11 listopada 1918 roku, przed stu laty był to poniedziałek, Rada Regencyjna Królestwa Polskiego przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę nad wojskiem. Trzy dnie później twórca Legionów Polskich otrzymał najwyższą władzę cywilną w odradzającej się Rzeczypospolitej.

         Po raz pierwszy Święto Niepodległości obchodzono w niedzielę 14 listopada 1920 roku. Wręczono wówczas Józefowi Piłsudskiemu buławę marszałkowską. Aż do 1937 roku dzień 11 listopada nie był oficjalnym świętem. Dopiero ustawą sejmową z dnia 23 kwietnia 1937 roku uczyniono dzień 11 listopada dniem wolnym od pracy.

         Co roku bardzo uroczysty charakter mają odbywające się  w Poniecu gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku były one szczególne, odbywały się bowiem w niedzielę 11 listopada 2018 roku w stulecie odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.

         Wzięło w nich również udział jedenaścioro uczniów uczęszczających do naszej szkoły: Krystian Błaszkowski, Joanna Dudkiewicz, Borys Gunia, Laura Katarzyńska, Dawid Klupsch, Kacper Łopiński, Natalia Nowak, Piotr Romek, Alan Skorupka, Patrycja Wujczak i Alan Żurczak. Opiekę nad młodymi patriotami ze szkoły w Żytowiecku sprawowali p. Magdalena Blandzi oraz p. Krzysztof Blandzi.

         Wymienieni wyżej uczniowie oraz nauczyciele wyjechali z Żytowiecka autobusem szkolnym o godzinie 9.01. Równe trzydzieści minut później byli już w Poniecu. Uczestnicy uroczystości, wśród których byli również pan dyrektor Mariusz Kędzierski oraz pani wicedyrektor Magdalena Włodarczyk tradycyjnie zebrali się na placu przed Gminnym Centrum Kultury, by przy dźwiękach Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej przemaszerować do kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla, by wziąć udział w trwającej pięćdziesiąt siedem minut od 10.16 do 11.13 uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny. Eucharystię sprawował poniecki proboszcz ksiądz Krzysztof Szymendera.

         Wśród pocztów sztandarowych wzmacniających rangę mszy świętej znalazł się także poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej w Żytowiecku. Tym razem tworzyli go Krystian Błaszkowski, Natalia Nowak i Patrycja Wujczak.

         Podczas dwunastominutowej, trwającej od 10.32 do 10.44 homilii, poniecki proboszcz podkreślał, że stulecie odzyskania niepodległości wypada w Dzień Pański. Ksiądz Krzysztof Szymendera podkreślił także, że słowo Rzeczpospolita jest dziś odmieniane przez wszystkie przypadki. Wspomniał także o wiernych Ojczyźnie synach Ziemi Ponieckiej, którzy w okresie niewoli narodowej poświęcili swe życie umiłowanej Polsce. Kapłan dodał także, że dziś musimy modlić się nie tylko za ich, ale również za tych spośród nas, którzy w wolnej Ojczyźnie stali się niewolnikami zła.

         Gdy msza święta dobiegła końca, przedstawiciele władz gminy, szkół, zakładów pracy, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy gminy Poniec udali się na poniecki rynek, by o godzinie 11.25 zaśpiewać cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie złożono wiązanki i znicze w Miejscach Pamięci Narodowej. O godzinie 11.50 żytowiecka delegacja w składzie: Joanna Dudkiewicz, Laura Katarzyńska i Kacper Łopiński zapaliła znicz przy gmachu Szkoły Podstawowej w Poniecu.

         Po zakończeniu oficjalnych uroczystości uczniowie z Żytowiecka w jednej z sal Gminnego Centrum Kultury otrzymali tabliczki czekolady. Chętni mogli również skosztować rogale świętomarcińskie.

         Warto zauważyć, że dzień 11 listopada zapisał się również w naszej historii złotymi zgłoskami już przed trzystu czterdziestu pięciu laty. Tego właśnie dnia, 11 listopada 1673 wojska polskie dowodzone przez hetmana wielkiego koronnego Jana Sobieskiego pokonały Turków dowodzonych przez Husejna Paszę w bitwie pod Chocimiem. Co prawda zwycięstwo, nie zostało w pełni wykorzystane, ale w wyniku tejże bitwy niepomiernie wzrósł prestiż Rzeczypospolitej, a sam Jan Sobieski po śmierci króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego został wybrany przez szlachtę na jego następcę. Ale to już zupełnie inna opowieść …

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: