Dzień Głośnego Czytania z … Adasiem Mickiewiczem w 100-cie odzyskania
P. Jakub Skworz – polski dziennikarz i pisarz, autor książki „Adaś Mickiewicz – łobuz i mistrz” – przybył do Szkoły 28 września , w przeddzień Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, na zaproszenie Gminnej Biblioteki Gminnego Centrum Kultury w Poniecu i biblioteki szkolnej, aby spotkać się z głównymi adresatami książki - uczniami klas trzeciej i czwartych.Gość przyznał na wstępie, że sam jako dziecko unikał czytania jak ognia – zniechęciły go lektury, które uważał za nudne. Dopiero wiele lat później, kiedy zaczął sam wybierać książki, przekonał się, jaką mocą i możliwościami obdarowuje nas literatura.
Podczas spotkania Autor przeczytał fragmenty swej powieści , opowiedział o kulisach powstania książki oraz wysłuchał głośnego czytania bajek Mickiewicza przez reprezentację uczniów: Filipa Danka z klasy III, który brawurowo wykonał bajkę „Lis i Kozieł” , ani na krok nie ustępując starszym: Amelii Bartlewskiej, Dawidowi Klupschowi oraz Patrykowi Kaczmarkowi z klas IV , którzy wespół przeczytali bajkę „Przyjaciele”.
Wszystkim uczestnikom spotkania, po aktywnym dialogu na temat różnych form spędzania swego czasu wolnego i rozwijania własnych zainteresowań, pisarz wręczył pamiątkowe zakładki z autografem, dedykacją opatrzył również zakupione przez uczniów egzemplarze książek, pisząc w nich przede wszystkim : „ Pamiętajcie, żeby odkryć swoją pasję ! Nieważne jaką. Ważne, aby była”
***
„Adaś Mickiewicz – Łobuz i mistrz” , książka objęta patronatem „Ossolineum – Muzeum Pana Tadeusza” to pierwsza z cyklu „ Wciągających książek o wielkich Polakach czyli powieści dla dzieci opartych na faktach, które w fascynujący sposób przedstawiają losy najważniejszych postaci w historii Polski.
Snuje się tam niezwykle wciągająca opowieść o młodości wybitnego pisarza Adama Mickiewicza i zupełnie odmiennym od współczesnego świecie, pełnym dorożek, cylindrów i dalekich podróży.
W domu dziadków są drzwi, których nie wolno otwierać. Czy to powstrzyma Olę i Eryka przed zaglądaniem do tajemniczego gabinetu? Na szczęście nie, bo w środku znajdą rzeczy ciekawsze od najbardziej wymyślnych gier i zabawek - regały pełne wciągających książek.
To nie puste słowa - książki dziadka wciągają człowieka na poważnie, od stóp do głów: wprost na mroźną Syberię, do pięknego Wilna lub zatłoczonej Moskwy. Dziadek oprowadza wnuki śladami Adama Mickiewicza, dzięki czemu mogą razem z pisarzem ugasić pożar Nowogródka, założyć tajne stowarzyszenie i ruszyć do powstania listopadowego, a nawet dopilnować wydania Pana Tadeusza. Czytelnik prowadzony przez piękne ilustracje podąża krok w krok za nimi…
Czy to możliwie, że wielki pisarz Adam Mickiewicz był kiedyś małym łobuzem? Poznajcie go i przekonajcie się sami!
Egzemplarz książki (z dedykacją Autora) dostępny również w naszej bibliotece!