A może to piękna polska tradycja obchodów Bożego Narodzenia powoduje, że angażujemy się w nie całym sercem i dzięki temu nadchodzące święta posiadają tak niepowtarzalny urok.

         W czwartek 14 grudnia 2017 roku magicznej sile świąt Bożego Narodzenia poddało się dwadzieścioro ośmioro obecnych tego dnia w szkole uczniów klas czwartych, których podczas szóstej godziny lekcyjnej do sali nr 5 zaprosili nauczyciele języka polskiego p. Lidia Wróblewska i p. Krzysztof Blandzi. Organizatorom zajęć towarzyszyły uczennice klasy drugiej gimnazjum Julia Michałek i Karolina Zimlińska.

         Najpierw ubrani w mikołajkowe czapeczki czwartoklasiści z uwagą wysłuchali pięknie przeczytanego przez Żanetę Bzdęga (IV a) i Miłosza Danielczaka (IV b) opowiadania Ewy Stadtműller zatytułowanego „Dary świętego Mikołaja”. Podopieczni p. Laury Pazdaj i p. Barbary Górskiej dowiedzieli się wówczas, że kiedy Mikołaj był bardzo młodym człowiekiem, odziedziczył olbrzymi majątek, którego nie miał jednak zamiaru pomnażać. Nocami, gdy już wszyscy spali, otulony w ciemny płaszcz, w naciągniętym na głowie kapturze, opuszczał swój dom, by podrzucać woreczki z pieniędzmi ludziom ubogim lub nieszczęśliwym, jak na przykład pewnej dziewczynie, która nie mogła wyjść za mąż, gdyż nie posiadała posagu. Wkrótce rozdał swój cały majątek, ale nie martwił się tym zbytnio. Po pewnym czasie został najpierw dobrym kapłanem, a następnie mądrym i wrażliwym biskupem.

         Gdy wzruszająca opowieść o świętym Mikołaju, którego tak naprawdę nie możemy zobaczyć, ale możemy go poczuć oraz odnaleźć w prezentach, uśmiechu i dobroci dobiegła końca, Martyna Kochanek z klasy IV b ślicznie wyrecytowała z pamięci wiersz Tadeusza Kubiaka zatytułowany „Wieczór wigilijny”. Przesłanie utworu brzmiało: Bądź dobry dla ludzi.

         W końcu nadszedł czas na przeprowadzenie międzyklasowego konkursu wiedzy o świętach Bożego Narodzenia. Przystąpiło w nim do rywalizacji sześcioro wspaniale przygotowanych czwartoklasistów. Klasę IV a reprezentowali Zuzanna Jesiak, Nikodem Katarzyński i Sławomir Wujczak. Z kolei reprezentację klasy IV b stanowili Aleksandra Bartlewska, Weronika Kaczmarek oraz Michał Staśkiewicz. Pytania konkursowe odczytywała Karolina Zimlińska a zdobywane przez uczestników zabawy punktu uważnie zapisywała Julia Michałek.

         Każdy z uczestników konkursu odpowiadał, w ustalonej wcześniej poprzez losowanie kolejności, na sześć niełatwych pytań. Dotyczyły one między innymi okoliczności i miejsca narodzin Chrystusa, kolęd, pasterki, pierwszego męczennika świętego Szczepana, bożonarodzeniowych symboli oraz postaci przynoszących dzieciom prezenty: przylatującej na miotle Frau Berty w Niemczech, Dziadka Mroza w Rosji, nieco złośliwej wróżki La Befany we Włoszech, skrzata wręczającego dzieciom prezenty na Łotwie oraz Miklasa – spływającego z nieba na ziemię po złotej nici i przynoszącego prezenty dzieciom w Czechach i na Słowacji.

         Zwyciężczynią konkursu została Weronika Kaczmarek, która bezbłędnie odpowiedziała na każde z zadanych jej pytań. Na drugim miejscu uplasowali się ex aequo Nikodem Katarzyński, Michał Staśkiewicz i Sławomir Wujczak. Trzecie miejsca zajęły Aleksandra Bartlewska i Zuzanna Jesiak.

         Nie tylko laureatka, ale każdy z uczestników konkursu otrzymał w nagrodę prześlicznie wydaną książkę ukazującą piękno naszej Ojczyzny. I tak Weronika i Zuzanna wróciły do domów z publikacją zatytułowaną „Polska, moja ojczyzna. Poznaj swój kraj” – prawdziwym kompendium wiedzy o Polsce – kraju, w którym i dla którego żyjemy. Nikodem i Sławomir ze wzruszeniem odebrali książkę noszącą tytuł „Polska historia. Poznaj swój kraj” – kompendium wiedzy o Polsce od czasów Piastów do 1989 roku, niezwykły przewodnik po fascynującym świecie przeszłości. Z kolei Aleksandra i Michał zostali właścicielami niezwykłego kompendium wiedzy o faunie i florze  Polski, książki zatytułowanej „Polska przyroda. Poznaj swój kraj”.

         Międzyklasowy konkurs poświęcony świętom Bożego Narodzenia nie był wcale ostatnim punktem w programie przygotowanych przez nauczycieli języka polskiego zajęć. Pan Krzysztof Blandzi i p. Lidia Wróblewska zaprosili również czwartoklasistów do udziału w kolejnym konkursie, tym razem polegającym na uzupełnianiu tekstu kolęd brakującymi słowami oraz do rozwiązywania zagadek dotyczących zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Każde z dzieci, które prawidłowo odpowiedziało na pytanie konkursowe lub rozwiązało zagadkę, otrzymywało w nagrodę mikołajkowego lizaka.

         Gdy zajęcia poświęcone znaczeniom, tradycjom oraz zwyczajom bożonarodzeniowym dobiegły końca, czwartoklasiści otrzymali w prezencie słodycze – między innymi tabliczki mlecznej czekolady.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: