Wybierając szkołę ponadpodstawową/ponadgimnazjalną ósmoklasiści oraz gimnazjaliści w dużym stopniu zdecydują o swej przyszłości. Aby ów wybór był jak najbardziej przemyślany, podopieczni p. Lidii Wróblewskiej oraz p. Krzysztofa Blandziego od początku roku szkolnego systematycznie biorą udział w spotkaniach i wycieczkach zawodoznawczych.

         W środowe popołudnie 5 grudnia 2018 roku o godzinie 16.34 dziewięcioro uczniów klasy ósmej oraz dwadzieścioro gimnazjalistów autokarem kierowanym przez p. Romana Gronowskiego wybrało się na wycieczkę zawodoznawczą do zapewniającego bogatą ofertę zajęć dydaktycznych i pozalekcyjnych oraz rodzinną atmosferę Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi. Młodzieży towarzyszyli pełniący w naszej szkole od 2003 roku funkcję koordynatora wyboru zawodu i szkoły ponadpodstawowej/ponadgimnazjalnej p. Krzysztof Blandzi, wychowawczyni ósmoklasistów p. Lidia Wróblewska oraz higienistka szkolna p. Barbara Dechnik.

         ZSOiZ w Krobi utworzony został dwadzieścia jeden lat temu, we wrześniu 1997 roku. Od początku istnienia placówki jego dyrektorem jest p. Lech Bem. Obecny, nowoczesny budynek dydaktyczny oficjalnie rozpoczął swą historię w piątek 2 czerwca 2000 roku. Trzy lata później, w listopadzie 2003 roku ZSOiZ w Krobi wzbogacił się o pełnowymiarową halę sportowo-widowiskową.

         We wspomnianą środę 5 grudnia 2018 roku o godzinie 16.52 w holu szkoły, której mottem są słowa Adama Mickiewicza „Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą” młodych żytowiecczan powitała uczącą na co dzień języka polskiego pani wicedyrektor Iwona Ostach. W auli szkolnej prelegentka zapoznała uczestników wycieczki z ofertą dydaktyczną szkoły. W roku szkolnym 2018/2019 ZSOiZ w Krobi kształci młodzież w liceum ogólnokształcącym, technikach oraz szkole branżowej. Około 450 uczniów zdobywa wiedzę i umiejętności w nowoczesnych klasopracowniach przedmiotowych, dwóch pracowniach komputerowych, laboratorium chemicznym oraz dwóch pracowniach gastronomicznych.

         Ósmoklasiści oraz gimnazjaliści dowiedzieli się także, że już od 1999 roku uczniowie klas drugich zawsze we wrześniu udają się na trwającą pięć dni od poniedziałku do piątku „zieloną szkołę”. Najczęściej odbywa się ona w Tatrach a w drodze powrotnej jej uczestnicy zatrzymują się na jeden dzień w królewskim Krakowie.

         Pani wicedyrektor Iwona Ostach opowiedziała również żytowieckim uczniom o trwającej już od 2005 roku współpracy z ZSOiZ w Krobi z Zespołem Szkół Zawodowych w Bad Wőrishofen w Niemczech. Z kolei od 2006 roku krobska szkoła przez wiele lat współpracowała z Liceum Technicznym w Kijowie.

         Z auli szkolnej ośmioklasiści oraz gimnazjaliści w towarzystwie pani wicedyrektor Iwony Ostach udali się na spacer po nowocześnie wyposażonych klasopracowniach, w których zajęcia lekcyjne rozpoczynają się o 7.30 a kończą o 14.20.

         Każda z corocznych wizyt uczniów Szkoły Podstawowej w Żytowiecku w ZSOiZ w Krobi jest zaskakująca i niepowtarzalna. Na przykład w środowe popołudnie 2 grudnia 2015 roku dwadzieścioro czworo uczniów ówczesnych klas trzecich żytowieckiego gimnazjum między innymi wzięło udział w poprowadzonych przez p. Monikę Hałas i p. Ewę Selwod lekcjach języka angielskiego. Podczas kolejnej wizyty, a miała ona miejsce w czwartek 17 listopada 2016 roku przedstawiciele licealnej klasy mundurowej Izabela Kaźmierczak, Jakub Busz i Dawid Niedbała zaprosili młodzież z Żytowiecka do udziału w krótkim szkoleniu z musztry wojskowej. Przed dwoma laty także na uczniów z Żytowiecka w pracowni technologii żywienia oczekiwali p. Violetta Grodzka-Picz oraz p. Mariusz Rozmiarek, którzy dla uczestników wycieczki zawodoznawczej przygotowali pyszną pastę z szynką, pomidorami i oliwkami. Z kolei przed rokiem, w poniedziałkowe popołudnie 6 listopada 2017 roku uczennice Agata Gomułka, Amelia Gronowska i Izabela Kaźmierczak zaprosiły dwadzieścioro sześcioro żytowieckich gimnazjalistów do udziału w quizie zatytułowanym „Co wiesz o polskich symbolach narodowych?” oraz do rozwiązywania naprawdę niełatwych zagadek.

         Podczas tegorocznej wizyty w ZSOiZ ośmioklasiści oraz gimnazjaliści, podzieleni na trzy grupy, zaproszeni zostali do trzech pokojów zagadek. W pierwszym z nich, wraz z kilkorgiem uczniów klas pierwszych, na dziesięcioro gimnazjalistów oczekiwała pani wicedyrektor Iwona Ostach. Do drugiego pokoju udali się ośmioklasiści, których wraz z krobskimi uczniami powitała nauczycielka języka angielskiego p. Lidia Gintowt. W trzecim pokoju zagadek drugą grupą gimnazjalistów zaopiekowała się nauczycielka języka polskiego p. Hanna Maciejak. Również krobskiej polonistce towarzyszyła grupa uczniów klas pierwszych.

         Każda z trzech grup została zamknięta w swoim pokoju zagadek, otrzymując dwadzieścia minut na rozwiązanie tych samych zadań. Uczestnicy zabawy między innymi musieli odnaleźć redagowaną przez uczniów ZSOiZ w Krobi gazetkę szkolną” Gwóźdź”, wspólnie rozwiązać krzyżówkę, zapamiętać jak najwięcej szczegółów z obejrzanego filmu promującego krobską szkołę, zsumować liczbę sal lekcyjnych oraz ułożyć ze znajdujących się w kopercie liter słowo w języku angielskim. Ośmioklasiści okazali się sprytniejsi i bardziej spostrzegawczy od swych koleżanek i kolegów z klasy gimnazjalnej i jako pierwsi opuścili pokój zagadek. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę cukierki.

         Nim o godzinie 18.32 uczniowie z Żytowiecka opuścili mury gościnnej szkoły w Krobi ponownie wraz z panią wicedyrektor Iwoną Ostach zebrali się w auli szkolnej. Przedstawicielka dyrekcji ZSOiZ w Krobi ponownie podkreśliła, że w szkoła, w której pracuje, to placówka bezpieczna i przyjazna uczniom, doskonale przygotowująca ich do kontynuowania nauki na uczelniach wyższych lub wykonywania wybranego zawodu.

         Pani wicedyrektor Iwonie Ostach za zaproszenie oraz możliwość udziału w tak ciekawie przygotowanych zajęciach, wręczając bukiet kwiatów, w imieniu opiekunów, młodzieży oraz własnym, podziękowali Karolina Zimlińska oraz Kacper Sierleja.

         Punktualnie o godzinie 18.47 uczestnicy wycieczki zawodoznawczej powrócili do Żytowiecka.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć:





Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Aby komentować musisz być zalogowanym
Masz konto?
Zaloguj się
Nie masz konta?
Zarejestruj się