Kształcili się w nim przez cztery lata absolwenci siedmioklasowej szkoły podstawowej. Ukończenie przedwojennego gimnazjum dawało tak zwaną małą maturę. Absolwent gimnazjum mógł się dalej kształcić w dwuletnim liceum ogólnokształcącym. Historia przedwojennych gimnazjów dobiegła końca trzy lata po zakończeniu II wojny światowej w 1948 roku.

         Gimnazjum w Żytowiecku jako oddział Publicznego Gimnazjum w Poniecu swą historię rozpoczęło w środę 1 września 1999 roku. Dyrektorem szkoły był wówczas p. Zbigniew Kędziora. Ówczesne klasy „a”, „b” i „c” kształciły się w Poniecu, a klasy „d” – wychowawca p. Mariusz Kędzierski oraz „e” – wychowawca p. Stanisław Ratajski w Żytowiecku.

         Jednym z warunków ukończenia nauki w gimnazjum jest przystąpienie przez trzecioklasistów do pisemnego egzaminu obejmującego wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych na trzecim i wcześniejszych etapach edukacyjnych.

         Po raz pierwszy w historii żytowieckiego gimnazjum trzydzieścioro ośmioro uczniów ówczesnych klas trzecich przystąpiło w auli szkolnej do egzaminu kompetencyjnego z zakresu przedmiotów humanistycznych o godzinie dziewiątej we wtorek 14 maja 2002 roku. Co ciekawe, we wspomnianym roku na świat przyszła zdecydowana większość obecnych uczniów klasy trzeciej gimnazjum.

         Powróćmy na chwilę do egzaminu sprzed szesnastu lat. Przewodniczącym Szkolnego Zespołu Egzaminacyjnego był ówczesnym dyrektor Publicznego Gimnazjum w Żytowiecku p. Stanisław Ratajski. Z kolei przewodniczącym zespołu nadzorującego z zakresu przedmiotów humanistycznych był nauczyciel biologii i chemii p. Mariusz Kędzierski. Test humanistyczny, który trzydzieścioro ośmioro trzecioklasistów rozwiązywało przez sto dwadzieścia minut zatytułowany został „Lądy archeologów”. Za bezbłędne rozwiązanie testu można było otrzymać pięćdziesiąt punktów. Następnego dnia ci sami uczniowie ponownie w auli szkolnej rozwiązywali test kompetencyjny z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Tym razem przewodniczącym zespołu nadzorującego był nauczyciel języka polskiego p. Krzysztof Blandzi, a procedurom związanym z przebiegiem egzaminu przyglądał się przybyły do Żytowiecka obserwator p. Wawrzyniec Kowalski.

         Również we wspomnianym roku 2002, kilka tygodni wcześniej, w środę 10 kwietnia, do sprawdzianu kompetencyjnego po raz pierwszy przystąpili uczniowie ówczesnych klas szóstych. Przed dwoma laty uczniowie obecnej klasy drugiej gimnazjum przeszli do historii powojennej oświaty polskiej jako ostatni piszący sprawdzian. Ci sami uczniowie w przyszłym roku będą ostatnimi, którzy przystąpią do egzaminu kompetencyjnego na zakończenie gimnazjum.

         Być może miłośników historii naszej szkoły zainteresuje fakt, że wspomniane powyżej egzaminy sprzed szesnastu lat nie były pierwszymi, jakie miały miejsc w historii naszej szkoły. Bardzo dawno temu, bo w latach 1948/49 żytowiecka placówka stała się szkołą siedmioklasową. W czerwcu 1949 roku po raz pierwszy w naszej szkole przeprowadzono egzamin klasyfikacyjny dla piątoklasistów. Przystąpiło do niego dwadzieścioro siedmioro dzieci. Pozytywny wynik uzyskało dwadzieścioro pięcioro zdających. Do połowy lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia rok szkolny kończył się egzaminem promocyjnym do następnej klasy.

         Powróćmy jednak do kolejnych ciekawostek związanych z odbywającym się w naszej szkole od szesnastu lat egzaminem gimnazjalnym. Gdy w czwartek 12 października 2006 roku w Zespole Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku (tak nazywała się nasza szkoła w latach 2003-2017) odbyła się długo oczekiwana uroczystość poświęcenia i oddania do użytku sali gimnastycznej (pierwsze lekcje wychowania fizycznego odbyły się w niej w poniedziałek 23 października 2006 roku), stało się jasne, że to właśnie pod jej dachem odbywać się będą kolejne egzaminy kompetencyjne. Tak też się po raz pierwszy stało we wtorek 24 kwietnia 2007 roku i następnego dnia, gdy z egzaminami kompetencyjnymi zmierzyło się trzydzieścioro czworo uczniów z dwóch klas trzecich. Tym razem przewodniczącym zespołu nadzorującego egzamin w części humanistycznej była bibliotekarka szkolna p. Natasza Dziubałka. Z kolei nad sprawnym przebiegiem egzaminu w części matematyczno-przyrodniczej jako przewodnicząca zespołu nadzorującego czuwała polonistka p. Lidia Wróblewska. Nienaruszalność arkuszy egzaminacyjnych w gabinecie pana dyrektora Mariusza Kędzierskiego wraz z przedstawicielami zespołu nadzorującego sprawdzały wówczas Agata Łuczak z ówczesnej klasy III a i Agnieszka Danielczak z klasy III b. Przed jedenastoma laty test humanistyczny zatytułowany został „Magia ogrodów”.

         Dwa lata później, w czwartek 24 kwietnia 2009 roku uczniowie ówczesnych klas trzecich w auli szkolnej oraz w sali nr 13 po raz pierwszy przystąpili do egzaminu z języka niemieckiego. Przed dziewięcioma laty wraz z przedstawicielami zespołu nadzorującego w towarzystwie pana dyrektora nienaruszalność arkuszy egzaminacyjnych sprawdziły Karolina Biernaczyk i Joanna Szepe (obie z ówczesnej klasy III a) oraz Karina Hasińska i Julita Kaźmierczak (obie z ówczesnej klasy III b). Wyniki egzaminu z języka niemieckiego przeszły wówczas najśmielsze oczekiwania. Lepsze na terenie byłego województwa leszczyńskiego uzyskało tylko kilka szkół prywatnych oraz Gimnazjum nr 3 w Kościanie. W tym samym roku 2009 żytowieccy gimnazjaliści wypadli w części humanistycznej najlepiej spośród szkół znajdujących się w powiecie gostyńskim.  

         W obecnym roku szkolnym coroczne egzaminy kompetencyjne odbyły si po raz siedemnasty i trwały od środy 18 kwietnia do piątku 20 kwietnia 2018 roku. Przystąpiło do nich około 350 tysięcy gimnazjalistów w całej Polsce, w tym dwadzieścioro siedmioro żytowieckich trzecioklasistów. W całej Wielkopolsce do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło 33 667 uczniów.

         W słoneczny i bardzo ciepły jak na tę porę roku poranek w środę 18 kwietnia 2018 roku arkusze egzaminacyjne przywiezione zostały do szkoły przez kuriera – pana Adama. O godzinie 6.46 w swoim gabinecie odebrał je pan dyrektor Mariusz Kędzierski. W ubiegłym roku szkolnym pierwszego dnia egzaminów inny kurier – pan Jakub dostarczył arkusze egzaminacyjne z historii, wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego o 6.32.

         Powróćmy jednak do pierwszego dnia egzaminów w roku szkolnym 2017/2018. Pierwsi tegoroczni trzecioklasiści przyjechali do naszej szkoły autobusem szkolnym o godzinie 7.27. Jako pierwsza wysiadła z niego Angelika Kaźmierczak. Z kolei pierwszym uczniem, który wszedł do budynku szkolnego był Miłosz Płaczek.

         Przewodniczącym szkolnego zespołu egzaminacyjnego był pan dyrektor Mariusz Kędzierski. W składzie zespołu nadzorującego przebieg egzaminu w części humanistycznej znaleźli się: przewodnicząca p. Natasza Dziubałka, p. Aneta Kędzierska, p. Łukasz Kubeczka oraz p. Aldona Gościniak ze Szkoły Podstawowej w Poniecu. Wspomniani wyżej przedstawiciele zespołu nadzorującego wraz z reprezentantami klasy trzeciej Bartoszem Brodziakiem i Markiem Mikołajczakiem o godzinie 8.42 odebrali z rąk pana dyrektora arkusze egzaminacyjne i po chwili wszyscy zdający egzamin byli już w sali gimnastycznej.

         O godzinie dziewiątej uczniowie klas trzecich gimnazjów w całej Polsce rozpoczęli trzydniowy egzaminacyjny maraton. Część historyczna egzaminu składała się z pytań dotyczących państw starożytnych, Królestwa Polskiego i wybuchu I wojny światowej. W arkuszu egzaminacyjnym znalazły się także mapki, tablice genealogiczne, teksty źródłowe oraz ilustracje. Natomiast pięć pytań z wiedzy o społeczeństwie dotyczyło kwestii związanych z samorządem terytorialnym, Kodeksem wyborczym oraz Parlamentem Europejskim. Na rozwiązanie testu z historii i wiedzy o społeczeństwie uczniowie mieli sześćdziesiąt minut.

         Po przerwie trzecioklasiści przystąpili do rozwiązywania testu z języka polskiego, mając na wykonanie wszystkich zadań dziewięćdziesiąt minut. W arkuszu znalazł się między innymi fragment „Tygrysa i Róży” Małgorzaty Musierowicz oraz jeden z wierszy Jonasza Kofty. Trzecioklasiści musieli między innymi wykazać się umiejętnością analizy tekstu oraz środków stylistycznych. Najwięcej emocji wśród piszących egzamin wzbudza zawsze praca pisemna. Tym razem była to charakterystyka, której temat brzmiał następująco: „Napisz charakterystykę bohatera literackiego, który kierował się najważniejszą dla siebie wartością, dokonując życiowego wyboru”.

         W czwartek 19 kwietnia 2018 roku trzecioklasiści przystąpili do egzaminu kompetencyjnego z przedmiotów przyrodniczych (biologii, chemii, fizyki i geografii) oraz z matematyki. Piątek 20 kwietnia stał pod znakiem języków obcych. Żytowieccy trzecioklasiści rozwiązywali test z angielskiego lub niemieckiego.

         Przystąpienie do egzaminu kompetencyjnego jest jednym z warunków ukończenia nauki w gimnazjum. Wyniki egzaminu znane będą w piątek 15 czerwca 2018 roku. Tydzień później każdy z trzecioklasistów wraz ze świadectwem ukończenia szkoły otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: