Trzecioklasistów warsztaty dziennikarskie
Pan redaktor Grzegorz Hałasik to lubiący poznawać ludzi i rozmawiać z nimi dziennikarz działu sportowego istniejącego już od 1927 roku Radia Poznań – jednej z siedemnastu regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.Ale co również jest bardzo istotne, pasjonujący się od wczesnego dzieciństwa sportem, współprowadzący takie audycje jak „W sportowym rytmie”, „Sportowa Arena” lub „Magazyn Kolejorz” dziennikarz, mimo wielu obowiązków potrafi raz po raz znaleźć czas, by zaszczycić swą obecnością społeczność Szkoły Podstawowej w Żytowiecku.
Po raz pierwszy w murach naszej szkoły poznański dziennikarz pojawił się w środowe przedpołudnie 16 maja 2012 roku. Dzień ten upłynął żytowieckim uczniom pod znakiem piłki nożnej i zbliżających się wówczas wielkimi krokami rozgrywanych na stadionach Polski i Ukrainy piłkarskich mistrzostw Europy. W Żytowiecku gościł również p. Bartosz Rymaniak – obecnie grający w „Koronie” Kielce, a przed niespełna sześcioma laty w „Zagłębiu” Lubin piłkarz wywodzący się z Gostynia. Obydwaj panowie między innymi wzięli udział w spotkaniu zatytułowanym „Porozmawiajmy o Euro” oraz w rozgrywanym na boisku wielofunkcyjnym Turnieju Piłki Nożnej Euro 2012 o Puchar Burmistrza Ponieca.
Kilka miesięcy później, w niemal upalny poniedziałek 10 września 2012 roku trzydzieścioro jeden uczniów ówczesnych klas trzecich żytowieckiego gimnazjum wybrało się na wycieczkę dydaktyczną do Poznania, by z bliska przyjrzeć się pracy redakcji i dziennikarzy prasowych, telewizyjnych i radiowych. Trzecioklasiści gościli w redakcji „Głosu Wielkopolskiego”, w poznańskim ośrodku Telewizji Polskiej oraz w znajdującej się przy ulicy Berwińskiego, kto wie, czy nie w najpiękniejszej w stolicy Wielkopolski willi, w której ma miejsce swą siedzibę redakcja Radia Poznań. Wówczas to w rolę przewodnika po poznańskiej rozgłośni radiowej wcielił się p. Grzegorz Hałasik. Młodzi żytowiecczanie poznali tajniki pracy dziennikarzy radiowych, a czworo z nich: Agata Andrzejewska, Dawid Dziubałka, Zuzanna Łuczak i Adrian Staśkiewicz wystąpiło nawet przed mikrofonem, czytając serwis sportowy. Trzy dni później, w czwartek 13 września 2012 roku kilka minut po siedemnastej w poznańskim radiu nadana została audycja zatytułowana „Buda z klasą”. Wystąpili w niej uczniowie klas trzecich: Agata Andrzejewska, Dawid Dziubałka, Paulina Juskowiak, Dagmara Kaźmierczak, Zuzanna Łuczak i Adrian Staśkiewicz oraz p. Krzysztof Blandzi.
Po raz drugi niepowtarzalną żytowiecką szkołę p. Grzegorz Hałasik odwiedził w roli konferansjera prowadzącego uroczystość otrzęsin i pasowania ówczesnych uczniów klas pierwszych gimnazjum w czwartkowe popołudnie 26 września 2013 roku. Tego dnia między innymi prowadził odbywające się na scenie auli szkolnej konkursy otrzęsinowe, podczas których podopieczni p. Krzysztofa Blandziego i p. Zofii Przewoźnej liczyli pieniądze na czas, z zawiązanymi oczami rozpoznawali osoby płci przeciwnej oraz popisywali się wiedzą dotyczącą pana dyrektora Mariusza Kędzierskiego i uczących ich nauczycieli. Poznański dziennikarz uświetnił również swoją obecnością przypadającą wówczas piętnastą rocznicę współpracy i przyjaźni pomiędzy szkołami w Żytowiecku i Lubiniu, a uczestnicząca w uroczystości lubińska polonistka p. Marta Bzymek otrzymała kosz z szesnastoma kwiatami symbolizującymi rozpoczęcie szesnastego roku żytowiecko-lubińskiej przyjaźni.
Z kolei w środę 14 maja 2014 roku pan redaktor Grzegorz Hałasik ponownie przyjechał do Żytowiecka by poprowadzić trwającą aż pięć godzin coroczną uroczystość najważniejszego szkolnego święta – Dnia Patrona. Poznański dziennikarz między innymi wcielił się w role prowadzącego w auli szkolnej konkursy wiedzy o generale „Grocie” Roweckim i Armii Krajowej oraz pięknego czytania fragmentów „Chłopców z Placu Broni” i „Kamieni na szaniec”. Znalazł również czas, by poprowadzić dla uczniów klas gimnazjalnych warsztaty dziennikarskie dotyczące pracy z mikrofonem w ręku.
Niemal dokładnie rok później, w środę 13 maja 2015 roku p. Grzegorz Hałasik ponownie odwiedził Żytowiecko, by profesjonalnie poprowadzić kolejną edycję Dnia Patrona. W programie uroczystości sprzed trzech lat znalazły się okolicznościowe konkursy, spotkania, prelekcje oraz zajęcia, w których wzięli udział uczniowie klas I-III szkoły podstawowej, ich koleżanki i koledzy z klas czwartej, piątej i szóstej oraz uczniowie klas gimnazjalnych. Między innymi w przeprowadzonym przez poznańskiego dziennikarza konkursie wiedzy o generale „Grocie” i Armii Krajowej wśród uczniów klas IV-VI triumfował Jan Przewoźny, a wśród gimnazjalistów ex aequo Aneta Karlińska oraz Nikola Małysiak. Natomiast w konkursie polegającym na zapamiętywaniu informacji o Stefanie Roweckim bezkonkurencyjna okazała się Kinga Matysiak.
W upalne, piątkowe przedpołudnie 24 czerwca 2016 roku w sali gimnastycznej odbywała się piętnasta w historii żytowieckiego gimnazjum uroczystość zakończenia roku szkolnego oraz pożegnania absolwentów klas trzecich. I tym razem w rolę prowadzącego akademię wcielił się p. Grzegorz Hałasik. Wyczytywani przez poznańskiego dziennikarza absolwenci gimnazjum uroczyście wkraczali do sali gimnastycznej po czerwonym dywanie. Po zakończeniu akademii niezmordowany konferansjer wraz z uczniami i pedagogami wziął udział w odbywającej się w sali gimnastycznej oraz wśród zieleni na placu zabaw sesji fotograficznej.
Do historii żytowieckiej szkoły p. Grzegorz Hałasik przeszedł w czwartkowe popołudnie 22 września 2016 roku, gdy w auli szkolnej poprowadził składającą się z trzech części ostatnią w historii naszego gimnazjum uroczystość otrzęsin i pasowania pierwszoklasistów, obecnie uczniów klasy drugiej gimnazjum. Tak jak trzy lata wcześniej poprowadził wówczas konkursy otrzęsinowe, zapowiadał występy przybyłej z Krobi grupy teatralnej „Na Fali”, przeprowadził wywiad z goszczącymi w Żytowiecku rycerzami reprezentującymi Bractwo Rycerskie Królestwa Jerozolimskiego oraz w sali nr 14 zaprosił zebranych do udziału w spotkaniu autorskim z pisarzem i podróżnikiem p. Łukaszem Wierzbickim.
W czwartkowy poranek 4 stycznia 2018 roku pan redaktor Grzegorz Hałasik po raz siódmy zaszczycił Szkołę Podstawową w Żytowiecku swoją obecnością, by tym razem spotkać się z uczniami klasy trzeciej gimnazjum, porozmawiać o najprzeróżniejszych niuansach pracy dziennikarza oraz poprowadzić dla podopiecznych p. Magdaleny Blandzi warsztaty dziennikarskie. Wspomniani gimnazjaliści systematycznie w ciągu całego roku szkolnego uczestniczą w spotkaniach, zajęciach warsztatowych i wycieczkach zawodoznawczych, aby jak najlepiej przygotować się do przemyślanego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, w której już od września bieżącego roku będą kontynuować naukę.
Trwające dziewięćdziesiąt minut warsztaty dziennikarskie z udziałem dwadzieściorga pięciorga obecnych tego dnia w szkole uczniów klasy trzeciej gimnazjum odbyły się w sali nr 14. Uczestniczył w nich również ich organizator – nauczyciel języka polskiego a zarazem koordynator wyboru zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej p. Krzysztof Blandzi.
Podczas warsztatów żytowieccy gimnazjaliści między innymi, pracując w parach lub grupach, próbowali określić cechy profesjonalnego dziennikarza. Zdaniem młodych ludzi dziennikarz przede wszystkim powinien być osobą rzetelną i odpowiedzialną. Powinien również posiadać umiejętność pięknego wysławiania się w mowie i piśmie. Dziennikarzowi nie powinny być również obce takie cechy jak uczciwość, odwaga oraz umiejętność zdobywania i gromadzenia informacji.
Trzecioklasiści poproszeni zostali również o przeredagowanie i ułożenie poprawnego pod względem składniowym oraz interesującego dla słuchaczy radiowych serwisu wiadomości sportowych. Uczestnicy zajęć w układanych przez siebie w parach wiadomościach sportowych informowali przede wszystkim o niewiarygodnych sukcesach Kamila Stocha w Turnieju Czterech Skoczni, o miejscach, w których Nowy Rok witali czołowi polscy piłkarze, o pokonaniu brazylijskiej tenisistki przez Agnieszkę Radwańską oraz o miejscach Polski i Polaków w najprzeróżniejszych rankingach i podsumowaniach sportowych w niedawno zakończonym roku kalendarzowym.
Powstałe serwisy wiadomości sportowych z użyciem mikrofonu radiowego odczytali Julia Brzeskot, Szymon Brzeskot, Oliwia Byra, Aleksandra Hasińska, Oliwier Kmiecik, Jan Przewoźny i Adrianna Sierleja. Powstałe nagrania zostały następnie odtworzone z komputera i omówione przez goszczącego w Żytowiecku dziennikarza,
Pan Grzegorz Hałasik opowiedział również trzecioklasistom o początkach swoich zainteresowań sportem, radiem i dziennikarstwem, o mniej i bardziej lubianych przez siebie dyscyplinach sportowych oraz o sportowcach, z którymi miał okazje w swojej dotychczasowej karierze dziennikarskiej przeprowadzać wywiady. W tym gronie wielokrotnie znalazł się były gracz Lecha Poznań Robert Lewandowski. Redaktor Hałasik cierpliwie i z humorem odpowiadał na pytania zadawane przez podopiecznych p. Magdaleny Blandzi.
Uczestnicy warsztatów dziennikarskich dowiedzieli się również, że dziennikarzami zostają najczęściej osoby, które zawsze mają coś do powiedzenia, które lubią dowodzić swoich racji oraz drążyć temat.
Gdy o godzinie 10.40 rozległ się dzwonek kończący trzecią lekcję, przybyłemu do Żytowiecka dokładnie o 8.14 dziennikarzowi Radia Poznań, za poprowadzenie interesujących warsztatów dziennikarskich, w imieniu pana dyrektora Mariusza Kędzierskiego, p. Krzysztofa Blandziego oraz swoich koleżanek i kolegów podziękowała Adrianna Sierleja.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi