Czy wiecie, że w Boże Narodzenie nasi przodkowie nic nie robili i przez cały dzień odpoczywali w domach. Nie wychodzili z nich, bo obawiali się, że gdy przyjdzie Chrystus, to ich nie zastanie. Tego dnia nawet nie gotowano. Jedzono więc tylko to, co zostało z wieczerzy wigilijnej. Nie sprzątano rozsypanej słomy, a posiłek dla zwierząt był przygotowywany już wcześniej. Do później nocy w domu paliło się światło, by mógł do niego trafić nowo narodzony Chrystus.

         Co roku w Szkole Podstawowej w Żytowiecku podczas szkolnych obchodów świąt Bożego Narodzenia serca uczniów i nauczycieli wypełniają się radością spowodowaną wspólnym przeżywaniem z pewnością najbardziej oczekiwanych świąt w całym roku.

         Zapewne wielu spośród Was, Drodzy Czytelnicy strony internetowej naszej kochanej szkoły, doskonale pamięta jeszcze niecodzienne przedstawienie jasełkowe, które odbyło się przed pięcioma laty w piątkowe przedpołudnie 20 grudnia 2013 roku. Na prześlicznie udekorowanej przez p. Małgorzatę Piskorską i p. Ewę Łuczak scenie, wystąpili uczniowie, ich rodzice, przedstawiciele grona pedagogicznego, a nawet sam pan dyrektor. Trwające wówczas pięćdziesiąt minut pięcioaktowe przedstawienie zatytułowane „Jasełka na wesoło” przygotowane zostało przez ówczesne opiekunki samorządów uczniowskich: p. Nataszę Dziubałka i p. Anetę Kędzierską oraz opiekunkę chórów szkolnych p. Zofię Przewoźną. O rozgrywających się w Betlejem oraz na dworze króla Heroda wydarzeniach, opowiadało sześcioro narratorów, w których role wcielili się p. Agata Chuda, p. Danuta Skorupka, gimnazjaliści Joanna Biernaczyk i Katarzyna Jesiak, czwartoklasista Mateusz Karpiński oraz piątoklasista Rafał Stróżyński. Rodziców nowo narodzonego Chrystusa – Maryję i Józefa z Nazaretu fantastycznie zagrali p. Grażyna Biernaczyk i p. Zbigniew Ciesielski. Pokaz gry aktorskiej zademonstrowali odgrywający króla Heroda pan dyrektor Mariusz Kędzierski i partnerujący mu w roli Diabła fenomenalny Arkadiusz Majewski z klasy III a gimnazjum. Z kolei małymi Diabełkami obserwującymi pracę swego taty byli czwartoklasiści Tobiasz Balcer i Mikołaj Schönfelder. Ponadto młodą, powabną i pełną energii gospodynię Heroda zagrała p. Ewa Łuczak. Natomiast w rolę przybywających do stajenki z darami królów wcielili się wuefista p. Łukasz Kubeczka, konserwator p. Szymon Błaszkowski oraz Wojciech Karpiński z klasy II a gimnazjum.

         Z kolei przed trzema laty we wtorkowy poranek 22 grudnia 2015 roku aulę szkolną wypełnili uczniowie klas gimnazjalnych, by dopingować uczestników poświęconej świętom Bożego Narodzenia Familiady, w której do rywalizacji przystąpiły pięcioosobowe drużyny reprezentujące każdą z klas. W rolę prowadzących, pod nieobecność Karola Strasburgera, wcieliły się przewodnicząca samorządu uczniowskiego Aneta Karlińska oraz Zuzanna Brzeskot. Punkty skrupulatnie liczyła i zapisywała Kamila Brzeskot. Zwycięzcami dwuczęściowej Familiady, z siedemdziesięcioma sześcioma punktami na koniec, została klasa III a, której reprezentantami na scenie byli Adrianna Chuda, Roksana Grzelczak, Zofia Harendarz, Michał Jesiak i Natalia Ludwiczak.

         Pora już jednak, by sprzed pięciu i trzech lat powrócić do tegorocznych szkolnych obchodów świąt Bożego Narodzenia. Odbyły się one w piątek 21 grudnia 2018 roku, a uczestniczyli w nich uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści. Uroczystość przygotowana została przez opiekunkę chóru szkolnego p. Zofię Przewoźną oraz opiekuna samorządu uczniowskiego p. Łukasza Kubeczkę.

         W piątkowy poranek o godzinie ósmej do szkoły przybyli uczniowie klas szóstej, siódmej i ósmej oraz gimnazjaliści. Godzinę później szkolne korytarze zaludniły się czwarto- i piątoklasistami. Uczniowie poszczególnych klas przystąpili do przygotowywania zadań konkursowych ogłoszonych przez samorząd uczniowski. Uczniowie klas czwartych i piątych oraz szóstej, siódmej i ósmej zasiedli do wigilii klasowych.

         Podczas czwartej godziny lekcyjnej wszyscy udali się do auli szkolnej, w której o godzinie 11.01 rozpoczęło się przygotowane przez p. Zofię Przewoźną przestawienie bożonarodzeniowe zatytułowane „1:0 dla Nieba”. Na składającej się z dwóch części scenie: nieba i piekła, swoje niemałe zdolności aktorskie zaprezentowało dziesięcioro gimnazjalistów. W roli aniołków : Joanna Dudkiewicz, Laura Katarzyńska, Kacper Sierleja, Sandra Szczepaniak i Karol Wawrzynowicz oraz w rolach diabełków wspomniani już wcześniej Tobiasz Balcer i Mateusz Karpiński oraz Oskar Majewski, Kornelia Markowska i Patryk Musielak.

         Nagrodzone gromkimi brawami przedstawienie jasełkowe wzbogacone zostało siedmioma kolędami i piosenkami świątecznymi w wykonaniu chóru szkolnego. Podopieczne p. Zofii Przewoźnej kolejno zaśpiewały następujące kolędy i piosenki świąteczne: „Biały śnieg”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Anioł z Bogiem”, „Gdy śliczna panna”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Bóg się rodzi” oraz „Hej, w dzień narodzenia”.

         Zbliżające się święta Bożego Narodzenia stały się również okazją do zaproponowania poszczególnym klasom przez samorząd uczniowski udziału w kilku konkursach i turniejach świątecznych. Poprowadziły je przewodnicząca samorządu uczniowskiego Karolina Zimlińska oraz Joanna Dudkiewicz, Kamila Maćkowiak i Patrycja Wujczak.

         Laureatami konkursu polegającego na wykonaniu kredą na tablicy rysunku nawiązującego do świąt Bożego Narodzenia została klasa ósma, której praca ozdobiła tablicę w sali nr 6.

         Natomiast zdaniem składającego się z nauczycieli jury laureatem konkursu polegającego na wykonaniu fotografii przedstawiającej klasę wraz z wychowawcą w klimacie świąt Bożego Narodzenia została klasa V a.

         W wypełnionej po brzegi auli szkolnej rozstrzygnięto także konkurs polegający na przebraniu przedstawiciela klasy za „żywą choinkę”. Dziś przecież nikt nie wyobraża sobie świąt bez tego drzewka, które ubierać zaczęto stosunkowo niedawno, bo dopiero w XVII wieku w Alzacji. W roli „żywych choinek” publiczności zaprezentowali się Ksawery Kędzia z klasy IV a, Antoni Biegała z klasy IV b, Szymon Dymkiewicz z klasy V a, Alan Ptak z klasy V b, szóstoklasista Jakub Karólak, reprezentująca klasę siódmą Estera Paszkowiak, ósmoklasistka Emilia Stróżyńska oraz Szymon Paszkowiak z klasy trzeciej gimnazjum. Tym razem pedagogiczne jury uznało, że najbardziej „żywą choinkę” przypominał reprezentant klasy szóstej Jakub Karólak.

         Podczas szkolnych obchodów świąt Bożego Narodzenia przedstawiciele poszczególnych klas odczytywali napisane przez siebie opowiadanie zatytułowane „Poznałem/poznałem magię świąt, gdy …” Kolejno napisane przez siebie, często bardzo wzruszające opowiadania, odczytywali Amelia Batlewska, Dawid Klupsch i Alan Żurczak z klasy IV a, Tobiasz Paszkowiak z klasy IV b, Zuzanna Jesiak z klasy V a, Weronika Kaczmarek z klasy V b, szóstoklasistka Patrycja Kluczyk, ósmoklasista Dawid Mikołajczak oraz gimnazjalistka Kornelia Markowska. Zdaniem jury najciekawsze opowiadanie zaprezentowali uczniowie klasy IV a.

         Gdy konkursy świąteczne dobiegły końca: Karolina i Joanna zaprosiły na scenę trzyosobowe zespoły z poszczególnych klas, które przystąpiły do rywalizacji w międzyklasowym turnieju polegającym na rozpoznawaniu tytułów odtwarzanych z komputera przez Kamilę i Patrycję kolęd i piosenek świątecznych. Z kronikarskiej rzetelności odnotujmy składy poszczególnych zespołów klasowych. Reprezentację klasy IV a stanowiły Natalia Andrzejewska, Nina Polaszek i Lena Żurek. W składzie zespołu klasy IV b znaleźli się Julia Bajer, Jagoda Makowska oraz Szymon Wojtaszyk. Klasa V a do turnieju rozpoznawania tytułów kolęd i piosenek świątecznych desygnowała Żanetę Bzdęga, Michalinę Ciesielską i Kingę Jędryczka. Z kolei w składzie klasy V b znalazły się Aleksandra Bartlewska, Oliwia Dudka i Martyna Kochanek. Z kolei klasa szósta zdecydowała się na udział w turnieju męskiej reprezentacji. Utworzyli ją Patryk Dudkiewicz, Karol Paterczyk i Jacek Stróżyński. Natomiast w zespole reprezentującym klasę siódmą znalazły się same dziewczyny. Były nimi Wiktoria Antkowiak, Klaudia Drożdżyńska i Patrycja Kluczyk. Reprezentację najstarszej klasy szkoły podstawowej – ośmioklasistów stanowili Jakub Dymkiewicz, Gracjan Kaczmarek i Kacper Łopiński. Z kolei w drużynie najstarszej klasy uczęszczającej do naszej szkoły – klasy trzeciej gimnazjum znaleźli się Małgorzata Jankowska, Kacper Sierleja i Sandra Szczepaniak. O zwycięstwie w turnieju zdecydowała dogrywka, w które przedstawiciele klasy IV a pokonali szóstoklasistów.  

         Gdy międzyklasowy turniej polegający na rozpoznawaniu tytułów kolęd i piosenek świątecznych dobiegł końca, na scenie pojawił się pan dyrektor Mariusz Kędzierski, by złożyć uczniom życzenia świąteczne.

         Przed nami święta Bożego Narodzenia w naszych domach. Piękna choinka, bogato zastawiony stół i prezenty nie są podczas tych dni najważniejsze. Niech podczas świąt nie towarzyszy nam żadna kłótnia. Pamiętajmy o wspólnym bożonarodzeniowych kolędowaniu i tej niezwykłej atmosferze, która spowoduje, że będzie to dla nas wszystkich niezapomniany czas.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: