Wiosna to także ta pora roku, która coraz bardziej przybliża nas do lata i do tak oczekiwanych przez wszystkich uczniów wakacji.

         Od wielu już lat dwudziesty pierwszy dzień marca to w naszej szkole bardzo ważna data, nie tylko ze względu na przypadający w tym dniu Międzynarodowy Dzień Poezji, Światowy Dzień Lasu, Dzień Wierzby czy też Dzień Wagarowicza, ale przede wszystkim pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Nim szanowni czytelnicy strony internetowej ZSSPiG w Żytowiecku zapoznają się z przebiegiem tegorocznej, naprawdę udanej uroczystości pożegnania zimy i powitania wiosny, garść wspomnień sprzed wielu, wielu lat.

         Bardzo uroczyście uczniowie Szkoły Podstawowej w Żytowiecku powitali wiosnę we wtorek 21 marca 1995 roku. Najpierw pan dyrektor Zbigniew Przewoźny przekazał symboliczny klucz oraz władzę w szkole przewodniczącej samorządu uczniowskiego Annie Harendarz. Następnie przedstawiciele samorządu wraz z opiekunką p. Ewą Andrzejewską zaprosili wszystkich do wspaniałej zabawy. Największą atrakcją tego dnia była „Mini Lista Przebojów”. Swoje talenty wokalne ujawniło wówczas czternaścioro uczestników. Jury pierwsze miejsce przyznało duetowi pierwszoklasistów – Magdalenie Kierstan i Kamilowi Wolnemu. Dwadzieścia dwa lata temu poprzebierani uczniowie przemaszerowali również przez Żytowiecko, by na znak pożegnania zimy wrzucić podpaloną marzannę do stawu.

         Piętnaście lat temu, w poniedziałek 25 marca 2002 roku w żytowieckim gimnazjum, którego dyrektorem był wówczas p. Stanisław Ratajski, wiosnę powitali uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich. Opiekunem samorządu uczniowskiego, który zaprosił społeczność szkolną do wspólnej zabawy, był p. Mariusz Kędzierski. Przewodniczącą samorządu w roku szkolnym 2001/2002 była Hanna Machowska. Wspomnianego dnia pierwsze cztery lekcje odbyły się zgodnie z planem. Następnie w auli szkolnej odbyło się kilka konkursów. Między innymi w konkursie polegającym na ozdabianiu papierowego jajka triumfowała Anna Dudzińska. Z kolei największą wiedzą muzyczną pochwaliła się Aleksandra Danielczyk, która została laureatem konkursu zatytułowanego „Jaka to melodia?”. W przezabawnej zabawie polegającej na wykonywaniu przysiadów z jajkiem na łyżce bezkonkurencyjnym okazał się Szymon Klupś. Natomiast w konkursie na najzabawniejszy strój zwyciężył Radosław Makowski.

         Dziesięć lat temu dyrektorem ZSSPiG w Żytowiecku był już p. Mariusz Kędzierski. Opiekunką samorządu uczniowskiego w gimnazjum była p. Magdalena Włodarczyk a przewodniczącą Lucyna Biernaczyk. Żytowieccy gimnazjaliści wiosnę powitali we środę 21 marca 2007 roku. Co ciekawe, część konkursów miała miejsce w auli szkolnej, a konkurencje sportowe odbywały się w oddanej pół roku wcześniej do użytku sali gimnastycznej. Między innymi w konkursie polegającym na zaśpiewaniu piosenki tematycznie związanej z wiosną triumfowały reprezentantki klasy III a: Magdalena Bajger, Monika Jankowiak, Klaudia Józefiak, Agata Łuczak i Marta Szpruta. Po podsumowania wyników wszystkich konkursów okazało się, że tytuł „klasy naj” przypadł właśnie uczniom uczęszczającym do wspomnianej wcześniej klasy III a. Dodajmy, że w konkurencjach sportowych trzecioklasistów reprezentowali: Szymon Biernat, Aneta Chuda, Agata Łuczak, Piotr Perz i Katarzyna Poprawska.

         A jak uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści powitali wiosnę we wtorek 21 marca 2017 roku? Proszę mi wierzyć, naprawdę głośno, wesoło, zabawnie i ciekawie. Przygotowana przez samorząd uczniowski uroczystość pożegnania zimy i powitania wiosny odbywała się w auli szkolnej i trwała od 9.13 do 11.35. Poprowadzili ją przewodniczący samorządu uczniowskiego Szymon Brzeskot oraz jego zastępczyni Żaneta Drożdżyńska, którzy zaprosili nie tylko uczniów, ale i nauczycieli do wspólnej zabawy i rywalizacji w kilku konkurencjach. Oceniało je profesjonalne i bezstronne jury w składzie: p. Sylwia Haremza, p. Aneta Kędzierska i p. Grażyna Żurczak.

         I tak do konkursu na przebranie całej klasy przystąpili rockmeni z klas szóstej, drugiej i trzeciej gimnazjum. Natomiast wyluzowanymi, pełnymi swobody hip-hopowcami walczącymi z szarą rzeczywistością byli tego dnia uczniowie klas czwartej i piątej oraz pierwszej gimnazjum. Po podliczeniu punktów okazało się, że triumfatorami tej konkurencji zostali podopieczni również przebranej za rockmenkę p. Lidii Wróblewskiej – uczniowie uczęszczający do klasy szóstej.

         Z kolei laureatem konkursu na indywidualne przebranie został Adam Hasiński, uczeń również zdobywający na co dzień wiedzę i umiejętności w klasie szóstej. Warto w tym miejscu zauważyć, że w barwnych przebraniach wiosnę powitali również żytowieccy pedagodzy. W roli młodego buntownika, hipisa, odrzucającego normy społeczne oparte na konsumpcji, rywalizacji i materializmie zaprezentował się publiczności pan dyrektor Mariusz Kędzierski. W roli niewstydzących się swych marzeń, na co dzień zakładających luźne ubrania i obszerne bluzy z kapturem hip-hopowców wystąpili p. Laura Pazdaj, p. Magdalena Włodarczyk i p. Krzysztof Żurczak.

         W czarnym stroju rockmenki pierwszy dzień wiosny powitała bibliotekarka szkolna p. Natasza Dziubałka. Natomiast z rewolwerem u pasa, w kraciastej koszuli w stroju kowboja pojawiła się w auli szkolnej pani pedagog Aneta Kędzierska.

         Uczniowie poszczególnych klas przystąpili również do konkursu polegającego na wspólnym odśpiewaniu „Wiosny” – nieśmiertelnego przeboju wykonywanego przez zespół Skaldowie. Zwyciężyli bezkonkurencyjni w tej konkurencji uczniowie klasy piątej. Na drugim miejscu uplasowali się gimnazjaliści z klasy pierwszej. Trzecie miejsce przypadło wykonawcom tej piosenki z klasy trzeciej gimnazjum – Hubertowi Balcerowi, Mateuszowi Juskowiakowi, Wiktorowi Juskowiakowi i Marcinowi Machowskiemu.

         Z kolei drużyny uczniów i nauczycieli rywalizowały w konkursie wzorowanym na emitowanym w telewizji od 1997 roku teleturnieju zatytułowanym „Jaka to melodia?”. Każda z drużyn mogła otrzymać punkty za podanie tytułu piosenki, jej wykonawcy oraz zaśpiewanie fragmentu utworu. Laureatem tego konkursu zostali nauczyciele występujący w składzie: pan dyrektor Mariusz Kędzierski, p. Tomasz Bartz, p. Magdalena Włodarczyk i p. Lidia Wróblewska. Pedagodzy w zapierającym dech w piersiach finale pokonali reprezentantów klasy trzeciej gimnazjum: Mateusza Juskowiaka, Wiktora Juskowiaka, Zuzannę Majewską i Karolinę Polaszek.

         W ostatniej konkurencji, konkursie polegającym na odgadywaniu tekstów piosenek, po fascynującej dogrywce triumfowali gimnazjaliści z klasy trzeciej, pokonując swe młodsze koleżanki z klasy pierwszej. Podopieczni p. Łukasza Kubeczki, laureaci konkursu, wystąpili w składzie: Karol Brzeskot, Piotr Nowak, Eliza Pieczulis, Mikołaj Spychaj oraz Miłosz Zaremba. Reprezentację klasy pierwszej stanowiły: Małgorzata Jankowska, Kornelia Markowska, Julia Michałek, Natalia Skiba oraz Karolina Zimlińska.

         Warto dodać, że laureaci poszczególnych konkursów otrzymali nagrody ufundowane przez samorząd uczniowski, a tegoroczne obchody powitania pierwszego dnia wiosny w klasach IV – VI szkoły podstawowej oraz I – III gimnazjum uświetnił Oliwier Kmiecik z klasy drugiej, grając na gitarze piosenki „Do kołyski” z repertuarem zespołu Dżem oraz „Prawdziwe powietrze” z repertuaru powstałego w 2012 roku zespołu „Loka”.

 

Tekst: Krzysztof Blandzi

Foto: Krzysztof Blandzi

oraz Żaneta Drożdżyńska



Galeria zdjęć: