Trzecioklasistów spotkanie zawodoznawcze
Wybór zawodu to naprawdę ważna decyzja w życiu każdego nastolatka, gdyż dotyczy jego przyszłości. Male dzieci, bawiące się na przykład w policjanta, sprzedawcę, nauczyciela, rolnika, strażaka lub fryzjerkę, poprzez zabawę przygotowują się niejako do wyboru zawodu.Dzieci przyglądają się również pracy zawodowej wykonywanej przez swoich rodziców.
Tę tak istotną decyzję o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej przygotowującej do wykonywania w przyszłości wybranego przez siebie zawodu, już niedługo będą musieli podjąć uczniowie klasy trzeciej gimnazjum. Podopieczni p. Magdaleny Blandzi w ciągu całego roku szkolnego uczestniczą w spotkaniach, zajęciach warsztatowych oraz wycieczkach zawodoznawczych. Ich celem jest jak najlepsze przygotowanie do przemyślanego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej.
W piątek 27 października 2017 roku podczas piątej godziny lekcyjnej uczniowie klasy trzeciej gimnazjum spotkali się w sali nr 14 z p. Markiem Smektałą – naczelnikiem Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Gostyniu. Organizatorem trwającego pięćdziesiąt minut spotkania był koordynator wyboru zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej p. Krzysztof Blandzi.
Jak się okazuje, w roku szkolnym 2017/2018 do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat gostyński przyjętych zostało 486 uczniów. Spośród nich na naukę w liceach ogólnokształcących zdecydowało się 136 młodych ludzi, w technikach 210 ubiegłorocznych gimnazjalistów, a w branżowej szkole I stopnia 140 absolwentów gimnazjów. Tak więc 72 % ogółu uczniów zdecydowało się na kontynuowanie nauki w technikach i szkole zawodowej, natomiast 28 % w liceach ogólnokształcących.
Pan Marek Smektała w formie prezentacji multimedialnej przedstawił gimnazjalistom bogatą ofertę funkcjonujących w powiecie gostyńskim szkół ponadgimnazjalnych: Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, w którym w tym roku utworzono liczące po trzydzieścioro czworo uczniów dwie klasy pierwsze: społeczną i językowo-przyrodniczą oraz Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi i Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu.
Pan naczelnik wyjaśnił uczniom, że w zasadniczych szkołach zawodowych (branżowych) funkcjonujących w powiecie gostyńskim absolwenci gimnazjów mogą zdobyć uprawnienia do każdego wybranego przez siebie zawodu. Z kolei cieszące się dużą popularnością technika przygotowują do pracy w konkretnym zawodzie, a jednocześnie nie zamykają drogi do studiowania – najczęściej na uczelniach politechnicznych. Z kolei liceum ogólnokształcące to szkoła głównie dla tych, którzy skłaniają się ku przedmiotom humanistycznym i kontynuowaniu nauki na studiach wyższych.
Prelegent starał się również przekonać trzecioklasistów, by podczas dokonywania wyboru szkoły ponadgimnazjalnej łączyli swoje zainteresowania i talenty z rynkiem pracy. Młodzież nie powinna się również sugerować wyborem dokonywanym przez swoich rówieśników.
Gdy spotkanie dobiegło końca, w imieniu pana dyrektora, koordynatora wyboru zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej oraz trzecioklasistów panu naczelnikowi Markowi Smektale za przyjazd do Żytowiecka oraz podzielenie się interesującymi spostrzeżeniami podziękowała Oliwia Byra.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi