Sukces Karoliny w konkursie historycznym
Już od czasów Mieszka I Kościół stał na straży wolności wiary i miłości do Ojczyzny, aktywnie włączając się również w odbudowę państwa polskiego po odzyskaniu przez naszą Ojczyznę niepodległości. Duchowni zasiadali wówczas nawet w Sejmie Ustawodawczym, co w okresie międzywojennym nikogo nie dziwiło.W tym okresie w Gostyniu służbę Bożą pełnił znany z długoletniej i różnorodnej pracy społecznikowskiej ksiądz Franciszek Olejniczak. Ten niezwykle charyzmatyczny duchowny w środę 1 czerwca 1921 roku wystąpił z inicjatywą budowy szkoły, która miała powstać ze składek społeczeństwa i zarazem być pomnikiem upamiętniającym odrodzenie Polski. Mimo że nasza Ojczyzna przeżywała wówczas kryzys gospodarczy, a przy scaleniu ziem trzech zaborów występowały wielkie trudności, mieszkańcy ziemi gostyńskiej z entuzjazmem przystąpili do gromadzenia funduszy przeznaczonych na budowę szkoły. W środę 10 maja 1922 roku dokonano poświecenia miejsca budowy i rozpoczęto prace budowlane. Ostatecznie gmach szkoły oddano do użytku w piątek 23 października 1924 roku. Na uroczyste otwarcie przybył wówczas do Gostynia nawet Adolf Bniński – ówczesny wojewoda wielkopolski. A wspomniany ksiądz Franciszek Olejniczak został nawet później dyrektorem szkoły, wprowadzając w nowej placówce pedagogicznej codzienne apele „przedlekcyjne” i „poranki szkolne”.
Z tak odległej, przykrytej nieco kurzem zapomnienia przeszłości, powróćmy do współczesności, do dni, w których jak Polska długa i szeroka odbywają się obchody stulecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. We wtorek 30 października 2018 roku w gmachu tak wiele zawdzięczającej księdzu Franciszkowi Olejniczakowi szkole, która obecnie nosi nazwę Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Ziemi Gostyńskiej, odbył się Powiatowy Konkurs Historyczny POLONIA RESTITUTA – Stulecie Odzyskania Niepodległości. Celem konkursu było szerzenie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o historii Polski dotyczącej walk narodowowyzwoleńczych okresu I wojny światowej i pierwszych lat powojennych, ze szczególnym uwzględnieniem historii regionalnej Wielkopolan.
Zakres tematyczny konkursu dotyczył między innymi germanizacji w zaborze pruskim przed wybuchem I wojny światowej i prób jej przeciwdziałania z uwzględnieniem pracy organicznej, orientacji politycznych na ziemiach polskich przed wybuchem I wojny światowej, przyczyn, przebiegu i skutków Powstania Wielkopolskiego, walki o kształt granic Rzeczypospolitej, Ziemi Gostyńskiej w Powstaniu Wielkopolskim, budowy struktur odrodzonego państwa polskiego w latach 1918-1921, konstytucji marcowej z 1921 roku oraz miejsc pamięci narodowej związanych z odzyskaniem niepodległości na terenie powiatu gostyńskiego.
O godzinie 9.00 do rywalizacji konkursowej w dostojnej auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu przystąpili uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, a dwie godziny później przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych. Konkursowe jury utworzyli: p. Mirosława Bigaj, p. Roman Glura, p. Łukasz Puślecki oraz p. Elżbieta Skorupska.
W pierwszej części Powiatowego Konkursu Historycznego POLONIA RESTITUTA – Stulecie Odzyskania Niepodległości wzięło udział trzydzieścioro troje uczniów ze szkół w Daleszynie, Goli, Gostyniu, Kunowie, Pępowie, Piaskach, Pogorzeli, Poniecu, Starej Krobi, Skoraszewicach, Zimnowodzie i Żytowiecku. Szkołę Podstawową imienia generała dywizji Stefana Roweckiego „Grota” w Żytowiecku reprezentowała Karolina Zimlińska z klasy trzeciej gimnazjum.
Reprezentantkę naszej szkoły do udziału w konkursie już od połowy września bieżącego roku przygotowywał nauczyciel historii p. Krzysztof Blandzi. Spotkania, podczas których żytowiecka uczestniczka konkursu otrzymywała lub wykonywała odpowiednie notatki służące do przyswajania kolejnych partii materiału, odbywały się niemal codziennie podczas przerw obiadowych. Wspomniane notatki sporządzone zostały na podstawie ośmiu książek, do przeczytania których uczestników konkursu zachęcali jego organizatorzy. Wśród tychże publikacji znalazła się także napisana przez często goszczącego w naszej szkole pana doktora Marka Rezlera książka zatytułowana „Powstanie Wielkopolskie”.
Odnotujmy jako ciekawostkę, że Karolina Zimlińska przybyła do Zespołu Szkół Ogólnokształcących już o godzinie 8.22 jako pierwsza z uczestników konkursu. Przedstawicielka Szkoły Podstawowej w Żytowiecku jako ostatnia poproszona została wylosowanie stolika, przy którym miała rozwiązywać test. Gimnazjalistka wyciągnęła kartkę z numerem jeden.
Gdy o godzinie dziesiątej reprezentujący szkoły podstawowe uczestnicy konkursu opuszczali licealną aulę szkolną, otrzymali z rąk organizatorów pendrivy w opakowaniu nawiązującym do stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Tego samego dnia późnym popołudniem p. Krzysztof Blandzi otrzymał informację, ż reprezentantka naszej szkoły Karolina Zimlińska, zdobywając pięćdziesiąt dziewięć punktów została laureatem konkursu, zajmując w nim drugie miejsce.
Karolina Zimlińska wraz nauczycielem historii w najbliższy czwartek 8 listopada bieżącego roku ponownie wybierze się do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, by podczas uroczystej akademii otrzymać zasłużoną nagrodę.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi