Redagowana od 1945 roku przez pierwszego kierownika żytowieckiej szkoły p. Romualda Michalskiego kronika, kilkakrotnie na pożółkłych już stronach informuje o odbywających się w naszej szkole przedstawieniach teatralnych, w których w role aktorów wcielali się uczęszczający do niej wówczas uczniowie. I tak już w 1946 roku dzieci zaprezentowały publiczności spektakl zatytułowany „Gąski sierotki Marysi”. Rok później widzowie obejrzeli przedstawienie o intrygującym tytule „Zaloty na kwaterze”. Z kolei w 1949 roku oklaskiwano spektakl noszący tytuł „Kominiarz”.

Niewątpliwie w drugiej połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia wizytówką żytowieckiej szkoły był bardzo aktywnie działający i często koncertujący zespół mandolinistów. Ubrani w piękne biało-czarne stroje mandoliniści uświetniali swoimi występami wiele nie tylko szkolnych uroczystości. Aby pamięć o szkolnych artystach sprzed czterdziestu lat nie odeszła w mroki zapomnienia, przypomnijmy ich nazwiska: Małgorzata Feler, Walerian Feler, Andrzej Józefiak, Zbigniew Juskowiak, Aldona Koska, Barbara Lisewska, Piotr Lisewski, Mirosława Olejniczak, Wanda Olejniczak, Maria Smektała, Maria Wawrzyniak oraz przygrywający na akordeonie Artur Chudy. Opiekunem kultowego już dziś zespołu mandolinistów była posiadająca bardzo serdeczny stosunek do uczniów i dzięki temu z łatwością zaskarbiająca sobie ich szacunek i zaufanie p. Witosława Zakrzewska.

Z pewnością w historii naszej szkoły złotymi zgłoskami zapisał się poniedziałek 29 kwietnia 1996 roku. Dwadzieścia dwa lata temu dyrektorem Szkoły Podstawowej w Żytowiecku był p. Zbigniew Przewoźny. Tego dnia spełniły się marzenia uczniów należących do Koła Miłośników Języka Polskiego i redaktorów gazetki „Ludki ze Szkolnej Budki” oraz p. Krzysztofa Blandziego, który był wówczas opiekunem młodych sympatyków języka ojczystego i szkolnych dziennikarzy. Naszą szkołę odwiedziła wtedy p. Małgorzata Musierowicz – niezwykle popularna autorka książek dla młodzieży. Pisarce towarzyszyła dziennikarka Radia „Merkury” Poznań p. Grażyna Wrońska. Żytowieccy uczniowie zaprezentowali publiczności w auli szkolnej jednoaktówkę zatytułowaną „Obiad u Borejków”. Na scenie swe zdolności aktorskie ujawnili wówczas Agata Banach, Krzysztof Budzyń, Martyna Dudziak, Krzysztof Dykiert, Anna Harendarz, Iwona Jaraczewska, Ewa Kaczmarek, Lucyna Moderska i Damian Stachowiak.

Z tych nieco odległych czasów powróćmy do nie tak odległych dni. W piątkowe przedpołudnie 20 grudnia 2013 roku na prześlicznie udekorowanej przez p. Ewę Łuczak i p. Małgorzatę Piskorską scenie odbyły się jasełka, w których wystąpili uczniowie, ich rodzice, przedstawiciele grona pedagogicznego oraz sam pan dyrektor. Trwające pięćdziesiąt minut pięcioaktowe przedstawienie zatytułowane „Jasełka na wesoło” przygotowane zostało przez ówczesne opiekunki samorządów uczniowskich p. Nataszę Dziubałka i p. Anetę Kędzierską oraz opiekunkę chórów szkolnych p. Zofię Przewoźną. O rozgrywających się w Betlejem oraz na dworze króla Heroda wydarzeniach, opowiadało sześcioro narratorów, w których role wcielili się p. Agata Chuda, p. Danuta Skorupka i uczniowie Joanna Biernaczyk, Katarzyna Jesiak, Mateusz Karpiński i Rafał Stróżyński. Rodziców nowo narodzonego Chrystusa – Maryję i Józefa fantastycznie zagrali p. Grażyna Biernaczyk i p. Zbigniew Ciesielski. W roli wspomnianego już Heroda wystąpił pan dyrektor Mariusz Kędzierski. Sporo braw usłyszała wówczas także p. Ewa Łuczak, która wcieliła się w rolę młodej, zgrabnej i pełnej energii gospodyni Heroda. Spore wrażenie wywarła również na wszystkich gra aktorska p. Łukasza Kubeczki, p. Szymona Błaszkowskiego i gimnazjalisty Wojciecha Karpińskiego, którzy wcielili się w rolę przybywających do stajenki z darami królów.

Już od wielu lat niemal każdą odbywającą się nie tylko w szkole, ale często również podczas gminnych obchodów świąt narodowych uroczystość, pięknym śpiewem uświetnia prężnie działający chór szkolny, którego opiekunką jest p. Zofia Przewoźna. W sobotę 3 maja 2014 roku w Poniecu podczas corocznych obchodów Święta Konstytucji 3 maja przygotowanych do występu przez p. Zofię Przewoźną szesnaście chórzystek ze szkoły podstawowej oraz dwie chórzystki z gimnazjum po raz pierwszy zaprezentowały się w nowych strojach, które z inicjatywy pana dyrektora Mariusza Kędzierskiego uszyła p. Ewa Maćkowiak. Wzorowane na dawnych ubiorach z terenu Biskupizny stroje składały się z białych bluzek z długimi rękawami wykończonymi bawełnianymi koronkami oraz czarnych suto marszczonych spódnic z tafty, które opierały się na sztywnych, falbaniastych halkach. Ponadto do każdej z spódnic dodany został również mały, kolorowy fartuszek. Całości dopełniały piękne chusty.

Nie tak dawno, bo w niedzielę 12 listopada 2017 roku w żytowieckim kościele pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa podczas przygotowanych przez p. Zofię Przewoźną i p. Magdalenę Włodarczyk obchodów Narodowego Święta Niepodległości swoje niemałe umiejętności aktorsko-wokalne zaprezentowało czterdzieścioro dwoje uczniów naszej szkoły.  

W sobotę 6 stycznia 201 roku punktualnie o godzinie 11.00 w żytowieckim kościele pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa rozpoczęła się sprawowana przez księdza proboszcza Jacka Tosia msza święta z okazji przypadającej w tym dniu uroczystości Objawienia Pańskiego zwanej także świętem Trzech Króli. Warto zaznaczyć, że święto to narodziło się na Wschodzie prawdopodobnie już w III wieku. Zostało ono ustanowione na pamiątkę przybycia do Betlejem trzech mędrców ze Wschodu.

Gdy o godzinie 11.47 msza święta dobiegła końca, dwadzieścia sześć chórzystek reprezentujących Szkołę Podstawową w Żytowiecku zaprezentowało swoje umiejętności aktorsko-wokalne podczas nagrodzonego później gromkimi brawami trwającego dwadzieścia dziewięć minut koncertu kolęd. Młodych żytowieckich artystów do występu, przy współpracy p. Marty Kwiatkowskiej i p. Magdaleny Włodarczyk, przygotowała p. Zofia Przewoźna.

Właśnie, uwielbiane przez niemal wszystkich kolędy. Ich pierwsze ślady na ziemiach polskich sięgają piętnastego stulecia. Motyw zaprezentowanej również kolędy  „Lulajże, Jezuniu” w środkowej części swojego Scherzo h-moll op. 20. wykorzystał sam Fryderyk Chopin. Z kolei w XVII wieku zaczęły powstawać pierwsze pastorałki.

Podczas żytowieckiego koncertu kolęd w roli narratorów wystąpili Julia Brzeskot, Szymon Brzeskot, Aleksandra Juskowiak i Jan Przewoźny. Z kronikarskiego nawyku odnotujmy również nazwiska żytowieckich chórzystek. Klasy czwarte, piątą i szóstą reprezentowały: Wiktoria Antkowiak, Aleksandra Bartlewska, Żaneta Bzdęga, Michalina Ciesielska, Zuzanna Ciesielska, Oliwia Dudka, Zuzanna Dudziak, Zuzanna Jesiak, Kinga Jędryczka, Nikola Karólak, Maja Karpińska, Patrycja Kluczyk, Martyna Kochanek, Anna Michałek, Oliwia Musialska i Anna Nowak. Natomiast chór składający się z dziewcząt uczęszczających do klas drugiej i trzeciej gimnazjum wystąpił w składzie: Aleksandra Hasińska, Wiktoria Kasperczak, Laura Katarzyńska, Angelika Kaźmierczak, Emilia Kaźmierczak, Julia Małecka, Julia Michałek, Adrianna Sierleja, Zuzanna Skiba i Karolina Zimlińska.

Koncert kolęd w wykonaniu żytowieckich chórzystek rozpoczął się od zaśpiewania w językach niemieckim, angielskim i polskim chyba najbardziej rozpoznawalnej na świecie kolędy pt. „Cicha noc”. Jej słowa w 1818 roku napisał austriacki kapłan Joseph Mohr. Następnie podopieczne p. Zofii Przewoźnej kolejno zaśpiewały powstałą prawdopodobnie już w drugiej połowie XVII wieku kolędę „Lulajże, Jezuniu”, nazywaną królową polskich kolęd pieśń Franciszka Karpińskiego „Bóg się rodzi” oraz wzruszające kolędy „Gdy śliczna Panna” i „Hej, w Dzień Narodzenia”.

Wielu polskich artystów ma w swoim repertuarze kolędy lub piosenki w swej treści nawiązujące do świąt Bożego Narodzenia. Kilka z nich posiada również w swoim repertuarze żytowiecki chór szkolny. Tym razem podopieczne p. Zofii Przewoźnej kolejno zaśpiewały piosenkę świąteczną z repertuaru Anny Marii Jopek „Anioł z Bogiem”, „Biały śnieg i Ty” Piotra Rubika, piosenkę zatytułowaną „Nie miały aniołki choinki na  święta” oraz utwór niosący ze sobą przesłanie pokoju i pojednania pt. „Przekażcie sobie znak pokoju”.

Nim zabrzmiała dobrze wszystkim znana ostatnia kolęda zatytułowana „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, jedna z narratorek zacytowała słowa papieża Franciszka, który powiedział, że Boże Narodzenie potrafi „rozgrzać najzimniejsze serca, usunąć bariery obojętności wobec bliźniego, zachęcić do otwarcia wobec drugiej osoby i bezinteresownego daru”.

Gdy dokładnie o godzinie 12.17 będący prawdziwą ucztą duchową koncert kolęd dobiegł końca, młodzi artyści usłyszeli gromkie brawa. Do mikrofonu podszedł pan dyrektor Mariusz Kędzierski, który pogratulował uczniom naszej szkoły wspaniałego występu, dziękując za jego przygotowanie przede wszystkim p. Zofii Przewoźnej. Wszystkim obecnym w świątyni z okazji niedawno rozpoczętego Nowego Roku dyrektor Szkoły Podstawowej w Żytowiecku złożył życzenia miłości, pokoju i szczęścia.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: