CO DZIŚ ZNACZY NIEPODLEGŁOŚĆ?
By poszukać odpowiedzi na to pytanie w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas 1-3 SP wraz z wychowawczyniami udali się do gostyńskiej Biblioteki Publicznej.
Tam w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży mogliśmy uczestniczyć w ciekawej lekcji bibliotecznej, podczas której p. … przedstawiła bogatą ofertę książek dla najmłodszych związanych z historią Polski. Dzieci mogły również pooglądać interesujące ich pozycje książkowe w bardzo różnorodnych wydaniach. Szczególnie przypadły im do gustu bogato ilustrowane książki 3D dotyczące kosmosu, historii odkryć geograficznych czy zgłębiające tajemnice ludzkiego ciała.
Najmłodsi czytelnicy mogli się też przekonać, że biblioteka to wcale nie jest nudne miejsce, można tu pograć w gry planszowe, układać puzzle albo odpocząć w ciszy w kąciku zabaw dla najmłodszych.
Uczestnicy wycieczki mieli również możliwość obejrzenia wystawy fotografii Alicji Galon pt. „Architektura czerni i bieli”mieszcząca się na piętrze biblioteki.
Po skończonej lekcji bibliotecznej udaliśmy się do Muzeum na ciekawą lekcję historii. Bowiem od 11 października do 3 listopada sali wystaw czasowych Muzeum otwarta została wystawa pn. „Generał dywizji Stefan „Grot” Rowecki (1895-1944)”. Na 20 planszach zaprezentowano dane biograficzne i działalność patrona naszej szkoły, który w latach 1930-1935 przebywał w Lesznie jako dowódca 55. Poznańskiego Pułku Piechoty.
Przypadkowym punktem naszej wycieczki było spotkanie z żołnierzami, którzy na gostyńskim rynku zachęcali młodych ludzi, by wstąpili w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. To spotkanie najbardziej przypadło do gustu naszym uczniom. W końcu nie co dzień można usiąść w wojskowym aucie, potrzymać karabin albo przymierzyć żołnierski hełm.
Pełni wrażeń i nowych doświadczeń wróciliśmy do szkoły.