Od poniedziałku 28 stycznia 2019 roku na znajdujących się na korytarzu szkolnym trzech tablicach korkowych oglądać można pięćdziesiąt sześć zdjęć dokumentujących trwające przez cały rok 2018 w Szkole Podstawowej w Żytowiecku szkolne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Autorem ukazanych chronologicznie, opisanych i wykonanych w formacie 15 x 21 centymetrów fotografii, jest p. Krzysztof Blandzi.

         W zakończonym przed kilkoma tygodniami roku społeczność naszej szkoły uczestniczyła w najprzeróżniejszych przedsięwzięciach upamiętniających tę rocznicę. Ich kulminacja miała miejsce w piątek 9 listopada 2018 roku. Podczas uroczystości, która już na zawsze zapisała się w historii naszej szkoły złotymi zgłoskami, otrzymaliśmy sztandar. To niezwykłe wydarzenie obserwujemy na siedmiu fotografiach. Są one między innymi potwierdzeniem udziału żytowieckich uczniów w akcji „Rekord dla Niepodległej”. Polegała ona na jednoczesnym odśpiewaniu czterech zwrotek naszego hymnu.

         Stulecie powrotu Polski na mapę Europy udokumentowanych zostało na dziewięciu zdjęciach ukazujących wrześniową wycieczkę uczniów, absolwentów, nauczycieli i pracowników szkoły do Warszawy. Przed oczyma osób oglądających wspomniane fotografie pojawiają się uczestnicy wycieczki między innymi na Zamku Królewskim, Rynku Starego Miasta, PGE Narodowym oraz przy mogiłach spoczywających na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach opisanych przez Aleksandra Kamińskiego w „Kamieniach na szaniec” Rudego, Alka i Zośki.

         A propos mogił bohaterów narodowych. Wśród ukazanych na wystawie zdjęć znaleźć możemy również fotografię ukazującą czwartoklasistów przy mogile spoczywającego w Lusowie dowódcę Powstania Wielkopolskiego generała Józefa Dowbora Muśnickiego.

         Spora liczba zaprezentowanych zdjęć prezentuje żytowieckich uczniów podczas wielu wycieczek dydaktycznych. Kolorowe fotografie przywołują więc młodych żytowiecczan podczas wycieczki szlakiem najpiękniejszych miejsc naszej małej ojczyzny oraz żywych lekcji historii odbywających się w gostyńskim i leszczyńskim Muzeum. Ukazane fotografie ponownie zabierają nas do muzeum poświęconego błogosławionemu Edmundowi Bojanowskiemu w Grabonogu oraz znajdującego się Śmiełowie Muzeum Adama Mickiewicza.

         W ramach szkolnych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości dwukrotnie w 2018 roku przypadł nam zaszczyt goszczenia w murach naszej szkoły potrafiącego jak mało kto wzbudzać wśród młodych słuchaczy ciekawość historyczną pana doktora Marka Rezlera. Na kilku zdjęciach obejrzeć możemy poznańskiego historyka wygłaszającego w kwietniu prelekcję poświęconą pracy organicznej w XIX-wiecznej Wielkopolsce, a w listopadzie zwycięskiemu Powstaniu Wielkopolskiemu.

         Wśród prezentowanych pięćdziesięciu sześciu zdjęć zobaczyć można również fotografie ukazujące uczestników odbywających się w Bibliotece Publicznej w Gostyniu międzyklasowego konkursu recytatorskiego zatytułowanego „Wierszem przez Polskę”. Na dwóch zdjęciach widzimy także reprezentującego Radio Poznań pana redaktora Wojciecha Bernarda, który przyjechał do Żytowiecka by swoją obecnością uświetnić stulecie odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę poprzez przeczytanie pierwszo – i czwartoklasistom legend opowiadających o początkach naszej państwowości.

         Z pewnością zaprezentowane na wystawie fotografie pozwolą nam wszystkim w jeszcze większym stopniu uzmysłowić sobie, jak doniosłą rocznicę świętowaliśmy w przeróżny sposób w minionym 2018 roku.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: