To właśnie w tej placówce od 1913 roku funkcjonowała Oficerska Szkoła Strzelecka Związku Walik Czynnej, w której szkolono kadry przyszłych Legionów Polskich. Z kolei przed kilkoma dniami uczniowie klasy drugiej gimnazjum uczestnicząc w wycieczce dydaktycznej szlakiem najpiękniejszych miejsc naszej małej ojczyzny zainaugurowali żytowieckie obchody setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy.

         Ich kolejna odsłona miała miejsce w czwartek 18 stycznia2018 roku, gdy przybyły ze stolicy Wielkopolski dziennikarz redakcji sportowej Radia Poznań p. Wojciech Bernard najpierw podczas piątej godziny lekcyjnej w sali nr 4 przeczytał uczniom klasy pierwszej legendę zatytułowaną „Lech, Czech i Rus” a następnie w sali nr 5 czytał przekazywane z pokolenia na pokolenie legendy uczniom klas czwartych.

         Wspomniany dziennikarz wielokrotnie już gościł w naszej szkole. Nie sposób w tym miejscu omówić każdej z wizyt w Żytowiecku jednego z największych w Polsce znawców muzyki lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Wspomnijmy jednak choć trzy takie wizyty.

         Po raz pierwszy poznański dziennikarz przyjechał do Żytowiecka ponad trzynaście lat temu, we wtorek 28 września 2004 roku, by w auli szkolnej wspólnie z absolwentką naszego gimnazjum p. Magdaleną Grys poprowadzić przygotowaną przez p. Krzysztofa Blandziego uroczystość, podczas której nastąpiło rozstrzygnięcie corocznego plebiscytu zatytułowanego „Superchłopak”. Ułatwijmy pracę przyszłym badaczom dziejów naszej szkoły i przypomnijmy laureatów plebiscytu z roku 2004. Dziewczęta ze wszystkich klas gimnazjalnych za najprzystojniejszego chłopaka uznały Błażeja Kluczyka. Tomasz Biernaczyk wybrany został najsympatyczniejszym oraz najbardziej koleżeńskim chłopakiem. Krzysztof Majewski uznany został najmądrzejszym chłopakiem a Bartosz Danielczak zajął pierwsze miejsce w kategorii najbardziej zwariowany chłopak.

         Z kolei w poniedziałkowe popołudnie 27 września 2010 roku pan redaktor Wojciech Bernard oczarował zgromadzoną w auli szkolnej publiczność, występując w roli prowadzącego uroczystość otrzęsin i pasowania uczniów klas pierwszych gimnazjum, podopiecznych p. Krzysztofa Blandziego i p. Grażyny Żurczak. Na wspomnianą uroczystość przybyło do Żytowiecka wielu znakomitych gości. Wśród nich byli również tancerze z Zespołu Tańca Ludowego „Lubiniacy”, którzy po wspaniałym występie poczęstowali wszystkich przepysznymi jabłuszkami.

         Niespełna trzy lata później, w piątkowe przedpołudnie 28 czerwca 2013 roku „książę mikrofonu” ponownie, tym razem w sali gimnastycznej, spotkał się z podopiecznymi pana Blandziego i pani Żurczak, występując w roli konferansjera prowadzącego uroczystość zakończenia roku szkolnego i pożegnania absolwentów klas trzecich gimnazjum. Wspomniana uroczystość przeszła do historii naszej szkoły również z powodu znajdującego się w sali gimnastycznej olbrzymiego banneru reklamującego szkołę, wydanej przez trzecioklasistów dziesięciostronicowej jednodniówki „Carpe diem” oraz albumów zawierających aż sto fotografii, które na pożegnanie ze szkołą otrzymał każdy z absolwentów klasy III a.

         Pora, by jednak z bardziej i mniej odległej przeszłości powrócić do teraźniejszości. Od początku roku szkolnego nauczyciele języka polskiego p. Lidia Wróblewska i p. Krzysztof Blandzi co miesiąc zapraszają czwartoklasistów do udziału w lekcjach, wycieczkach, spotkaniach oraz konkursach związanych z książką. Przypomnijmy, w czwartek 21 września 2017 roku uczniowie klas czwartych słuchali głośnego czytania trzech wybranych rozdziałów „Dziadka i niedźwiadka” Łukasza Wierzbickiego w wykonaniu przybyłych z Gostynia bibliotekarek p. Izabeli Mehr i p. Beaty Praczyk. Kilka tygodni później, we wtorkowe popołudnie 24 października ubiegłego roku mali miłośnicy książek z Żytowiecka udali się do gostyńskiej biblioteki, by wziąć udział w konkursie pięknego czytania legend poświęconych Toruniowi. Z kolei w czwartek 26 października 2017 roku uczniowie klas czwartych gościli w Żytowiecku pana Ambrożego Kleksa – założyciela niezwykłej, położonej na samym końcu ulicy Czekoladowej trzypiętrowej Akademii. W kolejnym miesiącu, w czwartek 16 listopada ubiegłego roku czwartoklasiści uczestniczyli w fascynującym spotkaniu z przybyłą z Poznania ilustratorką książek dla dzieci p. Elżbietą Krygowską-Butlewską. Nie tak dawno, bo w czwartek 14 grudnia 2017 roku uczniowie klas czwartych sami czytali fragmenty książek poświęconych świętom Bożego Narodzenia, recytowali wiersze oraz uczestniczyli w międzyklasowym konkursie wiedzy poświęconym tym z pewnością najbardziej wyczekiwanym świętom.

         Związany z poznańskim radiem od 1994 roku p. Wojciech Bernard tym razem przyjechał do Żytowiecka, by uświetnić swoją obecnością zaplanowane na cały rok 2018 szkolne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W sali nr 5 gromkimi brawami poznańskiego dziennikarza powitało trzydzieścioro obecnych tego dnia w szkole czwartoklasistów. Oprócz organizatorów spotkania – p. Krzysztofa Blandziego i p. Lidii Wróblewskiej małym czytelnikom towarzyszyli również wychowawczyni klasy IV b p. Barbara Górska oraz odbywający w naszej szkole praktykę pedagogiczną, absolwent żytowieckiego gimnazjum z 2005 roku p. Krzysztof Majewski.

         Pan Wojciech Bernard, którego największą pasją tak naprawdę jest film, zaprosił czwartoklasistów do wysłuchania w swojej interpretacji trzech legend. Znalazły się one w książce noszącej tytuł „Polskie legendy”. Ich autorką jest pisarka, dziennikarka, autorka sztuk teatralnych oraz książek dla dzieci i młodzieży p. Liliana Fabisińska.

         Miłośnik tak popularnych w latach osiemdziesiątych XX wieku zespołów muzycznych jak OMD, Depeche Mode czy Ultravox kolejno niezwykle profesjonalnie przeczytał uczniom klas czwartych legendy zatytułowane „Lech, Czech i Rus”, „O księciu Popielu” oraz „Poznańskie koziołki”. Po zakończeniu każdej z nich książkożercy z klas czwartych odpowiadali na zadawane przez p. Krzysztofa Blandziego pytania. Dotyczyły one treści poznanych legend.

         Gdy kolejne w tym roku szkolnym głośne czytanie książek uczniom klas czwartych dobiegło końca, pan redaktor poproszony został o rozlosowanie wśród czwartoklasistów czterech pięknie wydanych książek. Tym razem los uśmiechnął się do Michaliny Biegała oraz Mateusza Andrzejewskiego z klasy IV a oraz Weroniki Kaczmarek i Michała Łuczaka z klasy IV b. Michalina została właścicielką książki ukazującej świat i podbijających obce lądy wikingów. Do rąk Mateusza trafiła książka zatytułowana „Piraci i rabusie”. Czwartoklasista znajdzie w niej wiele informacji o kojarzonych z przepaską na oku oraz zawadiackim kapeluszu na głowie piratach. Weronika otrzymała fascynującą książkę noszącą tytuł „Świat i jego tajemnice”. Podopieczna p. Barbary Górskiej przeczyta w niej o wielu informacjach precyzyjnie wyjaśnionych przez naukę. Z kolei książki pod tytułem „Dinozaury” Michał dowie się, że pojawiły się one na świecie 228 milionów lat temu i zdominowały Ziemię na około sto sześćdziesiąt milionów lat.

         Gdy o godzinie 13.35 spotkanie z głośnym czytaniem legend dobiegło końca, w imieniu pana dyrektora Mariusza Kędzierskiego, nauczycieli języka polskiego oraz swoich koleżanek i kolegów p. Wojciechowi Bernardowi podziękowały przedstawicielki czwartoklasistów Żaneta Bzdęga oraz Martyna Kochanek.

         Nim jednak dziennikarz z Poznania opuścił żytowiecką szkołę, cierpliwie pozował do zdjęć oraz rozdawał autografy czwarto- i piątoklasistom.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: