Wychowawczyni trzecioklasistów p. Magdalena Blandzi oraz pełniący w Szkole Podstawowej w Żytowiecku funkcję koordynatora wyboru zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej p. Krzysztof Blandzi starają się pomóc swoim wychowankom w podjęciu niełatwej przecież decyzji. I wcale nie chodzi tu o to, aby podjąć decyzję za młodego człowieka, ale podpowiedzieć mu pewne rzeczy i umożliwić mu zobaczenie na własne oczy funkcjonujących w powiatach gostyńskim i leszczyńskim szkół ponadgimnazjalnych.

         Przypomnijmy w tym miejscu, że w trwającym roku szkolnym 2017/2018 trzecioklasiści uczestniczyli w spotkaniach zawodoznawczych z naczelnikiem Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Gostyniu p. Markiem Smektałą, z właścicielką salonu fryzjerskiego „Awangarda” w Gostyniu p. Izabelą Domachowską oraz młodymi adeptkami zawodu fryzjerskiego, z uczennicą leszczyńskiego „Kopernika” Weroniką Kubinka oraz jej ojcem – przemierzającym Europę wzdłuż i wszerz w transporcie międzynarodowym zawodowym kierowcą, a także dziennikarzem redakcji sportowej  Radia Poznań p. Grzegorzem Hałasikiem. Gimnazjaliści z Żytowiecka odwiedzili również kolejno Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu oraz Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu.

         W słoneczny, choć nieco chłodny poranek w sobotę 7 kwietnia 2018 roku dwanaścioro trzecioklasistów w towarzystwie p. Magdaleny Blandzi i p. Krzysztofa Blandziego czerwonym autokarem kierowanym przez niezawodnego p. Romana Gronowskiego wybrało się na wycieczkę zawodoznawczą do dwóch leszczyńskich szkół, w których tego właśnie dnia odbywały się drzwi otwarte.

         Najpierw podopieczni p. Magdaleny Blandzi udali się mieszczącego się przy ulicy 1 Maja Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych im. Synów Pułku. W jednej z sal gimnazjaliści obejrzeli prezentację multimedialną ukazującą szkołę składającą się z kilku budynków dydaktycznych wraz z przechodzącym kapitalnym remont internatem. Trzecioklasiści porozmawiali również przez chwilę z dyrektorem szkoły p. Franciszkiem Kaczmarkiem. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że leszczyński Zespół Szkół Rolniczo-Budowlanych to placówka dysponująca między innymi klasopracowniami przedmiotowymi i laboratoriami, pracownią ćwiczeń praktycznych rolniczo-ogrodniczych, pracownią ćwiczeń praktycznych budowlanych i gastronomicznych oraz pracowniami komputerowymi i placem manewrowym do nauki jazdy. Szkoła nazywana w gwarze uczniowskiej „Rolnikiem” współpracuje także z wieloma lokalnymi przedsiębiorcami, którzy w ramach praktyk przekazują uczniom swoje zawodowe doświadczenie.

         Podczas gościnnej wizyty w Zespole Szkół Rolniczo-Budowlanych uczniowie z Żytowiecka najwięcej czasu spędzili w szkolnej pracowni gastronomicznej. Daje ona uczniom uczęszczającym do tej szkoły możliwość poznawania tajników prawidłowego żywienia oraz rozwijania swoich indywidualnych pasji kulinarnych. W pracowni gastronomicznej uczestnicy wycieczki poczęstowani zostali ciasteczkami, pieczonymi bułeczkami maślanymi oraz zupą marchewkową.

         Budzący zaciekawienie uczestnicy drzwi otwartych w ZSR-B z Żytowiecka poproszeni zostali także o udzielenie wywiadu dla widzów Telewizji Młodzieżowej Leszno. Podczas kilkuminutowej rozmowy wrażeniami z pobytu w „Rolniku” pełniącej obowiązki redaktor naczelnej TVML Milenie Szulc podzielili się Oliwia Byra i Oliwier Kmiecik.

         Ponieważ w sobotę 7 kwietnia bieżącego roku drzwi otwarte zorganizowane zostały również w Zespole Szkół Ekonomicznych imienia Jana Amosa Komeńskiego przy ulicy Poniatowskiego 2, dwanaścioro gimnazjalistów z Żytowiecka udało się również do tej największej w Lesznie placówki ponadgimnazjalnej, w której nowoczesność idzie w parze z tradycją.

         W drzwiach „Ekonomika” – szkoły co roku wysoko klasyfikowanej w rankingach techników wielkopolskich, na uczniów z Żytowiecka oczekiwała, kształcąca się w zawodzie technik ekonomista, absolwentka naszej szkoły z 2016 roku Roksana Grzelczak, która bardzo udanie wcieliła się w rolę przewodnika po szkole współpracującej między innymi z Wyższą Szkołą Logistyki w Poznaniu, Politechniką Poznańską oraz Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie.

         Także w tej szkole uczniowie z Żytowiecka z zainteresowaniem obejrzeli kilka doskonale wyposażonych w specjalistyczne sprzęty pracowni. Porozmawiali również z bardzo otwartymi, sympatycznymi i jak się okazuje wymagającymi nauczycielami, którzy wkładają wiele serca, aby jak najlepiej przygotować swoich podopiecznych do późniejszej pracy zawodowej. Ekonomiści mogą przecież podjąć pracę w księgowości dowolnej firmy lub urzędu, założyć własny biznes lub postawić na dalsze kształcenie na uczelni wyższej. Logistycy z kolei z pewnością znajdą pracę w przemyśle, transporcie, usługach i turystyce. Młodzi ludzie kształcący się w zawodzie technik obsługi turystycznej będą mogli sprawdzić się w przyszłości w pracy na rzecz ludzi podróżujących po świecie. Muszą więc poznać zagadnienia najnowszych technik informacji, rezerwacji turystycznej, ekonomii, a także obsługi imprez turystycznych w skali ogólnopolskiej i międzynarodowej.

           W Lesznie funkcjonuje osiem publicznych placówek oferujących naukę na poziomie ponadgimnazjalnym. Wśród nich znajdują się również posiadające bardzo bogatą ofertę dydaktyczną Zespół Szkól Rolniczo-Budowlanych oraz Zespół Szkół Ekonomicznych. Wiele wskazuje na to, że i w nich od nowego roku szkolnego wiedzę i umiejętności zdobywać będą tegoroczni absolwenci naszego gimnazjum.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: