Spotkanie zawodoznawcze
Już za kilka miesięcy ośmioklasiści oraz gimnazjaliści będą musieli podjąć decyzję o wyborze szkoły, która ukierunkuje ich dalszą ścieżkę edukacyjną i życie zawodowe.Dlatego tak ważne jest, aby wybór szkoły był jak najbardziej świadomy. Nic więc dziwnego, że dwadzieścioro podopiecznych p. Lidii Wróblewskiej z klasy ósmej oraz dwadzieścioro jeden gimnazjalistów w ciągu całego roku szkolnego systematycznie uczestniczy w spotkaniach, zajęciach warsztatowych oraz wycieczkach zawodoznawczych. Ich celem jest jak najlepsze przygotowanie do przemyślanego wyboru szkoły ponadpodstawowej/ponadgimnazjalnej.
W piątek 8 lutego 2019 roku podczas godziny wychowawczej trzydzieścioro siedmioro ośmoklaistów oraz gimnazjalistów spotkało się w sali nr 14 z p. Markiem Smektałą – naczelnikiem Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Gostyniu. Organizatorem trwającego czterdzieści pięć minut spotkania, w którym uczestniczyła także p. Lidia Wróblewska, był koordynator wyboru zawodu i szkoły ponadpodstaowej/ponadgimnazjalnej p. Krzysztof Blandzi.
Jak się okazuje, w roku szkolnym 2018/2019 w dbających o rzetelne wykształcenie swoich uczniów szkołach podlegających samorządowi Powiatu Gostyńskiego kształci się 2156 uczniów. Wiedzę i umiejętności przekazuje im dwieście czterdzieścioro pedagogów.
Pan Marek Smektała w formie prezentacji multimedialnej przedstawił ósmoklasistom i gimnazjalistom bogatą ofertę funkcjonujących w powiecie gostyńskim szkół ponadgimnazjalnych: Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi.
Pan naczelnik wyjaśnił uczniom, że w szkołach branżowych funkcjonujących w powiecie gostyńskim tegoroczni absolwenci klas ósmych oraz trzecich gimnazjum będą mogli zdobyć uprawnienia do każdego wybranego przez siebie zawodu. Funkcjonujące w powiecie gostyńskim placówki oświatowe systematycznie wyposażane są w poszczególne pracownie, aby uczeń opuszczający mury szkolne posiadał wszystkie kompetencje niezbędne na danym stanowisku pracy. Zresztą wybór dobrej szkoły branżowej lub technikum nie zamyka przyszłego rozwoju młodego człowieka. Może stać się początkiem kariery zakończonej studiami wyższymi i atrakcyjną pracą.
Prelegent podkreślił także, że dzisiaj młodzież docenia wartość dobrego fachu w rękach. Młodym ludziom zależy na tym, aby po ukończeniu szkoły pojawić się na rynku pracy w roli wykwalifikowanego pracownika. Tak, to prawda. Młodzież chce zdobywać świat i jest otwarta na nowe możliwości.
Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Gostyniu p. Marek Smektała starał się również przekonać ośmioklasistów i gimnazjalistów, by podczas dokonywania wyboru szkoły ponadpodstawowej/gimnazjalnej łączyli swoje zainteresowania i talenty z rynkiem pracy. Młodzież nie powinna się również sugerować wyborem dokonywanym przez swoich rówieśników.
Niewątpliwie oferta dla ośmioklasistów i gimnazjalistów w powiecie gostyńskim jest szeroka i warto się zastanowić, którą ze szkół wybrać.
Gdy spotkanie zawodoznawcze dobiegło końca, w imieniu pana dyrektora, koordynatora wyboru zawodu i szkoły ponadpodstawowej/gimnazjalnej oraz ośmioklasistów i gimnazjalistów panu naczelnikowi Markowi Smektale za przyjazd do Żytowiecka oraz podzielenie się interesującymi spostrzeżeniami podziękowały Joanna Dudkiewicz i Karolina Zimlińska.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi