Na pielgrzymkowym szlaku
Konkursy, rebusy i krzyżówki, uczestnictwo w uroczystej Eucharystii, służba liturgiczna przy ołtarzu, wspólny obiad, zwiedzanie sanktuarium maryjnego oraz obchody imienin jednego z uczniów to najważniejsze punkty w programie trwającej niemal trzynaście godzin naprawdę niezwykłej pielgrzymko-wycieczki, na którą w słoneczną i bardzo ciepłą jak na tę porę roku niedzielę 17 marca 2019 roku wybrało się dwadzieścioro uczniów klasy trzeciej gimnazjum.
W kierowanym sprawną ręką przez przyjaciela klasy p. Romana Gronowskiego autokarze, znalazło się także miejsce dla siedemnaściorga rodziców gimnazjalistów, organizatora wyjazdu p. Krzysztofa Blandziego, opiekunów p. Magdaleny Blandzi i p. Marty Kwiatkowskiej, pracowników szkoły oraz trojga przedstawicieli klas czwartych i piątych. Honorowym uczestnikiem niedzielnej pielgrzymko-wycieczki, w której ogólnie uczestniczyło czterdzieścioro ośmioro pątników, była pani wicedyrektor Magdalena Włodarczyk.
Wspomniana pielgrzymko-wycieczka do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym rozpoczęła się o godzinie 6.56. Podczas kilkugodzinnej podróży, chętni spośród uczniów, rodziców i pracowników szkoły mogli rozwijać zdolności logicznego myślenia, biorąc udział w dwóch, przygotowanych przez organizatora wyjazdu, konkursach. Jak się okazało, gimnazjaliści nie dali szans dorosłym, zwyciężając w zmaganiach konkursowych, w których rywalizowało po sześć dwuosobowych zespołów. Z kronikarskiego nawyku odnotujmy, że laureatkami pierwszego konkursu zostały Julia Michałek i Sandra Szczepaniak. Zwycięzcami drugiego konkursu zostali Mateusz Karpiński i Patryk Musielak. Wspomniani uczniowie otrzymali nagrody, którymi okazały się słodycze.
O godzinie 10.47 po dotarciu do Lichenia Starego oczom żytowieckich pielgrzymów ukazała się największa w Polsce, a ósma pod względem wielkości w Europie i jedenasta na świecie świątynia – Bazylika Matki Bożej Licheńskiej, która może pomieścić ponad dziesięć tysięcy wiernych, a prowadzą do niej trzydzieści trzy stopnie symbolizujące lata życia Chrystusa na ziemi. Bazylika licheńska przypomina falujący złoty łan zboża. Żytowieccy pielgrzymi zajęli w niej miejsca w kilku pierwszych rzędach.
W samo południe o godzinie 12.00 rozpoczęła się sprawowana przez kustosza licheńskiego sanktuarium księdza doktora Janusza Kumałę msza święta, podczas której posługę ministrancką przy ołtarzu pełnili Tobiasz Balcer, Kacper Macedoński, Oskar Majewski, Szymon Paszkowiak, Alan Skorupka i Karol Wawrzynowicz. Kilka minut przed rozpoczęciem Eucharystii, która zakończyła się o godzinie 13.22, uczestnicy pielgrzymko-wycieczki z Żytowiecka powitani zostali przez jednego z kapłanów. Podczas samej mszy świętej za wstawiennictwem świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Marii Panny przede wszystkim modlono się w intencji mężczyzn i ojców.
Podczas niezwykle pouczającej, trwającej trzydzieści jeden minut, od godziny 12.17 do 12.48 homilii, ksiądz kustosz stwierdził, że każdy człowiek otrzymał od Boga zadanie i misję do wypełnienia. Nawiązując do Ewangelii o Przemienieniu na Górze Tabor, licheński kapłan przekonywał, że przemiana każdego z nas na dobre, zawsze jest możliwa. Gdy Eucharystia dobiegła końca, każdy z żytowieckich uczestników pielgrzymko-wycieczki otrzymał akt zawierzenia rodziny Matce Bożej Licheńskiej.
O godzinie 13.30 nieco już głodni pielgrzymi z Żytowiecka udali się do malowniczo położonego wśród zieleni domu pielgrzyma „Arka”, by zjeść obiad, na który składały się pyszne ziemniaczki, filet z kurczaka, surówka oraz sok.
Druga część wizyty w nazywanym Częstochową Północy Licheniu Starym, upłynęła młodszym i starszym uczestnikom pielgrzymki na zwiedzaniu sanktuarium, do którego przybywa rocznie około dwóch milionów pątników.
Gimnazjaliści byli między innymi na mającej postać kamiennej góry wysokiej na 25 metrów Golgocie. Tego dnia z jej szczytu rozpościerał się niezwykły widok na licheńską bazylikę.
Podopiecznych p. Krzysztofa Blandziego nie mogło również zabraknąć w Kaplicy Krzyża Świętego, w której przez chwilę pomodlili się oraz obejrzeli krucyfiks, do którego w lipcu 1944 roku strzelała wychowawczyni chłopców z obozu Hitlerjugend Berta Bauer. Kilka godzin po tym wydarzeniu wóz, którym na stację kolejową do Konina jechała bezbożna nauczycielka, został ostrzelany przez niemiecki samolot.
Uczestnicy wycieczki mogli również nabrać wody z posiadającego lecznicze właściwości poświęconego w 1968 roku licheńskiego cudownego źródełka, a także nabyć okolicznościowe pamiątki i dewocjonalia.
W programie pielgrzymko-wycieczki do Lichenia Starego znalazły się dwie niespodzianki. Pierwsza z nich dotyczyła najmłodszych uczestników wyjazdu: Liliany, Żanety i Tobiasza. W imieniu swoich koleżanek i kolegów oraz wychowawcy Małgorzata Jankowska wręczyła czwarto- i piątoklasistom przepięknie wydane wydawnictwa książkowe. Druga z nich dotyczyła obchodzącego tego dnia imieniny ucznia klasy trzeciej gimnazjum Patryka, któremu również Małgorzata Jankowska w imieniu swych koleżanek i kolegów oraz wychowawcy złożyła życzenia oraz wręczyła prezent imieninowy. Solenizant otrzymał koszulkę oraz kubek. Obydwa te przedmioty ozdobiła fotografia klasowa ukazująca koleżanki i kolegów Patryka wraz z napisem „moi przyjaciele”.
O godzinie 15.50 pielgrzymi z Żytowiecka opuścili Licheń, by na kilkanaście minut zatrzymać się w lesie grąblińskim, miejscu objawień Matki Bożej w połowie XIX wieku.
W drodze powrotnej do Żytowiecka p. Marta Kwiatkowska zaprosiła gimnazjalistów do udziału w konkursie na spostrzegawczość. Konkurs dotyczył elementów wystroju ołtarza głównego licheńskiego sanktuarium, a jego laureatami zostali Małgorzata Jankowska i Tobiasz Balcer. Wspomniani zwycięscy konkursu nagrodzeni zostali upominkami, które p. Marta Kwiatkowska otrzymała dla nich w kancelarii Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
Odnotujmy także, że od godziny 16.32 do 17.36 uczestnicy pielgrzymko-wycieczki do Lichenia Starego przebywali w konińskiej restauracji McDonalds. Do Żytowiecka powrócili o godzinie 19.40.
Na koniec garść informacji statystycznych. W latach 1997-2019 dla uczniów żytowieckiej szkoły p. Krzysztof Blandzi zorganizował dziesięć pielgrzymo-wycieczek do dwóch najpopularniejszych polskich sanktuariów maryjnych. Pięciokrotnie młodzi pątnicy z Żytowiecka odwiedzili uznawaną za „serce narodu polskiego” Jasną Górę (lata 1997, 2004, 2007, 2010, 2017). Pięciokrotnie również modlili się przed obrazem Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym (lata 2002, 2013, 2015, 2016, 2019).
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi