Dlatego tak istotne jest to, aby podopieczni p. Magdaleny Blandzi dokonali wyboru szkoły jak najbardziej świadomie. Z pewnością wśród tegorocznych trzecioklasistów nie zabraknie osób, które zdecydują się na kontynuowanie nauki w mieszczącym się w Gostyniu przy ulicy Wrocławskiej 10 Zespole Szkół Ogólnokształcących.

         W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości warto podkreślić, że okazały gmach obecnego ogólniaka wybudowany został z inicjatywy wielkiego społecznika, księdza Franciszka Olejniczaka jako dar społeczeństwa Ziemi Gostyńskiej manifestującego radość z okazji odzyskania wolnej i niepodległej Ojczyzny. Uroczyste oddanie budynku nastąpiło w czwartek 23 października 1924 roku. Już wówczas szkoła posiadała nowoczesne pracownie służące do nauczania biologii, chemii, fizyki, historii oraz stolarstwa. Wspomniany kapłan w latach 1925-1933 pełnił funkcję dyrektora szkoły. Słynął z nowoczesnych metod nauczania. Pierwszy egzamin maturalny w szkole odbył się w 1927 roku. W środę 22 maja 1929 roku szkołę odwiedził Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej profesor Ignacy Mościcki, który nie tylko zwiedził szkołę, ale i złożył swój podpis w księdze pamiątkowej, wyrażając uznanie i podziękowanie społeczności gostyńskiej. Podczas okupacji w budynku szkoły kwaterowały wojska niemieckie.

         Warto wspomnieć, że ZSO w Gostyniu i Szkoła Podstawowa w Żytowiecku to placówki oświatowe od wielu lat ze sobą współpracujące. Uczniowie kończący naukę w naszym gimnazjum niemal co roku odwiedzają gościnne mury gostyńskiego ogólniaka. Opowiedzmy krótko o kilku takich wizytach.

         Po raz pierwszy w historii żytowieckiego gimnazjum trzecioklasiści w podróż szlakiem szkół ponadgimnazjalnych wybrali się w czwartek 11 grudnia 2003 roku. Tego właśnie dnia p. Krzysztof Blandzi zaprosił dwadzieścioro jeden uczniów z ówczesnej klasy III a do udziału w wyjeździe do czterech szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy wycieczki wyruszyli sprzed szkoły o godzinie 8.04. Dwadzieścia jeden minut później byli już w gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. Uczniów z Żytowiecka powitał ówczesny dyrektor szkoły p. Piotr Radojewski, który przez godzinę oprowadzał gimnazjalistów po szkolnych klasopracowniach. Żytowieccy uczniowie dowiedzieli się wówczas wielu informacji o nauczanych przedmiotach, zajęciach pozalekcyjnych oraz zasadach rekrutacji.

         Pan dyrektor Piotr Radojewski gościł również młodych żytowiecczan w murach zarządzanej przez siebie szkoły między innymi w piątkowe popołudnie 12 stycznia 2007 roku oraz w środowe popołudnie 9 grudnia 2009 roku.

         Gimnazjaliści z Żytowiecka odwiedzali również zajmującą bardzo ważne miejsce nie tylko w życiu społeczności lokalnej, ale i w sercach wielu pokoleń młodych ludzi szkołę w okresie, gdy funkcję jej dyrektora pełniła p. Lucyna Tęga. I tak w środowe popołudnie 14 listopada 2012 roku trzydzieścioro jeden uczniów z klas trzecich wzięło udział w pokazowych lekcjach fizyki i matematyki. Pan wicedyrektor Jacek Bartkowiak zaprosił gimnazjalistów do pracowni fizycznej, w której poprowadził zajęcia dotyczące dźwięków. Z kolei nauczycielka matematyki p. Magdalena Ratajaczak poprowadziła lekcję, podczas której trzecioklasiści wykonywali działania na liczbach. Odbywająca się w środę 4 listopada 2015 roku po zakończeniu zajęć lekcyjnych kolejna wycieczka zawodoznawcza do ZSO w Gostyniu upłynęła pod znakiem języków obcych. Żytowieccy gimnazjaliści zaproszeni zostali do udziału w czterech piętnastominutowych lekcjach z języków: angielskiego (prowadząca p. Anna Szulc-Giezek), francuskiego (prowadząca p. Kamila Wiszniewska-Karkos), hiszpańskiego (prowadząca p. Anna Ptak-Sędziuk) oraz niemieckiego (prowadząca p. Małgorzata Czajka-Woch). Podczas wymienionych wyżej lekcji trzecioklasiści oglądali filmy, śpiewali piosenki oraz uczestniczyli w zabawnych grach językowych. Każda z pań prowadzących zajęcia podkreślała, że w nauce języka obcego bardzo istotna jest konwersacja.

         Miłych wspomnień nigdy nie za wiele. Jednak oprócz przeszłości ważne jest również to, co ma miejsce tu i teraz. W poniedziałkowe popołudnie 22 stycznia 2018 roku o godzinie 16.34 dziewiętnaścioro uczniów klasy trzeciej gimnazjum w towarzystwie koordynatora wyboru zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej p. Krzysztofa Blandziego, higienistki szkolnej p. Barbary Dechnik, p. Moniki Brodziak oraz p. Zofii Przewoźnej autosanem kierowanym przez p. Romana Gronowskiego wybrało się na wycieczkę zawodoznawczą do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. W holu szkoły żytowieckich gimnazjalistów powitały przesympatyczne, zarażające pasją nauczania oraz ciekawością świata, służące młodzieży swoim czasem wolnym nauczycieli: polonistka p. Justyna Jurdzińska oraz matematyczka p. Magdalena Ratajczak, które zaprosiły trzecioklasistów do sali 208. Oczekiwały już tam na nich przedstawicielki samorządu uczniowskiego – Kinga Matysiak (absolwentka naszego gimnazjum z roku 2015), grupy teatralnej „MPF” – Patrycja Pawłowicz oraz gazetki szkolnej „Limbus” – Natalia Olejniczak. Licealistki opowiedziały gimnazjalistom o współpracy ZSO w Gostyniu z uczelniami wyższymi, o ukazującej się w szkole gazetce uczniowskiej, o możliwościach rozwijania przez uczniów zdolności wokalnych i teatralnych, o prężnie działającym samorządzie uczniowskim oraz o uczestnictwie uczniów w licznych akcjach charytatywnych i wolontariacie.

         Uczestnicy wycieczki zawodoznawczej wzięli również udział w pokazowych lekcjach języka polskiego zatytułowanych: „Czy czytanie książek jest konkurencją dla chirurgii plastycznej” oraz „Jednoręki bandyta, ruletka a .. ile matematyki w grach losowych”. Pierwsza z nich odbyła się w sali nr 208 a druga w sali nr 305. Temat trwającej około czterdziestu minut lekcji języka polskiego był nieco przekorny, śmieszny, ale i intrygujący. Polegał na interpretowaniu wiersza Wojciecha Młynarskiego „Ballada o chirurgii plastycznej”. Pokazał, że interpretacja wiersza może być również jedocześnie i nauką, i zabawą. Uczestnicy lekcji zastanawiali się, jaką rolę pełni czytanie książek w życiu człowieka, dlaczego ktoś tworzy literaturę, a ktoś inny rozkoszuje się nią. Uczestnicy lekcji języka polskiego wysłuchali również w wykonaniu Barbary Melzer piosenki skomponowanej do omawianego wiersza Wojciecha Młynarskiego.

         Podczas lekcji matematyki żytowieccy gimnazjaliści przekonali się, jak królowa nauk może być intrygująca i pasjonująca. Uczniowie nie tylko liczyli zadania, ale również wzięli udział w quizie matematycznym. Składał się on z sześciu pytań, a jego zwycięzcą została Adrianna Sierleja. Młodzież dowiedziała się również, że maszyny losujące zwane jednorękimi bandytami pojawiły się w San Francisko już w 1887 roku. Sam automat składa się z trzech cylindrycznych walców. Pobocznica walca podzielona jest z kolei na sektory, na których znajdują się rysunki owoców, liczby oraz słowo „bar”.

         Gdy obie fascynujące lekcje dobiegły końca, ich uczestnicy poproszeni zostali o wypełnienie anonimowej ankiety dotyczącej ewentualnego wyboru klas pierwszych w ZSO w Gostyniu w przyszłym roku szkolnym.

         Podczas dwuipółgodzinnego pobytu w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu uczniowie klasy trzeciej zwiedzili również szkołę, w której zajęcia lekcyjnej trwają od godziny 8.00 do 15.05. Trzecioklasiści zobaczyli między innymi aulę szkolną oraz powstałą w 2010 roku halę sportowo-widowiskową.

         Nim zafascynowanie gostyńskim ogólniakiem i panującą w nim serdeczną atmosferą uczniowie z Żytowiecka opuścili gościnne mury szkoły, Szymon Brzeskot, Daniel Kołodziej i Dawid Majewski w imieniu opiekunów oraz swoich koleżanek i kolegów bardzo serdecznie podziękowali dyrekcji placówki oraz obu paniom za zaproszenie, zapoznanie z ofertą dydaktyczną placówki oraz możliwość uczestniczenia w bardzo atrakcyjnych zajęciach lekcyjnych.

         W dobiegającym końca pierwszym semestrze roku szkolnego 2017/2018 podopieczni p. Magdaleny Blandzi kolejno odwiedzili Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. Uczestniczyli również w spotkaniach zawodoznawczych z naczelnikiem Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Gostyniu p. Markiem Smektałą, z właścicielką salonu fryzjerskiego „Awangarda” w Gostyniu p. Izabelą Domachowską oraz młodymi adeptkami zawodu fryzjerskiego, z uczennicą leszczyńskiego „Kopernika” Weroniką Kubinka oraz jej ojcem – zawodowym kierowcą przemierzającym Europę wzdłuż i wszerz w transporcie międzynarodowym, a także dziennikarzem redakcji sportowej Radia Poznań p. Grzegorzem Hałasikiem.

         A ponieważ wybór szkoły ponadgimnazjalnej i w konsekwencji wykonywanego w przyszłości zawodu to naprawdę ważna sprawa, uczniowie klasy trzeciej gimnazjum w drugim semestrze ponownie uczestniczyć będą w wycieczkach i spotkaniach zawodoznawczych.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: