęcenia i oddania do użytku sali gimnastycznej, stało się jasne, że to właśnie pod jej dachem odbywać się będą kolejne egzaminy kompetencyjne. Tak też się po raz pierwszy stało we wtorek 24 kwietnia 2007 roku i następnego dnia, gdy z egzaminami kompetencyjnymi zmierzyło się trzydzieścioro czworo uczniów z dwóch klas trzecich.

         Dwa lata później, w czwartek 24 kwietnia 2009 roku uczniowie ówczesnych klas trzecich w auli szkolnej oraz w sali nr 13 po raz pierwszy przystąpili do egzaminu z języka niemieckiego, z którego jak się później okazało, wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania. Lepsze na terenie byłego województwa leszczyńskiego uzyskało tylko kilka szkół prywatnych oraz Gimnazjum nr 3 w Kościanie. W tym samym roku 2009 żytowieccy gimnazjaliści w części humanistycznej wypadli najlepiej spośród szkół znajdujących się w powiecie gostyńskim.

         O roku 2012 w części językowej gimnazjaliści mogą dokonać wyboru i zdawać egzamin z wybranego przez siebie języka obcego, tak więc od siedmiu lat żytowieccy gimnazjaliści przystępują do egzaminów z języka niemieckiego lub angielskiego na poziomach podstawowym lub rozszerzonym.

         W obecnym roku szkolnym, historyczne, bo pożegnalne egzaminy gimnazjalne odbyły się po raz osiemnasty i trwały od środy 10 kwietnia do piątku 12 kwietnia 2019 roku. W całym kraju przystąpiło do nich około 355 tysięcy uczniów w około 7360 szkołach. W województwie wielkopolskim egzaminy kompetencyjne w 674 gimnazjach pisało około 33800 gimnazjalistów.

         W bardzo chłodny jak na tę porę roku poranek we środę 10 kwietnia 2019 roku arkusze egzaminacyjne przywiezione zostały do szkoły przez kuriera – pana Piotra. O godzinie 6.40 w swoim gabinecie odebrał je pan dyrektor Mariusz Kędzierski. O godzinie 8.44 przedstawiciele zespołu nadzorującego wraz z reprezentantami klasy trzeciej Małgorzatą Jankowską i Alanem Skorupką odebrali z rąk pana dyrektora arkusze egzaminacyjne i po chwili dwadzieścioro jeden zdających egzamin uczniów było już w sali gimnastycznej.

         Wspomnianego dnia gimnazjaliści zmierzyli się z testami kompetencyjnymi z przedmiotów humanistycznych – najpierw z historii i wiedzy o społeczeństwie, a następnie z języka polskiego. Najwięcej emocji wśród piszących egzamin wzbudza zawsze praca pisemna. Tym razem była to rozprawka, której temat brzmiał następująco: „Napisz rozprawkę, w której rozważysz, czy warto bronić własnych przekonań. W argumentacji posłuż się przykładami z literatury.

         W czwartek 11 kwietnia 2019 roku trzecioklasiści przystąpili do egzaminu z przedmiotów przyrodniczych (biologii, chemii, fizyki i geografii) oraz z matematyki. Piątek 12 kwietnia stał pod znakiem języków obcych. Żytowieccy trzecioklasiści rozwiązywali test z języków angielskiego lub niemieckiego.

         Przystąpienie do egzaminu kompetencyjnego jest jednym z warunków ukończenia nauki w gimnazjum. Wyniki egzaminu będą znane w piątek 14 czerwca 2019 roku. Tydzień później każdy z trzecioklasistów wraz ze świadectwem ukończenia szkoły otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: