Kacper triumfatorem konkursu „Jeden z dziesięciu”
Nazywany „księciem prozy” Anatole France – powieściopisarz i bibliofil francuski, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1921 roku powiedział kiedyś, że „najpiękniejszy pejzaż to półka z książkami”. To prawda. Książki przecież uszczęśliwiają człowieka. Pomagają również dotknąć innej rzeczywistości, ukrytego wymiaru.Każdy, kto czyta książki, rozbudza wyobraźnię i poszerza swą wiedzę. Warto przede wszystkim czytać dzieciom i zachęcać je do czytania. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci oraz wzbogaca ich słownictwo. Dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija zdolność koncentracji oraz chęć poznania świata.
W Szkole Podstawowej w Żytowiecku nauczyciel bibliotekarz p. Natasza Dziubałka oraz nauczyciele języka polskiego p. Krzysztof Blandzi oraz p. Lidia Wróblewska systematycznie podejmują wiele działań mających na celu promocję czytelnictwa.
W zakończonym niedawno pierwszym semestrze roku szkolnego 2017/2018 żytowieccy poloniści zaprosili uczniów klas czwartych do cyklicznych spotkań z książką. Odbywały się one co miesiąc, w wybrany czwartek w sali nr 5. Uczestniczyli w nich panie bibliotekarki z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu, aktor wcielający się w rolę pana Kleksa, ilustratorka książek oraz dziennikarz Radia Poznań.
Panie Izabela Mehr i Beata Praczyk ze wspomnianej gostyńskiej książnicy przeczytały czwartoklasistom trzy wybrane rozdziały „Dziadka i niedźwiadka” – książki napisanej przez popularyzatora polskiej historii dla najmłodszych p. Łukasza Wierzbickiego.
Poznański aktor p. Piotr Witoń wcielając się w rolę niezwykle dobrego, łagodnego oraz wyrozumiałego założyciela Akademii pana Ambrożego Kleksa zaprosił uczniów klas czwartych do świata baśni i bajek. Pan Kleks przeczytał dzieciom fragmenty książki, którą napisał o nim Jan Brzechwa. Niezwykły człowiek z pogranicza baśni i rzeczywistości zaprosił żytowieckich uczniów do układania z guzików kluczy do najprzeróżniejszych bajek i baśni oraz udziału w lekcji kleksografii.
Książka to przede wszystkim interesujący tekst, ale nie tylko. Wzbogaca ją ilustracja. Trudno przecież wyobrazić sobie książkę dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, pozbawioną ślicznych ilustracji oraz kolorowej okładki. To właśnie ilustracje pomagają przybliżyć dzieciom bohaterów książki i zrozumieć jej tekst. O tym, jak powstają ilustracje do książek, opowiadała czwartoklasistom poznańska ilustratorka p. Elżbieta Krygowska-Butlewska, która zaprosiła również uczniów z Żytowiecka do udziału w warsztatach plastycznych polegających na „ożywianiu cyferek” i tworzeniu ilustracji do wymyślonych przez siebie książek.
Grudniowe zajęcia mające na celu promocję czytelnictwa poświęcone zostały posiadającym niepowtarzalny urok świętom Bożego Narodzenia. Czwartoklasiści sami przeczytali opowiadane zatytułowane „Dary świętego Mikołaja”. Uczestniczyli także w międzyklasowym konkursie wiedzy o świętach Bożego Narodzenia, dzieląc się posiadaną wiedzą o okolicznościach i miejscu narodzin Chrystusa, kolęd, pasterki, pierwszego męczennika świętego Szczepana, bożonarodzeniowych symboli oraz postaci przynoszących dzieciom prezenty.
Także przybyły z Poznania do Żytowiecka dziennikarz redakcji sportowej Radia Poznań p. Wojciech Bernard zaprosił czwartoklasistów oraz podopiecznych p. Małgorzaty Piskorskiej z klasy pierwszej do wysłuchania w swojej interpretacji trzech popularnych legend zatytułowanych „Lech, Czech i Rus”, „O księciu Popielu” oraz „Poznańskie koziołki”. Po wysłuchaniu każdej z nich książkożercy z klas czwartych odpowiadali na pytania dotyczące treści poznanych utworów.
Podczas comiesięcznych spotkań z książką z udziałem czwartoklasistów rozlosowywane były również pięknie wydane publikacje książkowe. Najczęściej cztery. Dwie spośród nich dla uczniów uczęszczających do klasy IV a oraz dwie dla podopiecznych p. Barbary Górskiej – uczniów klasy IV b.
Warto wspomnieć również o październikowym wyjeździe uczniów obu klas czwartych do zaprzyjaźnionej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu. Celem wizyty w oddziale dla dzieci i młodzieży było przeprowadzenie międzyklasowego konkursu pięknego czytania legend poświęconych kojarzonemu z Mikołajem Kopernikiem i smacznymi piernikami Torunia. Przypomnijmy, zwycięzcą konkursu został Miłosz Danielczak, który zdaniem jury najładniej przeczytał fragment legendy „O flisaku i żabkach”. Zarówno Miłosz, jak i uczniowie, którzy zajęli miejsca drugie i trzecie, w nagrodę otrzymali mądre, wartościowe i ślicznie wydane książki.
Inaugurujące drugi semestr roku szkolnego 2017/2018 comiesięczne wspólne zajęcia lekcyjne uczniów klas czwartych, z mniejszym lub większym udziałem książek, miały miejsce w czwartek 8 lutego 2018 roku podczas szóstej godziny lekcyjnej w sali nr 5. Ich organizatorami byli p. Lidia Wróblewska i p. Krzysztof Blandzi. Tym razem wspólna lekcja z udziałem obecnych tego dnia w szkole trzydzieściorga czwartoklasistów zatytułowana została tak jak emitowany w TVP od 1994 roku niezwykle popularny teleturniej „Jeden z dziesięciu”.
Przygotowane i odczytywane przez p. Lidię Wróblewską pytania dotyczyły różnych dziedzin wiedzy z zakresu wszystkich przedmiotów szkolnych oraz życia szkoły. Kilka dni wcześniej, w piątek 2 lutego bieżącego roku, w obu klasach podczas lekcji wychowawczych przeprowadzone zostały eliminacje, których celem było wyłonienie po pięcioro uczestników finału konkursu. Przystąpiło do nich jedenaścioro uczniów z klasy IV a oraz piętnaścioro uczniów z klasy IV b. Czwartoklasiści rozwiązywali wówczas składający się z piętnastu zadań test. Ponieważ poprawna odpowiedź nagradzana była jednym punktem, każdy uczestnik eliminacji mógł ich zgromadzić piętnaście.
Spośród uczniów uczęszczających do klasy IV a najwięcej punktów, awansując do wielkiego finału, zgromadzili: Nikodem Katarzyński – trzynaście, Żaneta Bzdęga i Zuzanna Jesiak po dwanaście oraz Hubert Bzdęga i Sławomir Wujczak po jedenaście. Z kolei spośród uczniów klasy IV b do finału konkursu „Jeden z dziesięciu” zakwalifikowali się Michał Staśkiewicz, który zdobył trzynaście punktów, Kacper Antkowiak z dwunastoma punktami oraz zdobywcy jedenaściorga punktów – Aleksandra Bartlewska, Jagoda Kędzia i Michał Łuczak.
Powróćmy jednak do finału międzyklasowego konkursu „Jeden z dziesięciu”. Zgromadzonych w sali nr 5 czwartoklasistów powitała p. Lidia Wróblewska, przedstawiając również tworzącą jury p. Barbarę Górską oraz siódmoklasistki Marcelinę Polaszek i Patrycję Wujczak, których zadaniem było odbieranie utraconych przez zawodników szans poprzez przebijanie baloników oraz nagradzanie cukierkami zawodników otrzymujących punkty.
Uczestnicy finału, nagrodzeni przez publiczność brawami, weszli do sali nr 5 zgodnie z wylosowanymi numerkami w następującej kolejności: Hubert Bzdęga (IV a), Kacper Antkowiak (IV b), Michał Łuczak (IV b), Jagoda Kędzia (IV b), Nikodem Katarzyński (IV a), Żaneta Bzdęga (IV a), Aleksandra Bartlewska (IV b), Michał Staśkiewicz (IV b), Sławomir Wujczak (IV a) oraz Zuzanna Jesiak (IV a).
Gdy uczestnicy międzyklasowego konkursu „Jeden z dziesięciu” zajęli zgodnie z wylosowanymi numerkami miejsca, p. Lidia Wróblewska rozpoczęła zadawanie pytań. Po pewnym czasie zawodnicy, którzy utracili wszystkie szanse, odpadali z gry i powracali na miejsca przeznaczone dla publiczności.
Po zakończeniu ostatniego etapu gry p. Barbara Górska podliczyła zdobyte przez uczestników konkursu punkty, Triumfatorem rozegranego między uczniami klas czwartych konkursu „Jeden z dziesięciu” został Kacper Antkowiak. Na drugim miejscu uplasował sie Michał Staśkiewicz. Trzecie miejsce zajęła Jagoda Kędzia (wszyscy z klasy IV b).
Wspomniani laureaci konkursu nagrodzeni zostali kolorowymi kredkami oraz fantastycznie wydanymi książkami. Do rąk Kacpra i Michała trafiły albumy zatytułowane „Skarby cywilizacji. Zabytki techniki na świecie”. Zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca oprócz ciekawego tekstu znajdą w nich kolorowe reprodukcje przedstawiające m.in. znajdującą się w Egipcie piramidę Cheopsa, zabytkową drogę rzymską Via Appia Antica oraz najbardziej rozpoznawalny symbol Paryża – wieżę Eiffla. Z kolei Jagoda została właścicielką albumu „Skarby cywilizacji. Zabytki techniki w Polsce” – wyjątkowej książki prezentującej najwspanialsze osiągnięcia architektoniczno-techniczne znajdujące się na terenie Polski.
Warto również w tym miejscu dodać, że zgodnie z tradycją wśród wszystkich obecnych tego dnia w szkole czwartoklasistów rozlosowane zostały, tym razem przez p. Barbarę Górską, cztery książki napisane przez Elżbietę Zarych, a zatytułowane „Wiosna”, „Lato”, Jesień”, „Zima”. Dzięki tym książkom czwartoklasiści poznają wiele tajemnic pór roku. I tak właścicielem tomu zatytułowanego „Wiosna” został Adrian Bujak z klasy IV b. Tom zatytułowany „Lato” trafił do rąk Mateusza Andrzejewskiego z klasy IV a. Aleksandra Wojciechowska z klasy IV b została właścicielką tomu noszącego tytuł „Jesień”, a Kinga Jędryczka z klasy IV a powróciła do domu z książką zatytułowaną „Zima”.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi