Spotkanie odbyło się na zaproszenie i dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu, we współpracy z Gminną Biblioteką GCK w Poniecu oraz biblioteką Szkoły Podstawowej w Żytowiecku.

Podczas spotkania , które rozpoczęło się od przywitania gościa przez uczennicę klasy IVa – Żanetę  Bzdęgę- p. Piotr Horzela opowiedział o swej  niezwykłej  przygodzie  z kontynentem skutym lodem, ilustrując opowieść licznymi zdjęciami oraz fragmentami filmów, stanowiących kronikę  półtorarocznego  pobytu w  Antarktyce, pracy na stacji polarnej, plusach i minusach życia na lodowcu, jak i swojej fascynacji żyjącym tam zwierzętami: pingwinami, słoniami morskimi, fokami, ptakami i wielorybami. Z barwnej, pełnej humoru relacji można było dowiedzieć się, m.in. jak wygląda stacja polarna, czym zajmują się naukowcy polarnicy, czego nie wolno im robić, z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć każdego dnia, aby wykonywać swoją pracę.

 Spotkaniu towarzyszyła wspaniała atmosfera,  zainteresowani uczestnicy  zadawali w trakcie  wiele pytań, a wzięli w nim udział oprócz uczniów  Szkoły  : dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu – p. Przemysław Pawlak, instruktorka gostyńskiej biblioteki – p. Halina Radoła, nauczyciele: p. Grażyna Żurczak, p. Krzysztof Blandzi ,  p. Natasza Dziubałka oraz p.  Karolina Duda – Małysiak, która wraz z p. Dorotą Błaszkowską stanowiły reprezentację Rodziców J

Piotr Horzela o sobie:
Wychowałem się w leśniczówce na Pomorzu. Moje pierwsze podróże odbywałem na dystansie 12km. Była to codzienna trasa z domu do przedszkola. Później dystans się jedynie zwiększał. Podczas nauki w liceum podróżowałem po Polsce. W trakcie studiów na wydziale leśnym SGGW odwiedziłem kilka krajów europejskich. Po studiach przyszedł czas na opuszczenie „starego kontynentu”. W ciągu ostatnich lat odwiedziłem Afrykę, Antarktydę, Amerykę Południową i kilka krajów w Europie. Łącznie na wspomnianych kontynentach (poza Europą) spędziłem blisko 4 lata. W tym czasie zarówno podróżowałem jak i pracowałem. Praca w tak różnych i odległych miejscach, (oprócz finansowej stabilizacji) dała mi unikalną możliwość poznania otaczających mnie ludzi z innej perspektywy, niż podczas krótkich wyjazdów turystycznych. Poza pracą, sporą część czasu wykorzystałem na podróże do bardziej i mniej znanych na świecie miejsc. Z wyjazdów przywiozłem niezliczoną ilość opowieści oraz zdjęć. Splot kilku wydarzeń, poparty doświadczeniami zdobytymi podczas wystąpień publicznych oraz pracy z dziećmi i młodzieżą, doprowadził mnie do decyzji o otwarciu działalności w Polsce. W jej ramach zajmuję się przybliżaniem ludziom części świata, które przemierzyłem.

Wszystkim zainteresowanym , którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o podróżach p. P. Horzeli po Sudanie czy Ameryce Południowej oraz poznać różne ciekawostki przyrodnicze, polecamy kanał na YouTube oraz profil na Facebooku i Twitterze pn. „Piotr Horzela opowiada”.

 



Galeria zdjęć: