Lekcja o Powstaniu Wielkopolskim
Wielkopolska to miejsce, w którym w X wieku, wkraczając na drogę chrześcijaństwa, ze swoimi pasjonującymi dziejami, narodziła się nasza Ojczyzna.To przecież na mapie Wielkopolski odnaleźć można szczycący się mianem najstarszego miasta w Polsce Kalisz oraz założone na siedmiu wzgórzach, uważane przez wielu za pierwszą stolicę państwa polskiego Gniezno.
Wielkopolska z niewielkim przecież, sięgającym swą metryką początku XIV wieku Żytowieckiem i ze znajdującą się w nim, z roku na rok piękniejszą i nowocześniejszą szkołą, to nasze miejsce na ziemi, w którym od stuleci najważniejsze są, podziwiane w innych regionach Polski, takie wartości jak niezwykła pracowitość, przedsiębiorczość i gospodarność, poszanowanie dla tradycji i konsekwencja w działaniu. My, Wielkopolanie, cenieni jesteśmy także za racjonalizm i pragmatyzm, które przez stulecia pozwalały budować wielkie rzeczy w sposób przemyślany.
I mamy w historii Wielkopolski, ciągle jeszcze nie w pełni doceniane, wspaniałe Powstanie, zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. W Polsce, troszkę zresztą z naszej, Wielkopolan winy, nie honoruje się go tak, jak Powstania Warszawskiego. Wielkopolanie, niestety, nie potrafią w pełni chwalić się naszym Powstaniem, nie potrafimy w pełni go reklamować. A przecież w olbrzymim stopniu, dzięki zwycięskiemu Powstaniu Wielkopolska znalazła się w granicach odrodzonej Rzeczypospolitej.
Na szczęście szkoła w Żytowiecku to placówka oświatowa od dawna pielęgnująca pamięć o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim. By nie być gołosłownym, przypomnijmy tylko kilka wydarzeń mających miejsce w tym roku szkolnym. W piątek 26 października 2018 roku, dokładnie w osiemdziesiątą pierwszą rocznicę śmierci generała Józefa Dowbora Muśnickiego, do noszącego jego imię Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie k. Tarnowa Podgórnego wybrało się trzydzieścioro pięcioro uczniów klas czwartych. Ponadto uczestnicy wycieczki na lusowskim cmentarzu odnaleźli grób, w którym spoczywa wspomniany dowódca Powstania. Klasowe delegacje zapaliły znicze na mogile wiernie służącego Bogu i Ojczyźnie przez całe życie generała Józefa Dowbora Muśnickiego.
Niecały miesiąc później, w poniedziałek 19 listopada 2018 roku po raz ósmy w murach naszej szkoły gościł jeden z największych w Polsce znawców historii Powstania, współredaktor „Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919” poznański historyk pan doktor Marek Rezler. Podczas trwającej trzydzieści sześć minut prelekcji, historyk zajmujący się na co dzień udziałem Wielkopolan w walkach narodowowyzwoleńczych, zapoznał siódmoklasistów oraz gimnazjalistów z historią być może nawet najlepiej przygotowanego w dziejach Polski zrywu niepodległościowego. Wygłoszoną przez p. Marka Rezlera prelekcję wzbogaciły także recytowane przez żytowieckich gimnazjalistów wiersze o tematyce powstańczej.
Z kolei w piątkowe przedpołudnie 21 grudnia 2018 roku stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego upamiętnili żytowieccy siódmoklasiści. Podopieczni pani wicedyrektor Magdaleny Włodarczyk najpierw złożyli wiązankę kwiatów przy znajdującej się tuż za budynkiem kościoła parafialnego tablicy upamiętniającej poległych parafian w walce o niepodległość, a następnie zapalili znicz na mogile mieszkającego przez wiele lat w Żytowiecku kupca zbożowego Leona Włodarczaka, podczas Powstania Wielkopolskiego dowódcę kompanii gostyńskiej, współorganizatora odcinka „Pawłowice”.
Uczniów Szkoły Podstawowej w Żytowiecku nie mogło zabraknąć w Poniecu w czwartek 27 grudnia 2018 roku podczas gminnych obchodów stulecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wśród przybyłych na poniecki rynek delegacji dostrzec również można było poczet sztandarowy naszej szkoły, który tym razem tworzyli Emilia Stróżyńska i Patrycja Wujczak (obie z klasy ósmej) oraz gimnazjalista Kacper Sierleja.
W piątek 4 stycznia 2019 roku uczniowie klasy trzeciej gimnazjum w towarzystwie wychowawcy p. Krzysztofa Blandziego oraz pedagoga szkolnego p. Anety Kędzierskiej wybrali się na wycieczkę dydaktyczną do Galerii Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie, by wziąć udział w żywej lekcji historii poświęconej uczestniczącej w Powstaniu Wielkopolskim Grupie „Leszno” na czele której stał pochodzący z Ponieca porucznik Bernard Śliwiński. Co ciekawe, jego zastępcą był z kolei pochodzący z Żytowiecka podporucznik Józef Gomerski.
Trwającą, podobnie jak w szkole, czterdzieści pięć minut lekcję, przeprowadził p. Tomasz Kościański – kurator wystawy zatytułowanej „Chwała Zwycięzcom! Grupa „Leszno”.
W pierwszej części zajęć prelegent zapoznał dwadzieścioro żytowieckich gimnazjalistów z rolą, jaką podczas Powstania Wielkopolskiego odegrała Grupa „Leszno”. Mimo, że powstańcom nie udało się zdobyć Leszna, to jednak uniemożliwili wdarcie się Niemców w głąb Wielkopolski.
W drugiej części zajęć prowadzący je pracownik Muzeum Okręgowego w Lesznie zaprezentował uczniom znajdujące się na wystawie najprzeróżniejsze eksponaty. Wśród nich znalazły się między innymi elementy umundurowania i wyposażenia, dokumenty, dyplomy, wspomnienia, pocztówki oraz fotografie.
Gdy pasjonująca lekcja opowiadająca o uwarunkowaniach powstania w południowo-zachodniej Wielkopolsce dobiegła końca, każdy jej uczestnik otrzymał na pamiątkę kartę pracy, którą po zakończeniu lekcji mógł wypełnić.
Dziś na szczęście nie musimy walczyć z bronią w ręku, a pamięć o naszych przodkach pozwala w nas pielęgnować współczesny, nowoczesny patriotyzm. Wracajmy do przeszłości po to, by podążać ku przyszłości.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi