Sandra Szczepaniak i Bartosz Brodziak mistrzami gimnazjum w tenisie s
Jednym z kluczowych elementów życia społecznego jest sport, który jest przecież tak samo ważny jak zdobywanie wiedzy i umiejętności. To także sport rozwija wytrwałość w dążeniu do celu, zdolność do podejmowania szybkich decyzji, poczucie wiary we własne siły, sumienność oraz wrażliwość.We wtorkowe popołudnie 28 lutego 2017 roku z inicjatywy p. Krzysztofa Blandziego w sali gimnastycznej odbyły się mistrzostwa gimnazjum w tenisie stołowym – dyscyplinie sportowej, która narodziła się w Anglii w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Współorganizatorami mistrzostw byli nauczyciele wychowania fizycznego p. Łukasz Kubeczka i p. Krzysztof Żurczak.
W trwających od 16.37 do 18.20 zawodach rywalizowało czternaścioro gimnazjalistów: Tobiasz Balcer, Bartosz Brodziak, Szymon Brzeskot, Mateusz Karpiński, Patryk Kluczyk, Dawid Majewski, Oskar Majewski, Kacper Macedoński, Julia Michałek, Nikola Pache, Sandra Szczepaniak, Karol Wawrzynowicz, Aleksandra Włodarczyk i Karolina Zimlińska. Opiekę medyczną nad młodymi sportowcami sprawowała higienistka szkolna p. Barbara Dechnik. Wyniki poszczególnych pojedynków tenisowych zapisywały Weronika Brzeskot i Adrianna Sierleja.
Tegoroczne mistrzostwa gimnazjum w tenisie stołowym rozgrywane były przy czterech stołach. Przy pierwszym z nich, zgodnie z zasadą „każdy z każdym” rywalizowały dziewczęta. Przy trzech kolejnych, zachwycając wspaniałymi serwisami, zacięte pojedynki rozgrywali podzieleni na trzy grupy chłopcy. Zwycięzcy poszczególnych grup zagrali później ze sobą o miejsca od pierwszego do trzeciego. Zawodnicy, którzy w swoich grupach uplasowali się na drugich miejscach, w drugiej turze mistrzostw szkoły rywalizowali o czwarte miejsce. Z kolei ci uczestnicy mistrzostw, którzy w poszczególnych grupach zajęli trzecie miejsca, w kolejnej rundzie walczyli o siódme miejsce.
Gdy mistrzostwa gimnazjum w tenisie stołowym dobiegły końca, okazało się, że wśród dziewcząt triumfowała Sandra Szczepaniak z klasy pierwszej, która tak jak pozostałe uczestniczki mistrzostw rozegrała cztery mecze, wszystkie wygrywając. Z kolei najlepszym tenisistą stołowym wśród gimnazjalistów okazał się Bartosz Brodziak z klasy drugiej. Drugie miejsce zajął Mateusz Karpiński z klasy pierwszej a trzecie Patryk Kluczyk z klasy drugiej.
Czworo uczestników tegorocznych mistrzostw gimnazjum w tenisie stołowym nie powróciło do domu z pustymi rękoma. Nagrody książkowe wręczyła im p. Barbara Dechnik. Ukazujący najpiękniejsze polskie zabytki oraz najbardziej intrygujące zakątki Polski album zatytułowany „Polska. Najpiękniejsze miejsca” trafił do rąk Sandry Szczepaniak. Z kolei Bartosz Brodziak został właścicielem albumu noszącego tytuł „Cuda świata. Skarby architektury”. Pani Barbara Dechnik rozlosowała również wśród pozostałych uczestników mistrzostw gimnazjum w tenisie stołowym dwa kolejne, cudownie wydane albumy. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do Aleksandry Włodarczyk i Kacpra Macedońskiego (oboje z klasy pierwszej). Ola powróciła do domu z albumem ukazującym najbardziej znane na świecie skarby techniki i imponujące osiągnięcia współczesności, zatytułowanym „Cuda techniki. Skarby cywilizacji”. Natomiast Kacper został właścicielem albumu „Cuda natury. Skarby przyrody”. Wspomniany album między innymi ukazuje piękno górskich szczytów, cudowne wody jezior, mórz i oceanów oraz wyrzeźbione ręką matki natury fantazyjne formy skalne.
Warto dodać, że szczególnie w pierwszych latach istnienia naszego gimnazjum, w auli szkolnej co roku odbywały się mistrzostwa szkoły w tenisie stołowym. W tym miejscu wspomnijmy o kilku takich rozgrywkach sprzed kilkunastu już lat. Na przykład we wtorek 23 stycznia 2001 roku w auli szkolnej odbyły się mistrzostwa gimnazjum w tenisie stołowym, których organizatorem był ówczesny dyrektor żytowieckiego gimnazjum p. Stanisław Ratajski. W zawodach rywalizowały wówczas dwie dziewczyny i trzynastu chłopców. Wśród dziewcząt zwyciężyła Natalia Makowska, a wśród chłopców Alan Michalski, który w finale w dwóch setach 22:20 i 21:10 pokonał Leszka Kaźmierczaka. Dokładnie rok później, we środę 23 stycznia 2002 roku do zorganizowanych tym razem przez ówczesnego dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Poniecu p. Ireneusza Jóźwiaka mistrzostw żytowieckiego gimnazjum w tenisie stołowym przystąpiło aż trzydzieścioro uczniów. Wśród dziewcząt ponownie bezkonkurencyjna okazała się Natalia Makowska, która w meczu finałowym pokonała Alicję Wojteczek 11:7. Wśród chłopców triumfował, wygrywając również w kolejnych dwóch latach, ówczesny pierwszoklasista Mateusz Przewoźny.
Na koniec przenieśmy się jeszcze do zaprzyjaźnionego Lubinia. W „tęczowej szkole” w piątkowe przedpołudnie 18 lutego 2005 roku odbywały się Międzyszkolne Mistrzostwa w Tenisie Stołowym, w których rywalizowali gimnazjaliści z Lubinia i Żytowiecka. Organizatorem zawodów był p. Krzysztof Blandzi, a tenisowe pojedynki sędziowali nauczyciele wychowania fizycznego: p. Romuald Łowicki (Lubiń) i p. Krzysztof Żurczak (Żytowiecko). Lubińskie gimnazjum reprezentowali Hubert Jagiełło, Przemysław Kaczor, Jerzy Kuźmiński, Marek Michałowski, Łukasz Peszel i Krystian Pienięźny. Reprezentantami żytowieckiego gimnazjum byli natomiast Andrzej Jankowski, Mariusz Machowski, Krzysztof Majewski, Piotr Perz, Łukasz Szepe i Kamil Wolny. W mistrzostwach triumfowali tenisiści stołowi z Żytowiecka. W meczu o pierwsze miejsce Andrzej Jankowski w trzech setach 11:4, 11:8 i 12:10 pokonał Krzysztofa Majewskiego. Nagrody zwycięzcom wręczali ówcześni dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół: p. Iwona Bereszyńska (Lubiń) i p. Stanisław Ratajski (Żytowiecko).
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi