Po ukończeniu danej szkoły młodzi ludzie stają się jej absolwentami. Wielu spośród nich utrzymuje kontakt z dawną szkołą, szczególnie wówczas, gdy ta szkoła wywołuje wśród nich pozytywne wspomnienia. Jednym z absolwentów Szkoły Podstawowej w Żytowiecku z roku 1980 jest długoletni dziennikarz Radia Merkury Poznań p. Mariusz Kwaśniewski, który nigdy nie zapomniał o swojej podstawówce i na którego społeczność szkoły w Żytowiecku zawsze może liczyć. Świadczą o tym wspomniane poniżej wybrane przykłady spotkań z panem redaktorem i w Poznaniu, i w Żytowiecku.

         Między innymi w piątek 10 października 1997 roku przedstawiciele prowadzonego przez p. Krzysztofa Blandziego Koła Miłośników Języka Polskiego wraz z uczniami klasy VIII d ze Szkoły Podstawowej z Krobi wybrali się na wycieczkę dydaktyczną do Poznania. Młodzież najpierw w Teatrze Polskim obejrzała inscenizację „Pana Jowialskiego” Aleksandra Fredry a następnie w siedzibie Radia Merkury uczestniczyła w niezapomnianym spotkaniu z p. Mariuszem Kwaśniewskim. Dwa lata później w czwartkowy mglisty wieczór 4 listopada 1999 roku dziesięcioro redaktorów gazetki szkolnej „Ludki ze Szkolnej Budki” było bohaterami prowadzonej przez pana redaktora kultowej audycji „D/C u Kwasa”. Z kolei w latach 2002-2004 p. Mariusz Kwaśniewski dwa razy w roku, jesienią i wiosną przyjeżdżał do Żytowiecka, by w auli szkolnej poprowadzić przygotowaną przez p. Krzysztofa Blandziego uroczystość, podczas której ogłaszane były wyniki organizowanych z okazji Dnia Chłopaka i Dnia Kobiet plebiscytów „Superchłopak” i „Superdziewczyna”. Pan Mariusz Kwaśniewski gościł także w naszej szkole niemal równe dziesięć lat temu w czwartkowe popołudnie 15 marca 2007 roku podczas obchodów 110-lecia żytowieckiej szkoły. W sali nr 14 spotkał się wówczas nie tylko z gimnazjalistami, ale także z kilkoma swoimi nauczycielami oraz koleżankami i kolegami z klasy. W następnym roku, przy wspaniałej, niemal letniej pogodzie w sobotnie popołudnie 10 maja 2008 roku na boisku szkolnym p. Mariusz Kwaśniewski niezwykle profesjonalnie poprowadził bardzo udany festyn rekreacyjny zorganizowany przez naszą szkołę, radę rodziców i gminę Poniec. Nasz niezawodny absolwent w piątek 25 czerwca 2010 roku najpierw poprowadził uroczystość zakończenia roku szkolnego w gimnazjum a następnie wziął udział w zorganizowanym tego samego dnia przez p. Krzysztofa Blandziego zjeździe absolwentów swojego rocznika. Trzy lata później w czwartek 9 maja  2013 roku społeczność naszej szkoły oraz licznie przybyli tego dnia do niej goście oklaskiwali p. Mariusz Kwaśniewskiego w roli prowadzącego uroczystość Dnia Patrona.

         Po tej mimo wszystko sporej dawce historii powróćmy do współczesności. W czwartkowe przedpołudnie 16 marca 2017 roku z inicjatywy pana dyrektora Mariusza Kędzierskiego w cudownie udekorowanej przez p. Małgorzatę Piskorską auli szkolnej, w związku z przypadającym w tym roku jubileuszem 120-lecia naszej szkoły, odbyło się przygotowane przez p. Krzysztofa Blandziego inauguracyjnie spotkanie z cyklu „Dzień dobry, absolwencie”, którego bohaterem był właśnie p. Mariusz Kwaśniewski. Uczestniczyli w nim uczniowie klas gimnazjalnych a swoją obecnością zaszczycili je emerytowani pedagodzy, którzy przed laty przekazywali wiedzę późniejszemu dziennikarzowi: ikona żytowieckiej szkoły a zarazem wychowawczyni bohatera dnia p. Witosława Zakrzewska, emerytowana nauczycielka geografii, pedagog z powołania a w roku szkolnym 1978/1979 dyrektor żytowieckiej szkoły p. Dorota Lisewska oraz fenomenalny matematyk, a także opiekun drużyn piłkarek ręcznych dziewcząt i piłkarzy p. Tadeusz Olejniczak. Z kolei kolegów uczęszczających z p. Mariuszem Kwaśniewskim do tej samej klasy reprezentował grający na akordeonie w prowadzonym przez p. Witosławę Zakrzewską pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia zespole mandolinistów p. Andrzej Józefiak.

         Trwające pięćdziesiąt pięć minut spotkanie z p. Mariuszem Kwaśniewskim podzielone zostało na trzy części, które kolejno poprowadziły drugoklasistki Oliwia Byra i Weronika Brzeskot oraz pierwszoklasistka Małgorzata Jankowska. Pytania zadawane przez Oliwię dotyczyły dzieciństwa spędzonego w Łęce Wielkiej i nauki w klasach V-VIII w żytowieckiej szkole. Nasz gość ze wzruszeniem i uznaniem opowiadał o uczących go w Żytowiecku nauczycielach, o niezapomnianych występach w zespole tanecznym i o rodzącej się w latach nauki w szkole pasji fotografowania. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, że późniejszy dziennikarz Radia Merkury uwielbiał czytać książki o tematyce historycznej a samą pasję do historii zaszczepił w nim ówczesny dyrektor żytowieckiej szkoły p. Stanisław Kruk.

         Z kolei pytania, które od pana Mariusza Kwaśniewskiego skierowała Weronika, dotyczyły wykonywanego przez ćwierć wieku zawodu dziennikarza. Absolwent żytowieckiej szkoły bardzo ciekawie opowiadał o swej z pasją wykonywanej pracy dziennikarza przede wszystkim radiowego, ale i przez kilka lat telewizyjnego. Uczniowie klas gimnazjalnych usłyszeli wówczas, że dziennikarz powinien być osobą ciekawą świata, rzetelną i obiektywną.

         Natomiast pytania zadawane przez Małgosię dotyczyły istotnych dla naszego gościa wartości, mniej lub bardziej skrywanych marzeń oraz wskazówek, które pomogłyby obecnym uczniom naszej szkoły tak żyć, by po wielu latach nie uznać swego życia za zmarnowane. Pan Mariusz Kwaśniewski podkreślał, że nie należy się zrażać niepowodzeniami, że warto się kierować w życiu słowami napisanymi w jednej z pieśni ponad dwa tysiące lat temu przez rzymskiego poetę Horacego – carpe diem, oznaczającymi chwytaj dzień, korzystaj z każdego dnia.

         Gdy inauguracyjne spotkanie z cyklu „Dzień dobry, absolwencie” dobiegło końca, przybyli na nie goście otrzymali bukiety kwiatów oraz czekoladki. Ponadto pierwszoklasiści wręczyli p. Mariuszowi Kwaśniewskiemu prześlicznie wydany album zatytułowany „Piękne miasta świata”. Znajdujące się w nim fotografie rozbudzają nieobcą naszemu przyjacielowi pasję zwiedzania i poznawania świata.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: