Spotkanie autorskie z p. Łukaszem Wierzbickim
Niezwykle życzliwie usposobiony dla świata i ludzi, zawsze pogodny i skory do żartów autor „Szatana z siódmej klasy” Kornel Makuszyński powiedział kiedyś, że „książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem”.To oczywiście prawda. Przecież z każdą przeczytaną przez nas książką wzrasta nasza wiedza, wrażliwość, umiejętność rozumienia siebie i innych oraz otaczającego nas świata. Przeczytana książka wzbogaca nasze słownictwo, a to z kolei powoduje, że łatwiej nam mówić o sobie, o swoich potrzebach oraz przekonywać innych do naszych poglądów.
Upowszechnienie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz kształtowanie nawyków częstego sięgania po książkę to jedno z wielu zadań nauczycieli języka polskiego. Czytelnictwo warto popularyzować również poprzez udział uczniów w spotkaniach autorskich. Młodzi miłośnicy książek zdobywający na co dzień wiedzę i umiejętności w Szkole Podstawowej w Żytowiecku mają bardzo wiele okazji do spotkań z mistrzami pióra: powieściopisarzami, poetami oraz dziennikarzami. Podczas spotkań autorskich uczniowie mogą na własne oczy zobaczyć przybywających do szkoły twórców, poznać tajniki ich warsztatu, porozmawiać z nimi oraz nabyć napisane przez nich utwory.
W dotychczasowej, ponad 120-letniej historii żytowieckiej szkoły, złotymi zgłoskami zapisało się wiele niezapomnianych spotkań autorskich z twórcami przybywającymi do Żytowiecka z całej Polski. Dwadzieścia dwa lata temu, w poniedziałek 29 kwietnia 1996 roku na spotkanie autorskie ze swoimi czytelnikami do naszej szkoły przyjechała p. Małgorzata Musierowicz. Autorce „Kłamczuchy”, „Kwiatu kalafiora” i „Szóstej klepki” towarzyszyła dziennikarka Radia „Merkury” Poznań p. Grażyna Wrońska. Organizatorem kilkugodzinnej wizyty naprawdę popularnej wówczas pisarki był opiekun Koła Miłośników Języka Polskiego i redakcji gazetki „Ludki ze Szkolnej Budki” p. Krzysztof Blandzi. Wizyta p. Małgorzaty Musierowicz w Żytowiecku stanowiła niezwykłe wydarzenie, które utrwalała również jedna z lokalnych telewizji. Między innymi w sali nr 4, w której obecnie z pierwszoklasistami pracuje p. Małgorzata Piskorska, pani redaktor Grażyna Wrońska nagrała kilkuminutowe rozmowy o książkach, które poznańska pisarka przeprowadziła z żytowieckimi uczniami. W auli szkolnej obie panie wzięły udział w „Stu pytaniach do …”, które poprowadziła szóstoklasistka Lucyna Moderska. Również w auli szkolnej żytowieccy uczniowie w obecności p. Małgorzaty Musierowicz wystawili jednoaktówkę zatytułowaną „Obiad u Borejków”. Autorem scenariusza napisanego według książek poznańskiej pisarki była Anna Harendarz z klasy VIII b. Ponieważ pamięć ludzka bywa zawodna, zapiszmy i wymieńmy w kolejności alfabetycznej biorących udział w przedstawieniu sprzed dwudziestu dwóch lat nazwiska szkolnych aktorów: Agata Banach, Krzysztof Budzyń, Martyna Dudziak, Krzysztof Dykiert, Anna Harendarz, Iwona Jaraczewska, Ewa Kaczmarek, Lucyna Moderska oraz Damian Stachowiak.
Z kolei w czwartek 8 grudnia 2005 roku w ramach organizowanych wówczas co roku przez p. Krzysztofa Blandziego literackich mikołajek w sali nr 14 od 17.30 do 19.43 trwało spotkanie autorskie z przybyłym z Wrocławia autorem cyklu powieści sensacyjno-młodzieżowych p. Krzysztofem Petkiem. We wspomnianym wieczorze literackim wzięło udział czterdzieścioro gimnazjalistów z Żytowiecka i Lubinia. Podczas „Stu pytań do …” gość z Dolnego Śląska opowiadał młodym czytelnikom o swoich harcerskich przygodach, o uczestnictwie w szkoleniach organizowanych przez oddziały antyterrorystyczne i o radzeniu sobie w sytuacjach krytycznych. Przez ponad godzinę portret pisarza ołówkiem szkicowały piątoklasistki Jagoda Banach, Angelika Józefiak i Katarzyna Kaźmierczak oraz gimnazjalistka Katarzyna Poprawska. Warto w tym miejscu dodać, że wieczór literacki z p. Krzysztofem Petkiem dwukrotnie uświetnił występ zespołu wokalnego w składzie: Marta Drożdżyńska, Izabela Józefiak i Natalia Przybylak. Dziewczęta zostały przygotowane do występu przez p. Małgorzatę Małek, a nad prawidłowym przebiegiem występów czwartoklasistek czuwała p. Ewa Łuczak.
W ciągu kilku ostatnich lat dwukrotnie uczestnikami spotkań autorskich odbywających się w naszej szkole były pisarki, które na spotkania z miłośnikami książek przyjeżdżały do Żytowiecka aż z Warszawy. W poniedziałkowe popołudnie 22 listopada 2010 roku mieliśmy zaszczyt gościć p. Małgorzatę Karolinę Piekarską – dziennikarkę prasową i telewizyjną związaną z TVP 3 oraz Telewizyjnym Kurierem Warszawskim a zarazem autorką wpisanych przed ośmioma laty na listę lektur szkolnych bestselerowych powieści „Klasa pani Czajki” i „LO-teria”. Podczas półtoragodzinnego spotkania autorskiego, którego organizatorem był p. Krzysztof Blandzi, pisarka w formie prezentacji multimedialnej scharakteryzowała kilka napisanych przez siebie książek przygodowych i detektywistycznych, których akcja rozgrywa się w naszej stolicy. Gdy warszawska pisarka rozmawiała z żytowieckimi miłośnikami swojej twórczości, była uważnie obserwowana przez trzy ówczesne czwartoklasistki. Zuzanna Brzeskot, Adrianna Chuda i Zofia Harendarz przez kilkanaście minut rysowały ołówkiem, ofiarowane następnie autorce „Tropicieli” portrety. A podczas losowania książek przybyłej do szkoły pisarki, szczęście uśmiechnęło się kolejno do Piotra Katarzyńskiego, Adriana Andrzejewskiego, Przemysława Sikorskiego, Patrycji Kasztelan, Michaliny Halągowskiej, Angeliki Mróz i Wojciecha Domagały.
Z kolei w środę 13 maja 2015 roku podczas trwających pięć godzin obchodów Dnia Patrona, które przed trzema laty przygotowali p. Krzysztof Blandzi, p. Małgorzata Małek, p. Małgorzata Piskorska i p. Magdalena Włodarczyk, w sali nr 14 odbyło się spotkanie autorskie z przybyłą do Żytowiecka z Warszawy pisarką p. Gają Kołodziej. Wspomniana młoda autorka, będąca wówczas sekretarzem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, dwa lata wcześniej założyła Instytut Sztuki Literackiej, którego celem jest promowanie czytelnictwa i wspieranie nowych talentów literackich. Jako ciekawostkę warto podać, że od pewnego czasu p. Gaja Kołodziej przebywa w Nowej Zelandii, w której pracuje nad swą pierwszą powieścią, która napisana zostanie w języku angielskim.
W ostatnich kilku latach częstym uczestnikiem odbywających się w żytowieckiej szkole spotkań autorskich jest p. Łukasz Wierzbicki – podróżnik i autor siedmiu książek dla dzieci i młodzieży. Wspomnijmy w tym miejscu trzy takie spotkania mające miejsce z okazji szkolnych obchodów Święta Niepodległości, Dnia Patrona oraz ostatniej w historii naszego gimnazjum uroczystości otrzęsin i pasowania na gimnazjalistów. Przed niemal dziewięcioma laty p. Krzysztof Blandzi i p. Magdalena Włodarczyk przygotowali składające się z kilku części i trwające przez kilka dni szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Wówczas to w piątek 6 listopada 2009 roku p. Łukasz Wierzbicki najpierw w auli szkolnej spotkał się z uczniami klas 0-III szkoły podstawowej, a następnie w sali nr 14 z uczniami ówczesnej klasy II a gimnazjum. Najmłodszym uczniom naszej szkoły podróżnik opowiadał o niedźwiadku, który podczas bitwy o Monte Cassino pomagał żołnierzom nosić skrzynie z amunicją. Z kolei gimnazjalistów mieszkaniec podpoznańskiego Borówca przede wszystkim zachęcał do podróżowania i nauki języków obcych. Cztery lata później pisarz kochający nie tylko dalekie, egzotyczne podróże, ale również rowerowe i konne wyprawy, ponownie gościł w Żytowiecku, będąc w czwartek 9 maja 2013 roku jednym z honorowych uczestników obchodów Dnia Patrona. Ówcześni piąto- i szóstoklasiści poznali wówczas historię podróżnika Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 przemierzył Afrykę przede wszystkim na rowerze. Z kolei w czwartkowe popołudnie 22 września 2016 roku w sali nr 14 z p. Łukaszem Wierzbickim spotkali się podczas uroczystości otrzęsin i pasowania obecni uczniowie klasy drugiej gimnazjum. Podopieczni p. Krzysztofa Blandziego nie przypuszczali wówczas, że ich pierwsze spotkanie z sympatycznym podróżnikiem wcale nie będzie ostatnim.
W czwartek 22 marca 2018 roku w ramach odbywających się co miesiąc a organizowanych dla uczniów klas czwartych przez p. Krzysztofa Blandziego i p. Lidię Wróblewską spotkań z książką, z czwartoklasistami oraz wspomnianymi wyżej gimnazjalistami w sali nr 5 podczas szóstej godziny lekcyjnej spotkał się p. Łukasz Wierzbicki, pisarz, którego cztery książki znajdują się na liście lektur rekomendowanych przez Radę Literacką Fundacji ABCXXI-Cała Polska Czyta Dzieciom. W trwającym czterdzieści pięć minut spotkaniu autorskim w roli gości honorowych uczestniczyli również także pan dyrektor Mariusz Kędzierski, wychowawcy klas czwartych p. Sylwia Haremza i p. Barbara Górska oraz p. Marta Kwiatkowska. Z kronikarskiego nawyku odnotujmy liczbę uczniów uczestniczących w marcowym spotkaniu autorskim: dziesięcioro książkożerców z klasy IV a, piętnaścioro miłośników czytania z klasy IV b oraz dwanaścioro gimnazjalistów.
W trakcie spotkania autorskiego, ubarwiając swoją opowieść pokazami slajdów oraz niemałym talentem autorskim, p. Łukasz Wierzbicki zaprezentował żytowieckim czytelnikom kilka swoich niezwykle popularnych książek przygodowo-podróżniczych dla dzieci. Najwięcej czasu poświęcił jednak swej najnowszej publikacji zatytułowanej „Ocean to pikuś”. Licząca ponad sto dwadzieścia stron książka jest zapierającą dech w piersiach opowieścią o Aleksandrze Dobie, pełnym optymizmu i pogody ducha marzycielu, który w 2010 roku jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent.
Pan Łukasz Wierzbicki opowiadając żytowieckim miłośnikom książek i przygód o Aleksandrze Dobie – nieustraszonym podróżniku, gawędziarzu i marzycielu w jednej osobie, namawiał do snucia marzeń i szukania pasji oraz ich realizowania.
Nim fascynujące spotkanie autorskie z p. Łukaszem Wierzbickim dobiegło końca, pisarz zachęcający do podróżowania śladem swoich marzeń rozlosował wśród czwartoklasistów cztery swoje książki. Właścicielami „Afryki Kazika” zostali Szymon Dymkiewicz (IV a), Weronika Kaczmarek (IV b) i Martyna Kochanek (IV b). Z kolei książka „Dziadek i niedźwiadek” trafiła do rąk Kingi Kluczyk z klasy IV a.
Gdy kolejna, z pewnością nie ostatnia wizyta poznańskiego podróżnika dobiegła końca, w imieniu pana dyrektora, nauczycieli języka polskiego oraz swoich koleżanek i kolegów p. Łukaszowi Wierzbickiemu za fascynujące spotkanie autorskie, podziękowały Żaneta Bzdęga (IV a) i Martyna Kochanek (IV b).
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi