Nie ulega wątpliwości, że wraz z każdą przeczytaną przez nas książką wzrasta nasza wiedza nasza wiedza, wrażliwość, umiejętność rozumienia siebie, innych oraz otaczającego nas świata. Niewątpliwie dzięki systematycznemu czytaniu doskonalimy umiejętność rozumienia tekstu. Przeczytana książka wzbogaca nasze słownictwo, a to z kolei powoduje, że łatwiej nam mówić o sobie, o swoich potrzebach oraz przekonywać innych do naszych poglądów. Książka naprawdę nigdy nas nie zawiedzie. Pozwoli nam zapomnieć o problemach i kłopotach, spowoduje, że na naszej twarzy znów zagości uśmiech.

         Aktywnymi czytelnikami książek są również uczniowie klas czwartych. Podopiecznym p. Sylwii Haremza i p. Barbary Górskiej książki towarzyszą nie tylko podczas lekcji języka polskiego, ale także podczas spotkań, wycieczek literackich i konkursów organizowanych dla nich systematycznie co miesiąc przez żytowieckich polonistów p. Krzysztofa Blandziego i p. Lidię Wróblewską.

         Przypomnijmy, w czwartek 21 września 2017 roku czwartoklasiści słuchali głośnego czytania trzech wybranych rozdziałów „Dziadka i niedźwiadka” Łukasza Wierzbickiego w wykonaniu przybyłych z Gostynia bibliotekarek p. Izabeli Mehr i p. Beaty Praczyk. Kilka tygodni później, we wtorkowe popołudnie 24 października 2017 roku mali miłośnicy książek z Żytowiecka udali się do gostyńskiej biblioteki, by w oddziale dla dzieci i młodzieży wziąć udział w konkursie pięknego czytania legend. Dwa dni później uczniowie klas czwartych gościli w Żytowiecku pana Ambrożego Kleksa – założyciela niezwykłej, położonej na samym końcu ulicy Czekoladowej, trzypiętrowej Akademii. Wraz z ekscentrycznym przybyszem czwartoklasiści między innymi uczestniczyli w kilku eksperymentach naukowych, doskonalili umiejętność czyszczenia butów, układali z guzików klucze do najprzeróżniejszych bajek oraz na rozdanych przez pana Kleksa arkuszach papieru wykonywali kleksy przybierające figury zwierząt i postaci.

         Trudno wyobrazić sobie książkę dla dzieci pozbawioną ślicznych ilustracji i kolorowej okładki. To właśnie ilustracje pomagają przybliżyć dzieciom bohaterów książki i zrozumieć jej tekst. Jedną z najpopularniejszych współczesnych polskich ilustratorek książek dla dzieci jest p. Elżbieta Krygowska-Butlewska, która w czwartek 16 listopada 2017 roku przyjechała do Żytowiecka, by w sali nr 5 spotkać się z uczniami klas czwartych. Natomiast w czwartek 14 grudnia 2017 roku czwartoklasiści sami czytali fragmenty książek poświęconych świętom Bożego Narodzenia.

         Z kolei w czwartek 18 stycznia 2018 roku przybyły ze stolicy Wielkopolski dziennikarz redakcji sportowej Radia Poznań p. Wojciech Bernard zaprosił czwartoklasistów do wysłuchania w swojej interpretacji trzech legend zatytułowanych „Lech, Czech i Rus”, „O Księciu Popielu” oraz „Poznańskie koziołki”.

         Inaugurujące drugi semestr roku szkolnego 2017/2018 comiesięczne wspólne zajęcia lekcyjne uczniów klas czwartych, z mniejszym lub większym udziałem książek, miały miejsce w czwartek 8 lutego 2018 roku. Tym razem wspólna lekcja czwartoklasistów zatytułowana została tak jak emitowany w TVP już od 1994 roku niezwykle popularny teleturniej „Jeden z dziesięciu”. Kilka tygodni później w czwartek 22 marca 2018 roku uczniowie klas czwartych uczestniczyli w spotkaniu autorskim ze wspomnianym już wcześniej pisarzem, p. Łukaszem Wierzbickim, którego cztery książki znajdują się na liście lektur rekomendowanych przez Radę Literacką Fundacji ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom. Ubarwiając swą opowieść pokazami slajdów oraz niemałym talentem aktorskim, p. Łukasz Wierzbicki zaprezentował żytowieckim czytelnikom kilka swoich niezwykle popularnych książek przygodowo-podróżniczych. Najwięcej czasu poświecił jednak swej najnowszej publikacji zatytułowanej „Ocean to pikuś”, książki będącej zapierającą w dech piersiach opowieścią o Aleksandrze Dobie, pełnym optymizmu i pogody ducha marzycielu, który przed ośmioma laty jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent.   

         W ciepły i słoneczny wtorek 10 kwietnia 2018 roku, w ramach wspomnianych już comiesięcznych spotkań z książką, trzydzieścioro jeden uczniów klas czwartych czerwonym autosanem kierowanym przez p. Romana Gronowskiego wybrało się na wycieczkę dydaktyczną do Muzeum Okręgowego w Lesznie, by wziąć udział w lekcji zatytułowanej „W krainie baśni i legend”. Czwartoklasistom towarzyszyli nauczyciele języka polskiego p. Lidia Wróblewska i p. Krzysztof Blandzi.

         Główna siedziba znajdującego się przy placu Metziga promującego historię i kulturę Leszna Muzeum Okręgowego mieści się w zabytkowych kamieniczkach z XVIII i XIX wieku. Same zbiory liczą obecnie ponad 9000 muzealiów, tyle samo wydawnictw oraz kilka tysięcy materiałów pomocniczych. Leszczyńskie muzeum słynie również z bardzo bogatej działalności edukacyjnej. Oferta lekcyjna placówki dla uczniów szkół podstawowych obejmuje tematy z zakresu bibliotekoznawstwa, etnografii, historii, historii sztuki oraz religioznawstwa. Celem lekcji muzealnych poprzez różnorodne działania dydaktyczne jest zachęcanie uczniów do własnej aktywności i wyciągania wniosków. Sam pobyt w Muzeum ma być dla ucznia nie tylko okazją do zdobywania wiedzy, ale także dobrą zabawą.

         Trwająca podobnie jak w szkole czterdzieści pięć minut lekcja, w której uczestniczyli żytowieccy czwartoklasiści, prowadzona była przez p. Małgorzatę Gniazdowską. W jej pierwszej części uczniowie dowiedzieli się, czym są i jaką rolę pełnią baśnie oraz legendy. Te pierwsze spisywane są mniej więcej od trzystu lat. Warto je czytać w każdym wieku, gdyż są pełne mądrości. Te drugie nazywane są również podaniami. Ludzie przecież przekazywali sobie legendy z pokolenia na pokolenie, zastanawiając się dlaczego tak, a nie inaczej nazywa się ich państwo, miasto, wieś lub pobliskie jezioro.

         W drugiej części lekcji uczniowie klas czwartych z uwagą wysłuchali dwóch opowiedzianych im przez p. Małgorzatę Gniazdowską legend. Akcja pierwsze z nich rozgrywała się na położonej na Jeziorze Radomierskim niedaleko Przemętu Wyspie Konwaliowej. Wspomniana wyspa słynie z występowania na niej konwalii majowej o delikatnym różowym żyłkowaniu. Bohaterem legendy był Jędrek, który pewnego dnia wbrew woli rodziców wybrał się na wyspę. Chłopak byłby zginął uduszony ostrym zapachem konwalii, gdyby nie to, że zagrał na flecie tak pięknie, że mieszkająca na wyspie, w otoczeniu elfów królowa pozwoliła mu na niej zostać. Każdego dnia w południe musiał jednak grać na flecie. Bohater jednak bardzo tęsknił za swoimi rodzicami. W końcu królowa pozwoliła mu na powrót do domu. Nie zastał w nim jednak swoich rodziców, którzy sądząc, że chłopak nie żyje, przeprowadzili się do Kórnika. Możemy tylko wyobrazić sobie zaskoczenie i radość rodziców, gdy pewnego dnia ujrzeli swego zaginionego syna w swoim owym domu.

         Z kolei akcja drugiej legendy, której bohaterką była pięcioletnia Dorotka, rozgrywała się w Kościanie. Pewnego dnia ojciec dziewczynki, kupiec Melchior, podarował córce w prezencie złotą kulę. Niestety, pewnego dnia cennych prezent został skradziony dziewczynce przez czarne ptaszysko. Płacz Dorotki usłyszał chłopak o imieniu Szczęsny, który postanowił pomóc rozpaczającej sąsiadce. W lasku, na gałązce sosny ujrzał krasnoludka. Gdy chciał go pochwycić, ten zamienił się w czarnego ptaka i odleciał. Szczęsny wpadł jednak na pomysł, by posmarować gałązkę klejem. I tym razem krasnoludek zdołał uciec. Na szczęście na gałązce pozostały jego spodenki. W jednej z kieszonek chłopak odnalazł diamentowe pudełko, w którym widniała skradziona kula. Po latach Szczęsny pojął Dorotkę za żonę.

         W trzeciej części lekcji czwartoklasiści rozbiegli się po salach muzealnych, by odnaleźć wiszące na ścianach obrazy nawiązujące do usłyszanych legend.

         W ostatniej, czwartej części lekcji, jej uczestnicy otrzymali kredki i papier, by z zaangażowaniem wykonać ilustracje albo do legendy o niesfornym, lecz wspaniale grającym na flecie Jędrku, albo o Szczęsnym, wytrwale i z pomysłem walczącym z krasnoludkiem – ptaszyskiem o odzyskanie złotej kuli dla Dorotki.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: