Międzyklasowy konkurs recytatorski
W 1914 roku wybuchła, nazywana wówczas wielką wojną, pierwsza wojna światowa. Wzięły w niej udział wraz z koloniami trzydzieści trzy państwa, a działania wojenne toczyły się nie tylko w Europie, ale również w Azji i Afryce.Po raz pierwszy od ponad stu lat naprzeciwko siebie stanęli nasi zaborcy. W końcu, po ponad stuletnim okresie nadziei 11 listopada 1918 roku ziściły się marzenia o wolnej, niepodległej i suwerennej Polsce. Nasza Ojczyzna powstała niczym Feniks z popiołów i powróciła na mapę Europy.
Społeczność Szkoły Podstawowej w Żytowiecku świętuję tę wspaniałą rocznicę od początku 2018 roku między innymi podczas lekcji języka polskiego i historii odbywających się w salach muzealnych, poprzez konkursy i prelekcje oraz poprzez poznawanie sylwetek osób zasłużonych dla dobra naszej Ojczyzny. To przecież tę wspaniałą rocznicę już na zawsze kojarzyć będziemy z poświęceniem i nadaniem sztandaru naszej szkole. Wielu żytowieckim uczniom jeszcze przez lata stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę kojarzyć się będzie z niezapomnianą wycieczką do Warszawy. Z kolei nasze wspaniałe chórzystki w prześlicznych ludowych strojach, wspominając stulecie odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, przypominać sobie będą zakończony sukcesem udział w Powiatowym Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej.
We wtorkowe popołudnie 16 października 2018 roku nauczyciele języka polskiego p. Lidia Wróblewska i p. Krzysztof Blandzi zaprosili siedemnaścioro uczniów klas czwartych i piątych do udziału w wycieczce dydaktycznej do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu. Celem wyjazdu, który zorganizowany został w ramach szkolnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, było przeprowadzenie w oddziale dla dzieci i młodzieży międzyklasowego konkursu recytatorskiego zatytułowanego „Wierszem przez Polskę”. Małymi miłośnikami poezji patriotycznej opiekowały się również mama jednego z uczniów p. Małgorzata Harendarz oraz niezastąpiona higienistka szkolna p. Barbara Dechnik. Za kierowcą autokaru, który z Żytowiecka wyjechał punktualnie o godzinie szesnastej, zasiadł tym razem p. Maciej Górkowski.
Gdy o godzinie 16.18 siedemnaścioro czwarto- i piątoklasistów dotarło do mieszczącej się przy ulicy Wrocławskiej 257 ciągle stawiającej sobie nowe wyzwania biblioteki, powitanych zostało przez kierownika oddziału dla dzieci i młodzieży p. Ewę Czub oraz p. Ewę Wichtowską.
Obie panie zasiadły w jury konkursu recytatorskiego, którego uczestnicy, na tle mapy Polski, recytowali wzruszające wiersze opowiadające o polskim godle i polskiej fladze, o najważniejszych wydarzeniach w historii Polski oraz o wielkich Polakach.
O tym, w jakiej kolejności uczestnicy konkursu recytowali otrzymany kilka dni wcześniej wiersz, zadecydowało losowanie. Tak więc utwory poetyckie będące doskonałym źródłem wiedzy o naszej Ojczyźnie, kolejno zaprezentowali: Lena Duda (IV b), Michalina Ciesielska (V a), Żaneta Włodarczyk (IV b), Kacper Antkowiak (V b), Lena Żurek (IV a), Filip Małysiak (IV a), Zachariasz Harendarz (IV a), Tobiasz Paszkowiak (IV b), Jagoda Kędzia (V b), Zuzanna Jesiak (V a), Jagoda Makowska (IV b), Nina Polaszek (IV a), Maja Karpińska (V a), Amelia Bartlewska (IV a), Aleksandra Bartlewska (V b), Michał Staśkiewicz (V b) i Julia Kurasiak (IV b). Warto w tym miejscu podkreślić, że każde z dzieci, po zaprezentowaniu w swojej interpretacji utworu poetyckiego, otrzymywało z rąk p. Ewy Czub kokardę patriotyczną.
Zwycięzcą konkursu recytatorskiego „Wierszem przez Polskę” został Filip Małysiak, który zdaniem jury najładniej zinterpretował wiersz opowiadający o Tadeuszu Kościuszce, naszym bohaterze narodowym, który chyba jak żaden inny Polak potrafił wpływać na umysły i serca ludzi i w Rzeczypospolitej, i w Staniach Zjednoczonych. Czwartoklasista otrzymał w nagrodę cudownie wydany album zatytułowany „Cuda Polski. Z biegiem Wisły”. Drugie miejsc zajęła Zuzanna Jesiak, która zachwyciła publiczność swoją interpretacją wiersza zatytułowanego „11 listopada”. Piątoklasistka powróciła do domu z albumem „Cuda Polski. Tatry”. Trzecie miejsce w międzyklasowym konkursie recytatorskim zajęła Amelia Bartlewska, która zaprezentowała swoim rówieśnikom wiersz opowiadający o naszej stolicy Warszawie. Recytatorska z klasy IV a została właścicielką albumu „Cuda Polski. Pałace i zamki”.
Wszystkim uczestnikom konkursu recytatorskiego „Wierszem przez Polskę” jury wręczyło także okolicznościowe dyplomy oraz notesy i kolorowe długopisy. Ponadto wśród wszystkich uczestników konkursu rozlosowane zostały trzy kolejne książki. Najpierw szczęście uśmiechnęło się do Żanety Włodarczyk, która otrzymała „Atlas Polski dla dzieci”, książkę zawierającą mnóstwo informacji o polskich miastach, krainach geograficznych, górach, rzekach i parkach narodowych. Po chwili Jagoda Kędzia została właścicielką „Konstytucji Polski dla dzieci”, książki opowiadającej o ustroju naszego kraju, historii parlamentaryzmu oraz prawach i obowiązkach każdego obywatela. Z kolei do rąk Julii Kurasiak trafiła książka zatytułowana „Polska. Elementarz dla dzieci”. Czwartoklasistka znajdzie w niej wiele informacji o historii naszego kraju, zabytkach, zwierzętach i roślinach. Publikacja wzbogacona została kolorowymi ilustracjami.
Nim o godzinie 17.44 uczestnicy konkursu opuścili gościnne mury biblioteki, by o 18.01 przywitać się z oczekującymi na nich w Żytowiecku rodzicami, w imieniu własnym oraz organizatorów konkursu gromkimi brawami podziękowali za gościnę paniom bibliotekarkom. Słowa podziękowań dla p. Ewy Czub skierowała Aleksandra Bartlewska. Natomiast p. Ewa Wichtowska usłyszała wiele ciepłych słów wypowiedzianych pod swoim adresem przez Jagodę Kędzia.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi