Wybierając szkołę ponadgimnazjalną, trzecioklasiści w pewnym stopniu zadecydują o swojej przyszłości. Aby jak najlepiej przygotować się do przemyślanego wyboru szkoły, w której już od września przyszłego roku chcieliby kontynuować naukę, podopieczni p. Magdaleny Blandzi już od początku roku szkolnego systematycznie biorą udział w spotkaniach i wycieczkach zawodoznawczych.

         Po raz pierwszy w historii żytowieckiego gimnazjum trzecioklasiści w podróż szlakiem szkół ponadgimnazjalnych wybrali się w czwartek 11 grudnia 2003 roku. Tego właśnie dnia p. Krzysztof Blandzi zaprosił dwadzieścioro jeden uczniów z ówczesnej klasy III a do udziału w wyjeździe do czterech szkół ponadgimnazjalnych. Żytowieccy uczniowie wyruszyli sprzed szkoły o 8.04, kolejno odwiedzając Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu, Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi. Do tej ostatniej placówki dotarli kilka minut po godzinie trzynastej. W roli przewodnika po nowoczesnych krobskich klasopracowniach wystąpił ówczesny wicedyrektor p. Sławomir Gintowt.

         Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi został utworzony we wrześniu 1997 roku. Od początku istnienia placówki jej dyrektorem jest p. Lech Bem. Obecny, nowoczesny budynek dydaktyczny oficjalnie rozpoczął swą historię w piątek 2 czerwca 2000 roku. Trzy lata później, w listopadzie 2003 roku ZSOiZ w Krobi wzbogacił się o pełnowymiarową halę sportowo-widowiskową.

         Żytowieccy gimnazjaliści niemal co roku odwiedzają gościnne mury najbliżej położonej od naszej miejscowości szkoły ponadgimnazjalnej. Tak było między innymi w środowe popołudnie 4 lutego 2015 roku, gdy podopieczni p. Magdaleny Włodarczyk między innymi w szkolnym laboratorium obejrzeli kilka ciekawych doświadczeń przygotowanych przez młodzież oraz nauczycielkę chemii p. Iwonę Piechocką. Wówczas też do udziału w interesujących zajęciach przyrodniczo-geograficznych, wraz ze swoimi uczniami, ówczesnych trzecioklasistów zaprosiły nauczycielka biologii p. Maria Jóźwiak, nauczycielka geografii p. Magdalena Nowak oraz ucząca przedmiotów zawodowych p. Emilia Śniegocka. Z kolei w środowe popołudnie 2 grudnia 2015 roku dwadzieścioro czworo ówczesnych uczniów klas trzecich żytowieckiego gimnazjum między innymi wzięło udział w poprowadzonych przez p. Monikę Hałas i p. Ewę Selwod lekcjach języka angielskiego. W przeprowadzeniu zajęć obu paniom profesor towarzyszyli przesympatyczni uczniowie: Agnieszka Bodzioch, Jakub Busz, Amelia Gronowska, Agata Gomułka i Jan Jurkowski. Natomiast w ubiegłym roku szkolnym ówcześni podopieczni p. Łukasza Kubeczki odwiedzili krobską szkołę w czwartkowe popołudnie 17 listopada 2016 roku. Ubiegłoroczna wizyta wpłynęła upłynęła przede wszystkim pod znakiem munduru i smacznego posiłku. Przedstawiciele licealnej klasy mundurowej Izabela Kaźmierczak, Jakub Busz i Dawid Niedbała zaprosili młodzież z Żytowiecka do udziału w krótkim szkoleniu z musztry wojskowej. Z kolei na uczniów klasy trzeciej w pracowni technologii żywienia oczekiwali p. Wioletta Grodzka-Picz oraz p. Mariusz Rozmiarek, którzy dla uczestników wycieczki przygotowali pyszną pastę z szynką, pomidorami i oliwkami.

         W poniedziałkowe popołudnie 6 listopada 2017 roku na wycieczkę zawodoznawczą do ZSOiZ w Krobi wybrało się dwadzieścioro sześcioro uczniów klasy trzeciej gimnazjum. Tym razem trzecioklasistom towarzyszyli wychowawczyni p. Magdalena Blandzi, koordynator wyboru zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej p. Krzysztof Blandzi oraz higienistka szkolna p. Barbara Dechnik.

         W holu szkoły, której mottem są słowa Adama Mickiewicza „Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą” młodych żytowiecczan powitała ucząca na ci dzień języka polskiego pani wicedyrektor Iwona Ostach. W auli szkolnej prelegentka zapoznała uczestników wycieczki z ofertą dydaktyczną szkoły. ZSOiZ w Krobi kształci młodzież w liceum ogólnokształcącym, technikach oraz szkole branżowej (zawodowej). Licealiści mają do wyboru naukę w klasach o profilu ogólnym, językowym, sportowym i mundurowym. Z kolei funkcjonujące w szkole technika kształcą w zawodach: technik ekonomista, technik handlowiec, technik ochrony środowiska, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik budownictwa.

         Z auli szkolnej w towarzystwie pani wicedyrektor Iwony Ostach podopieczni p. Magdaleny Blandzi udali się na spacer po bardzo nowocześnie wyposażonych klasopracowniach, w których zajęcia lekcyjne rozpoczynają się o 7.30 a kończą o 14.20. Żytowieccy gimnazjaliści obejrzeli między innymi dwie pracownie komputerowe, laboratorium chemiczne, pracownie gastronomiczne, przytulną klasopracownię służącą do nauki języka niemieckiego oraz wspomnianą już pełnowymiarową halę sportowo-widowiskową.

         W sali, w której uczniowie krobskiej szkoły ponadgimnazjalnej uczą się historii, na trzecioklasistów oczekiwały nauczycielki tego przedmiotu p. Monika Grześkowiak i p. Beata Ziemlińska oraz uczennice Agata Gomułka, Amelia Gronowska i Izabela Kaźmierczak. Gimnazjaliści poinformowani zostali między innymi o wieloletniej już współpracy z jedną ze szkół z Kijowa na Ukrainie oraz szkołą ekonomiczną w Bad Wörishofen – malowniczej miejscowości położonej w Bawarii.

         Uczestniczy wycieczki dowiedzieli się również, że już od 1999 roku uczniowie klas drugich udają się zawsze we wrześniu na trwającą pięć dni od poniedziałku do piątku „zieloną szkołę”. Przeważnie odbywa się ona w Tatrach, a w drodze powrotnej jej uczestnicy zatrzymują się na jeden dzień w królewskim Krakowie.

         Podczas corocznych wizyt w ZSOiZ w Krobi niezwykle gościnni gospodarze zapraszają żytowieckich uczniów do udziału w zabawnych konkursach. Przed dwoma laty ówcześni podopieczni p. Blandziego między innymi wzięli udział w konkursie polegającym na rozpoznawaniu głosów zwierząt. W ubiegłym roku podopieczni p. Kubeczki wzięli udział w kilku zabawach językowych podczas których powtarzali niełatwe do wymówienia słowa i zdania. Jedno z nich brzmiało tak: Czego trzeba strzelcowi do zestrzelenia cietrzewia drzemiącego w dżdżysty dzień na drzewie. Tym razem Agata, Amelia i Izabela zaprosiły naszych trzecioklasistów do udziału w quizie zatytułowanym „Co wiesz o polskich symbolach narodowych?” oraz do rozwiązywania naprawdę niełatwych zagadek.

         Wyniki uzyskiwane podczas zewnętrznych egzaminów przez uczniów ZSOiZ w Krobi świadczą o tym, że jest to placówka ponadgimnazjalna gwarantująca wysoki poziom kształcenia oraz atrakcyjne metody i formy nauczania. W jednej z sal, mimo naprawdę później pory, żytowieccy gimnazjaliści spotkali kilka uczennic przygotowujących się pod czujnym okiem pana wicedyrektora Krzysztofa Perdona podczas nieobowiązkowych dodatkowych zajęć z matematyki do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu.

         Nim po prawie dwugodzinnej wizycie trzecioklasiści opuścili gościnne mury krobskiej szkoły ponadgimnazjalnej, pani wicedyrektor Iwonie Ostach za zaproszenie oraz możliwość udziału w tak ciekawie przygotowanych zajęciach, wręczając bukiet kwiatów, w imieniu opiekunów, młodzieży oraz własnym, podziękowała Weronika Brzeskot.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: