O roli, jaką przez wieki pełniła polska szkoła, doskonale wiedzieli zaborcy, którzy starali się nie dopuścić do tego, by kształtowała ona młodych Polaków jako obywateli, patriotów i chrześcijan. Świadczy o tym wydarzenie sprzed stu dwudziestu jeden lat. Gdy 3 listopada 1897 roku nastąpiło uroczyste otwarcie szkoły w Żytowiecku i po raz pierwszy wypełniła się ona dziatwą szkolną, władze pruskie nie pozwoliły, by w uroczystości wziął udział wielki patriota i bojownik o prawa narodowe, żytowiecki proboszcz ksiądz Stanisław Zingler.

         Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku ujednolicono odziedziczony po zaborcach system szkolny. Przedwojenna szkoła wykształciła wielu niezwykłych młodych ludzi, którzy w czasie okupacji potrafili dawać wspaniałe świadectwo miłości do Ojczyzny. Wśród nich byli z pewnością Rudy, Alek i Żośka – bohaterowie „Kamieni na szaniec”, na mogiłach których na warszawskich Powązkach Wojskowych w sobotnie popołudnie 15 września 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Żytowiecku zapalili znicze oraz położyli biało-czerwone róże.

         Również podczas okupacji polscy nauczyciele potajemnie nauczali dzieci i młodzież języka polskiego oraz historii, niejednokrotnie przypłacając to własnym życiem. Przypomnijmy także w tym miejscu niezwykłego pedagoga i wychowawcę, autora „Król Maciusia I” Janusza Korczaka. Gdy w 1942 roku Niemcy skazali jego wychowanków z Domu Sierot na śmierć, szedł razem z nimi, opowiadając im bajki, by nie czuły strachu. Dodajmy, że choć władze niemieckie zaproponowały mu uwolnienie, nie opuścił swoich podopiecznych, składając ofiarę z własnego życia.

         W Polsce Ludowej początkowo pedagodzy mieli swoje święto w listopadzie. To fakt, że obchody Dnia Nauczyciela miały wydźwięk polityczny. Aule i sale gimnastyczne podczas akademii tonęły w czerwonych sztandarach, ale nauczyciele cieszyli się szacunkiem uczniów oraz ich rodziców.

         Współcześnie, w większości państw na świecie pedagodzy obchodzą swoje święto 5 października, gdy przypada Światowy Dzień Nauczyciela. W Polsce uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni świętują dziewięć dni później. Dzieje się tak dlatego, że dokładnie 14 października 1773 roku obradujący w Warszawie sejm rozbiorowy na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i za zgodą władz rosyjskich, powołał Komisję Edukacji Narodowej – instytucję, którą można by uznać za pierwsze w ówczesnej Europie Ministerstwo Oświaty. Na pamiątkę tego wydarzenia od 1982 roku w Polsce tego właśnie dnia obchodzi się Dzień Edukacji Narodowej.

         Są w dziejach każdej szkoły, również i naszej, chwile, które potem w jej historii zapisują się złotymi zgłoskami. Wielu z nas przechowuje jeszcze w swojej pamięci odbywającą się na placu przed szkołą w piątek 17 października 1997 roku uroczystość jubileuszu stulecia naszej szkoły i nadania jej imienia generała dywizji Stefana Roweckiego „Grota”. Czuliśmy się wówczas naprawdę wyróżnieni, gdyż swoją obecnością zaszczyciła nas córka Patrona – p. Irena Rowecka-Mielczarska. Jubileusz stulecia szkoły oraz nadania jej imienia stał się również okazją do wydania napisanej przez p. Krzysztofa Blandziego i p. Małgorzatę Piskorską książki zatytułowanej „Opowiemy wam o szkole”.

         Następne tak istotne wydarzenie w historii szkoły w Żytowiecku miało miejsce równe dwanaście lat temu. W czwartek 12 października 2006 roku odbyła się długo oczekiwana uroczystość poświęcenia i oddania do użytku sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku. Tak wówczas nazywała się nasza szkoła. List gratulacyjny na ręce Burmistrza Ponieca p. Kazimierza Dużałki oraz dyrektora szkoły p. Stanisława Ratajskiego przesłał Minister Edukacji Narodowej p. Roman Giertych. Wstęgę symbolizującą otwarcie sali gimnastycznej przecinali wicestarosta gostyński p. Eugeniusz Bindrowski, Burmistrz Ponieca p. Kazimierz Dużałka, dowódca leszczyńskiej jednostki wojskowej podpułkownik Ryszard Kretkowski oraz wizytator Kuratorium Oświaty p. Ryszard Matłoka. Z kolei okolicznościowy program artystyczny przygotowali p. Bożena Grzelczak, p. Łukasz Kubeczka, p. Zofia Przewoźna oraz p. Lidia Wróblewska.

         Niewątpliwie złotymi zgłoskami w annałach szkoły w Żytowiecku zapisał się również czwartek 1 września 2011 roku. Tego dnia nasza szkoła wzbogaciła się o wielofunkcyjne boisko sportowe. I przed siedmioma laty naszą szkołę zaszczycili swą wizytą wspaniali goście. Wśród nich byli między innymi wicewojewoda wielkopolski p. Przemysław Pacia, Burmistrz Ponieca p. Jacek Widyński oraz przewodniczący Rady Miejskiej Ponieca p. Jerzy Kusz. Po zakończeniu części artystycznej i oficjalnej wszyscy udali się na szkolny parking. Tym razem nie było na nim samochodów, lecz namiot za stolikami i krzesłami. A na samym boisku wielofunkcyjnym odbywały się przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego mecze piłki nożnej i siatkówki.

         W bardzo ciepły i słoneczny piątek 12 października 2018 roku w Szkole Podstawowej w Żytowiecku podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej miało miejsce wydarzenie, na które pokolenia żytowieckich uczniów czekały sto dwadzieścia jeden lat: poświęcenie i nadanie sztandaru. Sam sztandar oraz stroje pocztu sztandarowego w szarych barwach ufundowane zostały z okazji setnej rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości przez Burmistrza Ponieca oraz organ prowadzący szkołę – gminę Poniec. Stroje pocztu w swojej stylizacji odnoszą się do umundurowania Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Składają się na niego czapki maciejówki z orłem Legionów oraz peleryny.

         Tak wspaniała uroczystość nie mogłaby się odbyć, gdyby nie olbrzymie zaangażowanie dyrektora szkoły p. Mariusza Kędzierskiego, p. Zofii Przewoźnej oraz p. Łukasza Kubeczki. Przybyło na nią wielu znakomitych gości. Wśród nich byli między innymi Burmistrz Ponieca p. Jacek Widyński, przewodniczący Rady Miejskiej Ponieca p. Jerzy Kusz, zastępca burmistrza p. Eugeniusz Nowak, żytowiecki proboszcz ksiądz Jacek Toś, dyrektor Gminnego Centrum Kultury p. Maciej Malczyk, radni gminy Poniec na czele z p. Stanisławem Machowskim, emerytowani nauczyciele oraz pracownicy szkoły w osobach p. Anny Kotowskiej, p. Tadeusza Olejniczaka, p. Aldony Skotowskiej i p. Witosławy Zakrzewskiej oraz przedstawicielki rady rodziców: p. Agnieszka Karpińska, p. Martyna Dudkiewicz i p. Kinga Musialska.

         Odbywająca się w sali gimnastycznej i trwająca od 9.05 do 10.11 prowadzona przez przewodniczącą samorządu uczniowskiego Karolinę Zimlińską uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego i powitania jej uczestników przez pana dyrektora Mariusza Kędzierskiego. O godzinie 9.13 sztandar poświęcony został przez księdza proboszcza Jacka Tosia. Chwilę później nastąpiło symboliczne wbicie pamiątkowych gwoździ w drzewiec sztandaru przez Burmistrza Ponieca p. Jacka Widyńskiego oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Ponieca p. Jerzego Kusza. Następnie pan burmistrz podniósł sztandar ze stołu i przekazał go panu dyrektorowi, który klękając na prawe kolano ucałował brzeg sztandaru.

         Po dokonaniu prezentacji sztandaru pan dyrektor przekazał go przedstawicielom uczniów. Pierwszy w historii naszej szkoły poczet sztandarowy tworzyli Krystian Błaszkowski, Emilia Stróżyńska, którą później zastąpiła Anna Michałek oraz Patrycja Wujczak. Przewodnicząca samorządu uczniowskiego Karolina Zimlińska poprosiła o wystąpienie przedstawicieli każdej z klas w celu złożenia ślubowania. Uroczyste ślubowanie w imieniu pozostałych uczniów o 9.22 złożyli: Hubert Jankowski (I a), Krystian Majewski (I b), Julia Kasprzak (II a), Nadia Paszkowiak (III a), Filip Małysiak (IV a), Jagoda Makowska (IV b), Kinga Jędryczka (V a), Aleksandra Bartlewska (V b), Bartosz Kluczyk (VI), Wiktoria Antkowiak (VIII), Kamila Maćkowiak (VIII) oraz Joanna Dudkiewicz (klasa trzecia gimnazjum).

         Gdy ceremonia poświęcenia i nadania sztandaru Szkole Podstawowej w Żytowiecku dobiegła końca, pan dyrektor Mariusz Kędzierski nawiązując do Dnia Edukacji Narodowej wręczył wyróżniającym się w pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycielom Nagrody Dyrektora Szkoły. Otrzymali je: pani wicedyrektor Magdalena Włodarczyk, p. Tomasz Bartz, p. Krzysztof Blandzi, p. Karolina Duda-Małysiak, p. Natasza Dziubałka, p. Barbara Górska, p. Hanna Grześkowiak, p. Sylwia Haremza, p. Małgorzata Piskorska, p. Zofia Przewoźna i p. Lidia Wróblewska.

         W kolejnej części uroczystości poświęcenia i nadania sztandaru oraz obchodów Dnia Edukacji Narodowej publiczności zaprezentowało się dziewięcioro gimnazjalistów: Tobiasz Balcer, Joanna Dudkiewicz, Mateusz Karpiński, Laura Katarzyńska, Oskar Majewski, Kornelia Markowska, Patryk Musielak, Kacper Sierleja i Sandra Szczepaniak oraz dwadzieścia pięć chórzystek z klas czwartych, piątych, szóstej, siódmej i ósmej: Wiktoria Antkowiak, Julia Bajer, Aleksandra Bartlewska, Żaneta Bzdęga, Michalina Ciesielska, Zuzanna Ciesielska, Lena Duda, Oliwia Dudka, Zuzanna Dudziak, Zuzanna Jesiak, Kinga Jędryczka, Patrycja Kaczmarek, Nikola Karólak, Maja Karpińska, Patrycja Kluczyk, Martyna Kochanek, Kamila Maćkowiak, Anna Michałek, Oliwia Musialska, Anna Nowak, Natalia Nowak, Maria Stróżyńska, Żaneta Włodarczyk, Patrycja Wujczak i Lena Żurek.

         Młodsze i starsze chórzystki brawurowo zaśpiewały następujące piosenki: „Czternastego października”, „Malowany latawiec” oraz „Co nam w duszy gra”. Z kolei wspomniani wcześniej gimnazjaliści przedstawili publiczności kilka przezabawnych scenek ukazujących życie pewnej klasy. Z kronikarskiego nawyku odnotujmy, że część artystyczna uroczystości poświęcenia i nadania sztandaru naszej szkole oraz obchodów Dnia Edukacji Narodowej trwała dwadzieścia trzy minuty. Zaczęła się o 9.48 i zakończyła się o 10.11.

         Wyremontowana, odnowiona i unowocześniona tak droga naszym sercom szkoła, w której pracujemy i uczymy się, krok po kroku staje się placówką na miarę XXI wieku. Jesteśmy dumni z posiadania niezwykłego Patrona – człowieka, który całe swoje życie poświęcił Ojczyźnie, oddając w imię ukochanej Polski swe życie. A my, nauczyciele, nie możemy spocząć na laurach. Stosując nowe metody nauczania, zaszczepiamy w naszych uczniach ciekawość świata oraz pasję do zdobywania wiedzy i umiejętności. No i w końcu doczekaliśmy się przepięknego sztandaru szkoły z wizerunkiem Patrona. Sztandar jeszcze bardziej wzmacnia prestiż naszej szkoły, a wpisane na nim wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka zobowiązują do jak najlepszego wypełniania obowiązków. Dzisiejsza uroczystość w pełni uzmysłowiła nam, jak ważne w życiu każdego człowieka są takie wartości jak wiara w Boga, honor, miłość Ojczyzny oraz systematyczne zdobywanie wiedzy i umiejętności.

 

Tekst: Krzysztof Blandzi

Foto: Krzysztof Blandzi

oraz Łukasz Kubeczka (x 1)



Galeria zdjęć: