Jedna ze wspomnianych wielkopolskich placówek oświatowych już od niemal stu dwudziestu jeden lat kształci dzieci i młodzież w Żytowiecku. Z dumą przypomnijmy, że najstarsza część naszej obecnej szkoły po raz pierwszy wypełniła się dziatwą szkolną 3 listopada 1897 roku. Naszej Ojczyzny nie było wówczas na mapie Europy. Właścicielem majątku w Żytowiecku był Maciej Mielżyński z Łęki Wielkiej, we wsi istniało liczące osiemdziesięciu pięciu członków kółko rolnicze (dane z 1893 roku), a żytowieckim proboszczem był wielki patriota i bojownik o prawa narodowe ksiądz Stanisław Zingler.

         Sto dwadzieścia jeden lat to niemało. Powie więc ktoś, że tak bliska naszym sercom szkoła jest już stara. A to nieprawda. Wciąż kipi w niej młodość i wciąż wrze życie. Można by ją porównać do dostojnego, starego drzewa, któremu co roku odradzają się zielone liście. Bo też szkoła w Żytowiecku z roku na rok staje się coraz bardziej piękniejsza nowocześniejsza. Już podczas ubiegłorocznych wakacji między innymi w sali nr 6 wymieniono okna, zamontowano rolety okienne i wymalowano ściany. Pojawiły się w niej również nowe meble. W najstarszej części szkoły remontu doczekał się przed rokiem także korytarz. Wymieniono na nim oświetlenie, drzwi i pomalowano ściany, na których zawieszono tablice i gabloty. Z kolei przy schodach prowadzących na piętro powstało zaplecze dla pań sprzątaczek. W jego pobliżu stanęło pomieszczenie przeznaczone do przechowywania i wydawania mleka i owoców. Na jednej ze ścian umieszczono fototapetę przedstawiającą Patrona Szkoły wraz z informacjami dotyczącymi Jego biografii.

         Tegoroczne remonty zaczęły się już wiosną i trwały niemal do końca wakacji. O tym, jak teraz ślicznie jest w naszej szkole przekona się każdy, kto przekroczy jej próg. Świeżą farbą pokryły się korytarze w najstarszej, ale również i w tej części szkoły, która wybudowana została w 1988 roku. Dawny blask przywrócono klatce schodowej i przede wszystkim wyremontowano znajdujące się i na parterze, i na piętrze łazienki uczniowskie. Nowe, metalowe balustrady otrzymały także schody łączące oba budynki szkolne oraz te, które znajdują się za salą nr 11 na klatce schodowej.

         Swoje wnętrza całkowicie podczas wakacji zmieniły sale nr 10 i 11. „Dziesiątka” służyła będzie przede wszystkim do nauki języków obcych. We wspomnianej sali pojawił się działający jak duży tablet, coraz częściej zastępujący w szkołach tablice interaktywne monitor dotykowy, który wyposażony jest w funkcje umożliwiające komunikowanie się nauczyciela i uczniów poprzez urządzenia komunikacyjne. Stoły w sali nr 10 ustawione zostały w taki sposób, by mogły się w niej odbywać szkolenia i konferencje.

         Z kolei w sali nr 11 funkcjonować będzie pracownia biologiczno-chemiczno-fizyczna. To właśnie w tej sali odbywać się będą lekcje biologii, chemii i fizyki. W odnowionej „jedenastce” możliwe będzie teraz przeprowadzanie i wykonywanie doświadczeń. Ta sala także posiada monitor dotykowy umożliwiający stosowanie TIK (Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej).

         Pora już jednak, by przedstawić przebieg tegorocznego rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019 w Szkole Podstawowej im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota” w Żytowiecku.

         Już o godzinie 9.16 do szkoły autobusami szkolnymi przywiezieni zostali pierwsi uczniowie, którzy na własne oczy zobaczyli, jak podczas wakacji wypiękniała nasza szkoła. Przez kilkanaście minut uczniowie przebywali pod opieką nauczycieli świetlicy oraz wychowawców. Następnie uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły udali się do kościoła pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa. Żytowiecki proboszcz ksiądz Jacek Toś odprawił trwającą od 10.02 do 10.41 mszę świętą w intencji uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Podczas dwunastominutowej nauki ksiądz proboszcz m.in. wspominał swoje lata szkolne. Przybyli do świątyni uczniowie dowiedzieli się także, że najważniejsza jest ta mądrość, którą otrzymujemy od Pana Boga.

         Kolejne części tegorocznej uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego odbyły się już w szkole. W sali gimnastycznej dwustu dwanaściorgu żytowieckim uczniom towarzyszyli między innymi Burmistrz Ponieca p. Jacek Widyński, żytowiecki radny i sołtys p. Stanisław Machowski i jak zawsze powitany gromkimi brawami ksiądz proboszcz Jacek Toś. Nie zabrakło również grona pedagogicznego, pracowników obsługi oraz zawsze mile widzianych w szkole rodziców uczniów. W roli prowadzącej uroczystość wystąpiła Joanna Dudkiewicz z klasy trzeciej gimnazjum.

         Po odśpiewaniu hymnu państwowego, okolicznościowe przemówienia kolejno wygłosili pan dyrektor Mariusz Kędzierski oraz Burmistrz Ponieca p. Jacek Widyński. Obydwaj prelegenci szczególnie ciepło powitali dwadzieścioro ośmioro uczniów klas pierwszych. Z pewnością rozpoczęcie nauki w szkole to wyjątkowe przeżycie dla każdego malucha. Szczególnie dla młodszych dzieci czas nauki w szkole jest okresem wielu wyzwań. W swoich przemówieniach i pan dyrektor, i pan burmistrz zachęcali uczniów do spędzania w szkole czasu efektywnie, do pełnego wykorzystywania swojego potencjału i do odnoszenia sukcesów na miarę swoich możliwości.

         Pan dyrektor Mariusz Kędzierski poinformował również uczestników akademii, że w roku szkolnym 2018/2019 do grona pedagogicznego naszej szkoły dołączyły trzy nowe nauczycielki: p. Anna Dominiak (język angielski), p. Anna Kędziora (przyroda) i p. Joanna Zborowska (geografia). Pan dyrektor powitał również i przedstawił uczniom nowego sekretarza szkoły p. Dąbrówkę Bilewicz. Uczestnicy żytowieckiej inauguracji roku szkolnego dowiedzieli się również, że funkcję wicedyrektora pełnić będzie p. Magdalena Włodarczyk.

         Podczas trwającego od 11.03 do 11.27 uroczystego apelu inaugurującego nowy rok szkolny odbyło się także pasowanie uczniów klas pierwszych. Ceremonii, poprzez dotknięcie olbrzymim ołówkiem prawego ramienia podopiecznych p. Karoliny Duda-Małysiak (I a) i p. Ewy Łuczak (I b), dokonał pan dyrektor Mariusz Kędzierski. Każdy z pierwszoklasistów otrzymał także wspaniały dyplom oraz drobny upominek. W roli wręczających prezent wystąpili przedstawiciele klasy trzeciej: Marta Danielczak i Oskar Musialski.

         Część oficjalna inauguracji roku szkolnego zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły. Wówczas też uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami w celu omówienia spraw organizacyjnych udali się na kilku minut do sal lekcyjnych.

         Relację z uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2018/ 2019 w Szkole Podstawowej w Żytowiecku zakończmy garścią informacji statystycznych. Do naszej szkoły uczęszcza dwieście dwanaścioro uczniów (dziewięćdziesiąt osiem dziewcząt i sto czternastu chłopców). Najwięcej, bo pięćdziesięcioro pięcioro uczniów naszej szkoły mieszka w Łęce Wielkiej. W rozpoczętym dziś roku szkolnym w wielkopolskich szkołach podstawowych wiedzę i umiejętności zdobywać będzie dwieście dziewięćdziesiąt siedem tysięcy uczniów. Z kolei do przedszkoli w województwie wielkopolskim uczęszczać będzie sto trzydzieści tysięcy dzieci. Ostatnie zdanie, jakie się za chwile pojawi, ucieszy uczniów, i pedagogów. W roku szkolnym 2018/2019 łącznie z weekendami będzie wolnych dziewięćdziesiąt dziewięć dni.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: