To właśnie zwycięskie Powstanie Wielkopolskie zapewniło powrót Wielkopolski do Rzeczpospolitej i ustalenie jej granic, co ostatecznie usankcjonował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski.

         Przed stu laty nasi przodkowie walczyli, przelewali krew i ginęli za Polskę. Nie możemy o nich zapomnieć. Mamy wręcz obowiązek krzewić wśród młodych ludzi pamięć o zwycięskim powstaniu. Młode pokolenie powinno przecież być wychowywane w kulcie zwycięstw. Dlatego też Szkoła Podstawowa w Żytowiecku jest placówką oświatową od dawna pielęgnującą pamięć o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim. Aby nie być gołosłownym, przypomnijmy tylko kilka wydarzeń mających miejsce w tym roku szkolnym.

         W ciągu kilku ostatnich miesięcy żytowieccy uczniowie zwiedzili Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Zapalili również znicze na mogile dowódcy Powstania generała Józefa Dowbora Muśnickiego. Młodzi żytowiecczanie wysłuchali także poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu prelekcji, którą wygłosił dla nich przybyły z Poznania historyk – doktor Marek Rezler. W Żytowiecku gimnazjaliści recytowali wiersze o tematyce powstańczej. W Galerii Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie wzięli udział w żywej lekcji historii poświęconej uczestniczącej w Powstaniu Wielkopolskim Grupie „Leszno”. Uczniów Szkoły Podstawowej w Żytowiecku nie mogło także zabraknąć w Poniecu, dokładnie w setną rocznicę wybuchu najprawdopodobniej najlepiej przygotowanego zrywu niepodległościowego w dziejach naszej Ojczyzny.

         Najnowsze wydarzenie mające na celu kultywowanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim, miało miejsce w mroźny, ale na szczęście słoneczny piątek 22 lutego 2019 roku. Wzięło w nim udział siedemnaścioro uczniów klasy IV a – uczestników wycieczki dydaktycznej śladami Powstania Wielkopolskiego w Żytowiecku i Poniecu. Miłośnikom historii naszej małej Ojczyzny z klasy czwartej towarzyszyli wychowawczyni p. Magdalena Blandzi, nauczyciel historii p. Krzysztof Blandzi, p. Monika Brodziak oraz przedstawicielka rodziców p. Małgorzata Harendarz.

         Najpierw uczestnicy trwającej od 12.37 do 14.13 wycieczki powstańczej odwiedzili mogiłę mieszkającego przez wiele lat w Żytowiecku kupca zbożowego Leona Włodarczaka, podczas Powstania Wielkopolskiego dowódcy kompanii gostyńskiej, współorganizatora odcinka „Pawłowice”. Z sylwetką spoczywającego przy kościele w Żytowiecku powstańca zapoznali swoich rówieśników Amelia Bartlewska, Alicja Błaszkowska i Dawid Klupsch. Znicz na mogile zabitego przez Niemców 2 lipca 1919 roku powstańca zapalili Alicja Błaszkowska, Zachariasz Harendarz oraz Maksymilian Kmiecik.

         Z Żytowiecka poznający fascynującą historię Powstania Wielkopolskiego czwartoklasiści udali się do Ponieca, by najpierw w szkole noszącej imię organizatora i dowódcy Grupy „Leszno” podpułkownika doktora Bernarda Śliwińskiego zwiedzić izbę pamięci narodowej. Podopieczni p. Magdaleny Blandzi z zainteresowaniem obejrzeli w nim m.in. mundur powstańczy, pamiątki powstańcze oraz fotografie ukazujące Poniec w Powstaniu Wielkopolskim.

         Po opuszczeniu murów zaprzyjaźnionej szkoły uczniowie klasy IV a ujrzeli dawny lokal Tivoli, w którym przed stu laty znajdowało się prowizoryczne biuro werbunkowe. To właśnie w tym budynku odbywała się rejestracja ochotników do oddziałów powstańczych.

         Kilka minut później mali miłośnicy historii z zainteresowaniem oglądali poświęcony Powstańcom Wielkopolskim kamień znajdujący się przed budynkiem posterunku policji. We wspomnianym budynku podczas Powstania Wielkopolskiego przez pewien czas znajdowała się komenda Grupy „Leszno”.

         Kolejnym miejscem na trasie spaceru śladami Powstania Wielkopolskiego był poniecki rynek. Sto lat temu, 28 stycznia 1919 roku około godziny szesnastej pojawiły się nad nim niemieckie samoloty, które zaczęły zrzucać bomby i granaty na znajdujących się na ulicy mieszkańców. Niestety, zginęło wówczas osiem osób, a kilkanaście zostało rannych.

         Na jednej z przyległych do rynku uliczek uczestnicy wycieczki odnaleźli także dom, w którym w 1883 roku urodził się i przez wiele lat mieszkał Bernard Śliwińskim. Z sylwetką dowódcy Powstania, patrona ponieckiej szkoły oraz późniejszego prezydenta Bydgoszczy zapoznały swoich rówieśników Natalia Andrzejewska oraz Lena Żurek.

         Ostatnim miejscem, które podczas wycieczki śladami Powstania Wielkopolskiego w Poniecu odwiedzili czwartoklasiści, był miejscowy cmentarz. Spostrzegawczy uczniowie odnaleźli na nim wiele mogił powstańczych. Delegacja uczniów w składzie Amelia Bartlewska, Dawid Klupsch i Kinga Zimlińska zapaliła znicz przy wspólnej mogile poległych w 1919 roku powstańców: Jana Drożdżyńskiego, Józefa Kusza i Andrzeja Piosika.

         Ostatnim punktem w programie wycieczki dydaktycznej śladami Powstania Wielkopolskiego w Żytowiecku i Poniecu było przeprowadzenie przez wychowawczynię czwartoklasistów losowania przepięknie wydanej książki zatytułowanej „Polska. Dzieje mężnego narodu”. Szczęście uśmiechnęło się kolejno do Natalii Andrzejewskiej, Kingi Zimlińskiej, Leny Żurek i Marii Markowskiej. Czwartoklasistki powróciły więc do swych domów z ilustrowaną opowieścią o najważniejszych wydarzeniach i postaciach w dziejach naszej Ojczyzny.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: