Z pewnością wielu podopiecznych p. Magdaleny Blandzi zdecyduje się na zdobywanie wiedzy i umiejętności w Zespole Szkół Zawodowych imienia Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu. Kiedy w styczniu bieżącego roku ogłoszono wyniki niezwykle prestiżowego rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych Edukacji „Perspektywy”, okazało się, że ZSZ jest jedyną placówką ponadgimnazjalną funkcjonującą w powiecie gostyńskim, która we wspomnianym rankingu została sklasyfikowana.

         Początki współpracy pomiędzy Szkołą Podstawową w Żytowiecku a Zespołem Szkół Zawodowych w Gostyniu sięgają jeszcze ubiegłego stulecia. Już w listopadzie 1996 roku redakcja ukazującej się wówczas w naszej szkole gazetki „Ludki ze Szkolnej Budki” gościła w Żytowiecku sześcioro dziennikarzy reprezentujących redagowaną do dziś w Zespole Szkół Zawodowych gazetkę szkolną „Schizol”. Młodzieży z Gostynia towarzyszył opiekun p. Mirosław Sobkowiak.

         Z kolei w środę 5 listopada 1997 roku uczniowie ówczesnej klasy ósmej wybrali się do gostyńskiego Zespołu Szkół Zawodowych, by zapoznać się z ofertą dydaktyczną placówki oraz spotkać się z dyrektorem szkoły. Był nim wówczas p. Władysław Terech. Żytowieckim ośmioklasistom towarzyszył wychowawca p. Krzysztof Blandzi oraz p. Grażyna Żurczak.

         Dwa lata później, w środę 27 października 1999 roku dziennikarzy gazetki szkolnej „Ludki ze Szkolnej Budki” odwiedzili wspaniali goście z Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu: pan dyrektor Władysław Terech, wicedyrektor pan Jan Poprawa oraz redaktorzy „Schizola” wraz z opiekunką p. Alicją Gorynia. Dziennikarze z Żytowiecka otrzymali wówczas w prezencie dwa dyktafony.

         Natomiast w dniach 19-21 maja (piątek-niedziela) 2000 roku redaktorzy obu gazetek szkolnych uczestniczyli w odbywających się w Boszkowie warsztatach dziennikarskich, których głównym organizatorem był p. Jan Poprawa. Młodych adeptów dziennikarstwa z Żytowiecka i Gostynia tego niełatwego rzemiosła uczyli wówczas między innymi dziennikarze „Gazety Poznańskiej”, „Gazety Gostyńskiej” oraz telewizji „Gosat”.

         Siedemnaście lat temu, w środę 16 maja 2001 roku w auli Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu przy ulicy Poznańskiej odbył się organizowany przez „Życie Gostynia” finał „Powiatowego Dyktanda”. Wzięły w nim udział 3-osobowe zespoły ze wszystkich gimnazjów znajdujących się w powiecie gostyńskim. W kategorii indywidualnej triumfował reprezentant naszego gimnazjum Artur Paszkowiak. W kategorii drużynowej także najlepsi okazali się gimnazjaliści z Żytowiecka w składzie: Magdalena Kierstan, Magdalena Mendyka, Artur Paszkowiak. Żytowieckich mistrzów ortografii do „Powiatowego Dyktanda” przygotowywał p. Krzysztof Blandzi. Nasze gimnazjum otrzymało wówczas w nagrodę komputer.

         Współpraca „zawodoznawcza” pomiędzy żytowieckimi gimnazjalistami a Zespołem Szkół Zawodowych rozpoczęła się w środę 27 marca 2002 roku. Wówczas to uczniowie ówczesnych klas trzecich spotkali się w sali nr 14 z p. Maciejem Marcinkowskim, wtedy wicedyrektorem, a obecnie dyrektorem szkoły.

         Żytowieccy gimnazjaliści na wycieczkę zawodoznawczą do ZSZ w Gostyniu po raz pierwszy wybrali się w czwartek 11 grudnia 2003 roku. W rolę przewodnika po szkole wcielił się wówczas wspomniany już wcześniej, niestety już nieżyjący, nieodżałowany wicedyrektor p. Jan Poprawa. I tak już od piętnastu lat niemal co roku gimnazjaliści z Żytowiecka uczestniczą w wyjazdach do szkoły, która mieści się w dwóch budynkach: przy ulicy Tuwima i przy ulicy Poznańskiej.

         Przewodnikami po gostyńskiej placówce są najczęściej wicedyrektorzy p. Agata Hamrol i p. Jacek Kasperski, którzy dokładają wielu starań, by ZSZ przypadł żytowieckim gimnazjalistom do gustu. By nie być gołosłownym, wspomnijmy w tym miejscu wycieczkę zawodoznawczą do Zespołu Szkół Zawodowych, jaka odbyła się we czwartkowe popołudnie 15 stycznia 2009 roku. Trzygodzinna wizyta w Gostyniu rozpoczęła się od pobytu w kinie „Pod Kopułą”, w którym odbywało się podsumowanie realizowanego w ZSZ projektu edukacyjnego „Śladami Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 – Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej”. Nasi gimnazjaliści obejrzeli wtedy prezentację multimedialną ukazującą wspomniany projekt oraz przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów ZSZ zatytułowane „Poszli ci, którzy powinni”. Po opuszczeniu sali kinowej przyszedł czas na wizytę w dwóch budynkach placówki. Pani wicedyrektor Agata Hamrol szczegółowo przedstawiła naszym trzecioklasistom profile kształcenia w najstarszej w powiecie gostyńskim szkole ponadgimnazjalnej. Gimnazjaliści obejrzeli także kilka wspaniale wyposażonych klasopracowni.

         Od pięciu lat trzecioklasiści z żytowieciego gimnazjum biorą udział w odbywających się w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu drzwiach otwartych zatytułowanych „Nadszedł czas zawodowców”. Tak było w środę 27 lutego 2013 roku, w poniedziałek 17 marca 2014, w piątek 6 marca 2015 roku, w poniedziałek 29 lutego 2016 roku oraz dokładnie przed rokiem 6 marca 2017 roku.

         W pochmurny i deszczowy wtorek 6 marca 2018 roku po zakończeniu rekolekcji wielkopostnych dwadzieścioro dwoje trzecioklasistów w towarzystwie wychowawczyni p. Magdaleny Blandzi oraz koordynatora wyboru zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej p. Krzysztofa Blandziego autosanem kierowanym przez p. Romana Gronowskiego wybrało się do tejże szkoły, w której łączą się teoria i praktyka, a trwająca od 8.00 do 15.15 nauka odbywa się w nowoczesnych pracowniach zawodowych. Najpierw żytowieccy gimnazjaliści udali się do auli szkolnej, by wraz z rówieśnikami z Piasków, Starej Krobi i  Szelejewa wysłuchać prelekcji, którą przygotował i wygłosił jeden z wicedyrektorów p. Jacek Kasperski. Prelegent przede wszystkim starał się uzmysłowić gimnazjalistom, że gostyński Zespół Szkół Zawodowych to stawiająca na nowatorskie rozwiązania i nieszablonowe podejście do edukacji placówka na miarę wyzwań dzisiejszego rynku pracy, w której młodzi ludzie mogą realizować ciekawe projekty edukacyjne, uczestniczyć w zagranicznych praktykach oraz zdobywać kwalifikacje zawodowe w innowacyjny sposób.

         Po zakończeniu tej części wizyty w ZSZ, żytowieccy uczniowie zgodnie z wieloletnią już tradycją pozowali do wspólnej fotografii z panem wicedyrektorem Jackiem Kasperskim, któremu w imieniu wychowawczyni oraz koordynatora wyboru zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej, a także swoich koleżanek i kolegów podziękowała Adrianna Sierleja.

         Kilka minut później trzecioklasiści oglądali poszczególne pracownie, rozmawiali z oczekującymi na nich nauczycielami, a przede wszystkim podzieleni na kilkuosobowe zespoły uczestniczyli w intrygujących zajęciach, prezentacjach, ćwiczeniach laboratoryjnych, grach edukacyjnych, pokazach oraz eksperymentach.

         Żytowieccy uczniowie dowiedzieli się także, że funkcjonująca w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu szkoła branżowa I stopnia kształci we wszystkich zawodach, uwzględniając potrzeby rynku pracy.

         W roku szkolnym 2017/2018 w ZSZ młodzież może zdobywać wiedzę i umiejętności w dziesięciu technikach kształcących w zawodach: technik ekonomista, technik elektryk, technik handlowiec, technik informatyk, technik logistyk, technik mechanik, technik mechatronik, technik obsługi turystycznej, technik organizacji reklamy oraz technik urządzeń i systemów energii odnawialnej.

         W poszczególnych pracowniach podopieczni p. Magdaleny Blandzi między innymi dowiedzieli się, jak działają czujniki oraz układy sterowane pneumatycznie i elektropneumatycznie. Chętni przystąpili również do pasjonującej rywalizacji przewoźników, stając przed wyzwaniem zorganizowania przewozu ładunku z Gostynia do Paryża. Kilka dziewcząt z żytowieckiego gimnazjum starało się także w jak najlepszym stopniu opanować sztukę sprzedaży, ucząc się eksponować towary na regałach, wystawiać paragony, a nawet żegnać klientów w taki sposób, by ponownie do sklepu powrócili.

         Przypomnijmy, w trwającym roku szkolnym 2017/2018 żytowieccy trzecioklasiści kolejno odwiedzili Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu oraz Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu. Uczestniczyli również w spotkaniach zawodoznawczych z naczelnikiem Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Gostyniu p. Markiem Smektałą, z właścicielką salonu fryzjerskiego „Awangarda” w Gostyniu p. Izabela Domachowską oraz młodymi adeptkami zawodu fryzjerskiego, z uczennicą leszczyńskiego „Kopernika” Weroniką Kubinka oraz jej ojcem – zawodowym kierowcą przemierzającym Europę wzdłuż i wszerz w transporcie międzynarodowym, a także dziennikarzem redakcji sportowej Radia Poznań p. Grzegorzem Hałasikiem.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: