Uroczystość zakończenia roku szkolnego
Dzień zakończenia roku szkolnego to dla większości uczniów jeden z najbardziej oczekiwanych dni w całym roku. W ciągu trwających nieco ponad dwa miesiące wakacji dzieci nie będą przecież musiały wcześnie wstawać, pamiętać o odrabianiu lekcji i codziennym przygotowywaniu się do nich. Wolny czas pozwoli im na relaks i odpoczynek, rozwijanie swoich zainteresowań oraz spotkania z rówieśnikami i wakacyjne wyjazdy.
W historii niemal 121-letniej szkoły w Żytowiecku miało miejsce wiele niezapomnianych, często mających zaskakujący przebieg uroczystości zakończenia roku szkolnego. Na przykład w piątek 28 czerwca 1946 roku uczniowie najpierw uczestniczyli w odbywającym się w kościele nabożeństwie. Po powrocie do szkoły dzieci wysłuchały okolicznościowego przemówienia wygłoszonego przez kierownika placówki p. Romualda Michalskiego oraz zaprezentowały swoje umiejętności wokalne w programie artystycznym. Co ciekawe, wspomnianego dnia żytowieccy uczniowie nie otrzymali świadectw. Po prostu zabrakło blankietów, na których można by je wypisać.
W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia rok szkolny kończył się już w początkach czerwca. Tak było między innymi w sobotę 9 czerwca 1979 roku. Dyrektorem naszej szkoły była wówczas zawsze uśmiechnięta instruktorka harcerska p. Dorota Lisewska. Wspomnianego dnia uroczystość zakończenia roku szkolnego odbywała się w Żytowiecku i przed, i po południu. Uroczystość dla uczniów klas I-VII zakończona oczywiście wręczeniem świadectw rozpoczęła się już o 8.15. Ośmioklasiści swe pożegnanie ze szkołą rozpoczęli o osiemnastej. Meldunek o gotowości uczniów do rozpoczęcia uroczystości złożyła przewodnicząca samorządu Mirosława Olejniczak. Później między innymi na scenie zaprezentował się zespół taneczny z grającymi na akordeonach ośmioklasistą Arturem Chudym i jego o rok młodszym kolegą Andrzejem Józefiakiem. Pięcioro absolwentów sprzed trzydziestu dziewięciu lat ukończyło szkołę z wyróżnieniem, otrzymując odznakę „srebrna tarcza”. We wspomnianym gronie znaleźli się: Artur Chudy, Jolanta Iwan, Emilia Musielak, Mirosława Olejniczak i Maria Wawrzyniak. Dodajmy, że uroczystość zakończenia roku szkolnego 1978/1979 dobiegła końca dopiero o północy, gdyż połączona została z wieczorkiem tanecznym, w którym uczestniczyli także rodzice uczniów.
Z kolei w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku uroczystości zakończenia roku szkolnego odbywały się w dwóch różnych dniach. Najpierw w środę na dwa miesiące ze szkołą żegnali się uczniowie klas I-VII, a dwa dni później na zawsze opuszczali ją ośmioklasiści.
Pierwszych trzydzieścioro ośmioro absolwentów naszego gimnazjum ukończyło je piątek 21 czerwca 2002 roku. Scenariusz uroczystości sprzed szesnastu lat opracowała p. Zofia Przewoźna, a całość poprowadziła Magdalena Kierstan z klasy II a. Odbywająca się na placu przed szkołą uroczystość rozpoczęła się o 11.02 i trwała do 12.05. Wychowawcami składającego się z dwóch klas pierwszego rocznika opuszczającego mury żytowieckiego gimnazjum byli wówczas p. Mariusz Kędzierski (III a) i pan dyrektor Stanisław Ratajski ( III b ).
Raz po raz zakończenie roku szkolnego jest okazją do pożegnania przechodzących na emeryturę pedagogów. Tak było między innymi w upalny piątek 24 czerwca 2005 roku, gdy niemal w samo południe na przyszkolnym chodniku prowadzącym do zatoki autobusowej pożegnano nie tylko absolwentów klas trzecich gimnazjum, ale również odchodzącą na emeryturę, bardzo cenioną za wyrozumiałość, mądrość oraz udzielający się innym optymizm, nauczycielkę języka polskiego p. Janinę Świtalską.
Dokładnie jedenaście lat temu, w piątek 22 czerwca 2007 roku żytowieccy gimnazjaliści po raz pierwszy pożegnali rok szkolny w sali gimnastycznej. Wychowawcami ówczesnych trzecioklasistów byli p. Krzysztof Blandzi (III a) i p. Magdalena Włodarczyk (III b).
Natomiast w piątek 25 czerwca 2010 roku w niemal dwugodzinnej uroczystości zakończenia roku szkolnego w gimnazjum, którą przy współpracy p. Zofii Przewoźnej przygotowali wychowawcy trzecioklasistów p. Krzysztof Blandzi i p. Tomasz Bartz, uczestniczyli również absolwenci Szkoły Podstawowej w Żytowiecku z 1980 roku. W roli prowadzącego uroczystość wystąpił jeden z nich, późniejszy długoletni dziennikarz Radia „Merkury” Poznań p. Mariusz Kwaśniewski. Ówczesna uroczystość zakończenia roku szkolnego przeszła do historii naszego gimnazjum także dlatego, że w sali gimnastycznej stanął baner reklamowy z olbrzymim zdjęciem szkoły. Ponadto każdy z trzecioklasistów oraz uczących ich nauczycieli otrzymał pamiątkowe tableau, które wykonał p. Mirosław Smektała. To właśnie przed ośmioma laty po raz pierwszy uczniowie klas trzecich z okazji swego pożegnania ze szkołą zredagowali jednodniówkę zatytułowaną „Carpe diem”, a uczniowie klasy III a otrzymali od wychowawcy album ze zdjęciami ukazującymi ich samych w okresie trzyletniej nauki w gimnazjum.
Z pewnością do historii żytowieckiego gimnazjum przeszła również uroczystość zakończenia roku szkolnego sprzed dwóch lat, z piątku 24 czerwca 2016 roku. Przygotowywali ją wychowawcy trzecioklasistów p. Krzysztof Blandzi i p. Zofia Przewoźna. Dwadzieścioro sześcioro absolwentów, wyczytywanych przez prowadzącego uroczystość poznańskiego dziennikarza p. Grzegorza Hałasika, uroczyście wkroczyło do sali gimnastycznej po czerwonym dywanie. Warto w tym miejscu również przypomnieć oryginalną dekorację, przygotowaną przede wszystkim przez p. Zofię Przewoźną. Stanowiły ją wykonane wcześniej przez p. Marię Norman indywidualne zdjęcia każdego z uczniów klas trzecich. Po zakończeniu uroczystości trafiły one do rąk opuszczających szkołę absolwentów.
Zapewne wszyscy mamy jeszcze w pamięci ubiegłoroczną, odbywającą się w pochmurne piątkowe przedpołudnie 23 czerwca 2017 roku fantastycznie przygotowaną przez p. Łukasza Kubeczkę uroczystość zakończenia roku szkolnego. Była to pierwsza po kilkunastu latach uroczystość, w której wspólnie wzięli udział uczniowie ze szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści. Zarazem było to ostatnie zakończenie roku szkolnego w ZSSPiG w Żytowiecku. To właśnie wówczas po raz pierwszy w murach naszej szkoły gościł witany gromkimi brawami ksiądz proboszcz Jacek Toś. Wisienką na torcie ubiegłorocznej uroczystości było zaprezentowane publiczności przez absolwentów przezabawne przedstawienie zatytułowane „Dzień z życia ucznia”.
W nieco chłodne jak na początek lata, piątkowe przedpołudnie 22 czerwca 2018 roku w Szkole Podstawowej w Żytowiecku odbyła się składająca się z dwóch części uroczystość zakończenia roku szkolnego, którą w tym roku przy współpracy p. Zofii Przewoźnej przygotowała wychowawczyni klasy trzeciej gimnazjum p. Magdalena Blandzi.
Najpierw w kościele pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa żytowiecki proboszcz ksiądz Jacek Toś odprawił trwającą od 9.00 do 9.43 mszę świętą, podczas której uczestniczący w niej uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły podziękowali Panu Bogu za mijający rok szkolny, prosząc o łaski podczas zbliżających się wakacji. Podczas mszy świętej dziękczynnej pierwsze czytanie ze Starego Testamentu odczytał Karol Wawrzynowicz z klasy II gimnazjum. Psalm responsoryjny prześlicznie zaśpiewała Lena Żurek z klasy III a. Z kolei wezwania modlitwy powszechnej kolejno odczytali: Żaneta Bzdęga (IV a), Szymon Dudziak (IV a), Aleksandra Bartlewska (IV b), Kacper Antkowiak (IV b), Kacper Pakosz (VI) i Natalia Nowak (VI).
Druga, znacznie dłuższa część tegorocznej uroczystości zakończenia roku szkolnego, trwała od 10.09 do 12.13 i po raz dwunasty w historii naszej szkoły odbywała się w sali gimnastycznej. Kończącym rok szkolny dwustu siedmiorgu żytowieckim uczniom towarzyszyli między innymi Burmistrz Ponieca p. Jacek Widyński, żytowiecki radny i sołtys p. Stanisław Machowski, jak zwykle powitany gromkimi brawami ksiądz proboszcz Jacek Toś, absolwent naszego gimnazjum z roku 2002 – młodszy aspirant p. Alan Michalski, zawsze mile widziani w szkole emerytowani pedagodzy w osobach p. Marii Duda, p. Tadeusza Olejniczaka, p. Janiny Świtalskiej i p. Witosławy Zakrzewskiej, aktualne grono pedagogiczne, pracownicy obsługi oraz licznie przybyli rodzice uczniów. W roli prowadzących uroczystość wystąpili Julia Brzeskot i Oliwier Kmiecik z klasy trzeciej gimnazjum.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego, okolicznościowe przemówienia kolejno wygłosili pan dyrektor Mariusz Kędzierski oraz Burmistrz Ponieca p. Jacek Widyński.
Podczas tegorocznej uroczystości zakończenia roku szkolnego pan dyrektor Mariusz Kędzierski, przewodnicząca rady rodziców p. Agnieszka Karpińska oraz przewodniczący samorządu uczniowskiego Szymon Brzeskot podziękowali przechodzącym na emeryturę sekretarce szkolnej p. Aldonie Skotowskiej oraz nauczycielce geografii i przyrody p. Grażynie Żurczak.
Przesympatyczna, pełna ciepła i z łatwością zaskarbiająca sobie sympatię dyrekcji, koleżanek i kolegów oraz uczniów p. Aldona Skotowska pracę zawodową rozpoczęła już w 1978 roku. Funkcję sekretarza żytowieckiej szkoły objęła w poniedziałek 25 maja 1987 roku. Przez trzydzieści jeden lat nasza szkoła stała się dla pani sekretarki drugim domem. To właśnie p. Aldona Skotowska z dokładnością porównywalną do szwajcarskiego zegarka codziennie o godzinie 6.45 jako pierwsza pojawiała się w pracy. Nie ulega wątpliwości, że systematycznie doskonalająca swoje kwalifikacje zawodowe tak lubiana i ceniona przez wszystkich pani sekretarka swojej następczyni podniosła poprzeczkę niezwykle wysoko.
Nauczycielka geografii i przyrody, a w przeszłości także fizyki, chemii, biologii i wychowania fizycznego – p. Grażyna Żurczak, to osoba będąca prawdziwą mistrzynią w umiejętności nawiązywania właściwych relacji z uczniami oraz budowania w nich szacunku i autorytetu. Pani Żurczak pracę zawodową rozpoczęła w 1980 roku w Szkole Podstawowej w Poniecu. Jej uczniem był wówczas pan dyrektor Mariusz Kędzierski. Nauczycielem pracującym w Szkole Podstawowej w Żytowiecku p. Grażyna Żurczak została we wtorek 14 lutego 1984 roku. Koniecznie trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że dotychczas, od czasów zakończenia II wojny światowej w budynku szkoły w Żytowiecku wiedzę i umiejętności przekazywało uczniom sto ośmioro nauczycieli. Wśród nich, najdłużej, bo przez trzydzieści cztery lata, czyniła to p. Grażyna Żurczak.
Jakże trudno pogodzić się z myślą, że tak cenione i szanowane osoby jak p. Aldona Skotowska i p. Grażyna Żurczak od nowego roku szkolnego nie będą już pracownikami żytowieckiej szkoły. Zawsze będą jednak w niej bardzo mile widziane.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego stała się również doskonałą okazją do wręczenia najlepszym uczniom świadectw z wyróżnieniem. Świadectwa promocji do następnej klasy z wyróżnieniem lub ukończenia szkoły z wyróżnieniem odebrało łącznie trzydzieścioro troje uczniów. Wśród czwartoklasistów świadectwa z wyróżnieniem otrzymali: Mateusz Andrzejewski, Żaneta Bzdęga, Zuzanna Jesiak i Nikodem Katarzyński (wszyscy z IV a) oraz Kacper Antkowiak, Aleksandra Bartlewska, Weronika Kaczmarek, Martyna Kochanek, Alan Ptak i Michał Staśkiewicz (wszyscy z IV b). Świadectwa z wyróżnieniem otrzymało także pięciu piątoklasistów: Adrian Balcerowiak, Patryk Dudkiewicz, Kacper Juskowiak, Bartosz Kluczyk i Jacek Stróżyński. Świadectwami z czerwonym paskiem uhonorowanych zostało również pięcioro szóstoklasistów: Wiktoria Antkowiak, Zuzanna Ciesielska, Anna Michałek, Kacper Pakosz i Piotr Romek. Świadectwa z wyróżnieniem trafiły także do rąk trojga siódmoklasistów: Patrycji Wujczak, Kamili Maćkowiak i Krystiana Błaszkowskiego. Klasę drugą gimnazjum z wyróżnieniem ukończyły Joanna Dudkiewicz, Natalia Skiba oraz Karolina Zimlińska. Z kolei świadectwami ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem nagrodzonych zostało aż siedmioro absolwentów klasy trzeciej gimnazjum: Julia Brzeskot, Szymon Brzeskot, Oliwier Kmiecik, Dawid Majewski, Jan Przewoźny, Adrianna Sierleja i Rafał Stróżyński. W tym gronie znaleźli się także uhonorowani nagrodą Burmistrza Ponieca Jan Przewoźny i Rafał Stróżyński.
W roku szkolnym 2017/2018 żytowieckie gimnazjum ukończyło dwadzieścioro siedmioro uczniów klasy trzeciej. Podopieczni p. Magdaleny Blandzi zaprosili uczestników uroczystości do obejrzenia przygotowanego przez wychowawczynię przedstawienia ukazującego scenki rozgrywające się podczas kilku lekcji. W role nauczycieli kolejno wcielali się Szymon Brzeskot (język polski), Oliwia Byra (matematyka), Zuzanna Skiba (historia) oraz Adrianna Sierleja (fizyka). Warte odnotowanie jest również to, że tegoroczni absolwenci ujawnili swoje niemałe umiejętności wokalne, kolejno śpiewając następujące utwory: „Tak bardzo się starałem”, „Dreszcze niespokojne”, „Ale to już było”.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego i pożegnania absolwentów klas trzecich uświetnił również występ chórzystek ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Piosenkę zatytułowaną „Hej, lato” brawurowo wykonało szesnaście chórzystek ze szkoły podstawowej: Wiktoria Antkowiak, Aleksandra Bartlewska, Żaneta Bzdęga, Michalina Ciesielska, Zuzanna Ciesielska, Oliwia Dudka, Zuzanna Dudziak, Zuzanna Jesiak, Kinga Jędryczka, Nikola Karólak, Maja Karpińska, Patrycja Kluczyk, Martyna Kochanek, Anna Michałek, Oliwia Musialska, Anna Nowak. Z kolei piosenki zatytułowane „Sophia” oraz „Bezpieczna przystań” zaśpiewały gimnazjalistki z klas drugiej i trzeciej: Weronika Brzeskot, Aleksandra Hasińska, Wiktoria Kasperczak, Laura Katarzyńska, Angelika Kaźmierczak, Julia Małecka, Julia Michałek, Nikola Pache, Adrianna Sierleja, Natalia Skiba, Zuzanna Skiba, Sandra Szczepaniak, Zuzanna Wróblewska, Karolina Zimlińska.
Żegnający się z żytowiecką szkołą uczniowie klasy trzeciej gimnazjum, tak jak przed dwoma tygodniami, podczas komersu, panowie zatańczyli, tym razem wraz z panem dyrektorem Mariuszem Kędzierskim, cudowną i niepowtarzalną „Beligijkę”.
Gdy oficjalna część uroczystości zakończenia roku szkolnego dobiegła końca, absolwenci żytowieckiego gimnazjum wraz ze swoimi rodzicami, wychowawczynią p. Magdaleną Blandzi oraz nauczycielem języka polskiego p. Krzysztofem Blandzi, zajadając się przepysznym tortem, wspominali w sali nr 11 cudowne lata spędzone w murach szkoły w Żytowiecku.
A na koniec ciekawostka statystyczna. Podopieczni p. Magdaleny Blandzi zostali siedemnastym rocznikiem kończącym naukę w naszym gimnazjum. Jak do tej pory absolwentami gimnazjum w Żytowiecku zostało 551 uczniów, w tym 301 dziewcząt oraz 250 chłopców.
Tekst: Krzysztof Blandzi
Foto: Krzysztof Blandzi i ks. Jacek Toś (x 1)