Jeszcze w ubiegłym stuleciu, niemal dwadzieścia jeden lat temu, w czerwcu 1998 roku uczniowie uczęszczający do ówczesnej klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Żytowiecku wybrali się na wycieczkę rowerową do malowniczo położonego Lubinia i znajdującej się w tej miejscowości „tęczowej szkoły”. I w ten właśnie sposób, zupełnie przypadkowo,  rozpoczęła się trwająca do dziś współpraca pomiędzy społecznościami szkół w Żytowiecku i Lubiniu. Od prawie dwudziestu jeden lat nauczycielami pielęgnującymi współpracę pomiędzy zaprzyjaźnionymi placówkami oświatowymi są nauczyciele uczący języka polskiego i historii p. Marta Bzymek i p. Krzysztof Blandzi.

         Istotą rolę we wspomnianej międzyszkolnej współpracy pełni również sport. Pracujący w obu szkołach nauczyciele doskonale wiedzą, że dzięki aktywności fizycznej młodzi ludzie wzmacniają swą samoocenę, uczą się szacunku do innych, tolerancji, działania w zespole oraz pokonywania z podniesionym czołem życiowych trudności.

         Jak już napisano wyżej, w środę 27 lutego 2019 roku o godzinie 17.32 do Żytowiecka przyjechało dwadzieścioro dwoje uczniów z klas czwartej i piątej Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych imienia Adama Mickiewicza w Lubiniu. Opiekowały się nimi wychowawczynie p. Małgorzata Jędrzejczak-Ryba i p. Małgorzata Skrzypczak oraz przedstawicielka rodziców uczniów p. Barbara Skoracka. W roli gospodarzy wystąpiło siedemnaścioro uczniów klasy IV a. Czwartoklasistom towarzyszyli wychowawczyni a zarazem organizatorka kolejnego już w tym roku szkolnym spotkania uczniów z obu szkół p. Magdalena Blandzi, nauczyciel wychowania fizycznego p. Łukasz Kubeczka, p. Krzysztof Blandzi,p. Monika Brodziak, przedstawicielka rodziców p. Małgorzata Harendarz oraz higienistka szkolna p. Barbara Dechnik.

         Dwuipółgodzinna wizyta przyjaciół z Lubinia w Żytowiecku podzielona została na trzy części. Pierwszą jej część, w niezwykle sprawny i profesjonalny sposób, przygotował i poprowadził nauczyciel wychowania fizycznego p. Łukasz Kubeczka, który zaprosił małych sportowców do udziału w sześciu zabawnych konkurencjach drużynowych. Co warte podkreślenia, w każdej ze wspomnianych drużyn znaleźli się uczniowie ze szkoły w Żytowiecku, i ze szkoły w Lubiniu.

         Wśród wspomnianych zabawnych konkurencji znalazły dwa tory przeszkód, które poszczególne drużyny pokonywały najpierw w gumiakach, a następnie w płetwach oraz wyścigi gąsienic w workach, na nartach, w rzędach i tak zwany wyścig chomika.

         Gdy pełna humoru sportowa zabawa dobiegła końca, podopieczni p. Magdaleny Blandzi zaprosili przyjaciół z Lubinia na spacer po szkole. Spore wrażenie na lubińskich czwarto- i piątoklasistach wywarły prawdziwe wizytówki żytowieckiej szkoły – sale numer dziesięć i jedenaście.

         W końcu nieco już głodni uczestnicy międzyszkolnych sportowych zawodów przyjaźni udali się do auli szkolnej. Czekały już tam na nich smaczne, słodkie wypieki, których autorkami były mamy czwartoklasistów: p. Alicja Błaszkowska, p. Małgorzata Harendarz, p. Agnieszka Dudziak, p. Romana Kędzia i p. Aurelia Szymkowiak. Dodajmy w tym miejscu także, że nim trzydzieścioro dziewięcioro tegorocznych uczestników międzyszkolnych sportowych zawodów przyjaźni pojawiło się w auli szkolnej, przygotowaniem i udekorowaniem stołów zajęły się p. Agnieszka Dudziak, p. Romana Kędzia, p. Bernadeta Polaszek, p. Aurelia Szymkowiak oraz p. Klaudia Żurczak.

         Nim punktualnie o godzinie dwudziestej uczniowie z Lubinia opuścili mury żytowieckiej szkoły, czekała i na nich, i na uczniów ze szkoły w Żytowiecku jeszcze jedna, tym razem czytelnicza niespodzianka. Otóż spośród wszystkich trzydzieściorga dziewięciorga uczestników międzyszkolnych zawodów przyjaźni rękoma pań wychowawczyń rozlosowane zostały cztery niezwykle starannie wydane, a przed wszystkim warte przeczytania książki. I tak album zatytułowany „Polska. Ciekawostki” trafił do rąk Katarzyny Kustosz z Lubinia. Czytając tę książkę, Kasia dowie się, co w naszym kraju jest najbardziej ciekawe, interesujące, największe, najmniejsze, najwyższe, najdłuższe itp. Z kolei właścicielką „Ptaków Polski” – albumu opisującego ponad osiemdziesiąt gatunków występujących na terenie Polski ptaków została Nina Polaszek ze szkoły w Żytowiecku. Natomiast z albumami zatytułowanymi „Zabytki Unesco w Polsce” do swych domów powrócili Maria Markowska z Żytowiecka i Kacper Dawidziuk z Lubinia.

         Wizyta przyjaciół z Lubinia stała się kolejną okazją do zacieśnienia więzów przyjaźni pomiędzy uczniami oraz wymianą doświadczeń pedagogicznych pomiędzy uczącymi w obu szkołach nauczycielami.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: