Nasza szkoła, przede wszystkim dzięki zaangażowaniu żytowieckiej bibliotekarki p. Nataszy Dziubałka oraz p. Krzysztofa Blandziego, już od wielu lat współpracuje z wyróżniającą się na tle innych bibliotek publicznych placówką, która już od dawna nie jest tylko magazynem oczekujących na czytelników na półkach książek. Współpraca ta polega przede wszystkim na udziale żytowieckich uczniów w lekcjach bibliotecznych, wystawach, konkursach i spotkaniach autorskich. Zawsze możemy liczyć na zaangażowanie i pomoc kierownika oddziału dla dzieci i młodzieży p. Ewy Czub, bibliotekarek p. Izabeli Mehr i p. Beaty Praczyk oraz instruktora powiatowego p. Haliny Radoła.

         Ograniczając się tylko do współpracy żytowieckiej szkoły z gostyńską biblioteką w XXI wieku, wspomnijmy w tym miejscu cztery spośród kilkudziesięciu spotkań autorskich, w których uczestniczyli uczniowie z Żytowiecka. W środę 20 listopada 2001 roku dziennikarze gazetki szkolnej „Ludki ze Szkolnej Budki” uczestniczyli w przytulnym wnętrzu biblioteki w spotkaniu autorskim z p. Emilią Waśniowską – poznańską nauczycielką, która całe swoje serce oddała pracy w Szkole Podstawowej nr 34, a zarazem poetką, autorką opowiadań, wierszy i piosenek dla dzieci. Sympatyczna poetka, która przez wiele lat przeprowadzała oryginalne akcje popularyzujące czytelnictwo oraz zachęcające dzieci i młodzież do samodzielnych prób twórczych, udzieliła wówczas wywiadu małym żytowieckim dziennikarzom. Z kolei w środowe popołudnie 4 października 2006 roku siedmioro żytowieckich gimnazjalistów: Aneta Chuda, Anna Drewniak, Hanna Giera, Paulina Kruszka, Agata Łuczak, Miłosz Nowicki i Katarzyna Poprawska w sali odczytowej gostyńskiej biblioteki uczestniczyło w spotkaniu ze znaną podróżniczką p. Elżbietą Dzikowską. Z pewnością rodzice i dziadkowie naszych uczniów doskonale pamiętają audycję telewizyjną „Pieprz i wanilia”, którą p. Elżbieta Dzikowska przez wiele lat wraz z Tony Halikiem realizowała dla Telewizji Polskiej. Tylko w jednym 2011 roku, gostyńska biblioteka zaprosiła młodych żytowiecczan na dwa pasjonujące spotkania autorskie. Ich bohaterami byli w środę 13 kwietnia wybitna aktorka odtwórczyni niezapomnianej Basi Wołodyjowskiej p. Magdalena Zawadzka, a we wtorek 11 października przesympatyczny aktor i podróżnik p. Tadeusz Chudecki.

         Również w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu, a dokładnie w jej holu, w poniedziałek 3 października 2005 roku o godzinie 17.30 miało miejsce otwarcie wystawy zatytułowanej „Szkoła w fotografii i kronice. Gimnazjum w Żytowiecku”. Autorem zaprezentowanych wówczas ponad trzystu fotografii był nauczyciel języka polskiego p. Krzysztof Blandzi. Uroczystość otwarcia wystawy uświetnił występ zespołu muzyczno-teatralnego „Śpiewogra”, którego opiekunką była p. Dorota Przybylska. Jagoda Banach, Angelika Józefiak, Katarzyna Kaźmierczak, Weronika Klupś, Jolanta Michalska i Anna Wawrzynowicz zaśpiewały i zagrały na fletach kilka popularnych przebojów.

         Z pewnością popołudniowe wizyty w oddziale dla dzieci i młodzieży gostyńskiej biblioteki doskonale pamiętają uczniowie obecnych klas trzeciej gimnazjum oraz szóstej szkoły podstawowej. Podopieczni p. Magdaleny Blandzi jako czwartoklasiści na wycieczkę do biblioteki wybrali się we środowe popołudnie 9 stycznia 2013 roku. Uczestnicy wyjazdu zapoznani zostali ze znajdującymi się w oddziale dla dzieci i młodzieży zbiorami oraz dowiedzieli się, jak należy się posługiwać elektronicznym katalogiem bibliotecznym „Sowa”. Druga część wizyty upłynęła pod znakiem intelektualnej zabawy oraz rozwijania szarych komórek. Do rąk obecnych gimnazjalistów trafiły wówczas puzzle oraz gry planszowe. Z kolei uczęszczający obecnie do klasy szóstej podopieczni p. Magdaleny Włodarczyk w oddziale dla dzieci i młodzieży przebywali we środowe popołudnie 24 lutego 2016 roku. Głównym celem wizyty ówczesnych czwartoklasistów we wnętrzach przytulnej biblioteki był udział w konkursie pięknego czytania baśni Hansa Christiana Andersena, braci Grimm i Charlesa Perrault. Do rywalizacji przystąpiło ośmioro uczniów. Z kronikarskiego nawyku odnotujmy, że zwyciężczynią konkursu została Zuzanna Ciesielska, która zdaniem jury najładniej przeczytała fragment opowiadającej o jedenastu braciach baśni Andersena zatytułowanej „Dzikie łabędzie”.

         Nie można, mówiąc o współpracy pomiędzy żytowiecką szkolą a Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu, nie wspomnieć o przedstawicielce Światowego Związku Esperanto, dla której podróżowanie stało się życiową pasją p. Halinie Radoła, która na co dzień pełni funkcję instruktora powiatowego. Gdy w latach 2005-2009 żyowieccy poloniści organizowali coroczne Międzyszkolne Dyktando o Pióro Dyrektora Szkoły, p. Halina Radoła układała teksty naprawdę niełatwych dyktand dla miłośników ortografii z gimnazjów znajdujących się w powiatach gostyńskim, kościańskim i leszczyńskim. Wspomniana gostyńska bibliotekarka wielokrotnie gościła w Żytowiecku, by podzielić się z naszymi uczniami wrażeniami po swoich podróżach po całym świecie. Między innymi w środę 2 marca 2011 roku p. Halina Radoła przedstawiła uczniom ówczesnych klas I a i I b gimnazjum prezentację będącą pokłosiem osiemnastodniowej podróży po odkrytej przez Krzysztofa Kolumba i leżącej w Ameryce Środkowej Kubie. Natomiast w niemal upalny piątek 16 września 2016 roku p. Halina Radoła podzieliła się z ówczesnymi uczniami klasy pierwszej gimnazjum swoimi wrażeniami po odbytej kilka miesięcy wcześniej dziesięciodniowej podróży do Izraela.

         W końcu jednak z bardziej i mniej odległej przeszłości powróćmy do współczesności. We wtorkowe popołudnie 24 października 2017 roku nauczyciele języka polskiego p. Lidia Wróblewska i p. Krzysztof Blandzi zaprosili uczniów klas czwartych do udziału w wyciecze dydaktycznej do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu. Celem wyjazdu było przeprowadzenie w oddziale dla dzieci i młodzieży konkursu pięknego czytania legend dotyczących założonego w XIII wieku przez Krzyżaków, kojarzonego z Mikołajem Kopernikiem i smacznymi piernikami Torunia. Małymi miłośnikami książek opiekowały się również wychowawczynie p. Laura Pazdaj (IV a) i p. Barbara Górska (IV b) oraz niezastąpiona higienistka szkolna p. Barbara Dechnik. Za kierownicą czerwonego autosanu usiadł niezawodny p. Roman Gronowski.

         Gdy dwadzieścioro siedmioro czwartoklasistów dotarło do mieszczącej się przy ulicy Wrocławskiej 257 biblioteki, powitanych zostało przez kierownika oddziału dla dzieci i młodzieży p. Ewę Czub oraz bibliotekarki p. Izabelę Mehr i p. Beatę Praczyk. W holu biblioteki żytowieccy uczniowie obejrzeli wystawę ilustracji poznańskiej ilustratorki p. Elżbiety Krygowskiej-Butlewskiej, z którą już za kilka tygodni w czwartek 16 listopada bieżącego roku spotkają się w murach naszej szkoły. Następnie czwartoklasiści zwiedzili gostyńską książnicę, zaglądając między innymi do wypożyczalni zbiorów bibliotecznych dla dorosłych oraz czytelni dla dorosłych.

         W końcu nadszedł czas na przeprowadzenie konkursu pięknego czytania legend, w którego jury zasiadły p. Ewa Czub i p. Izabela Mehr. Do rywalizacji przystąpiło czternaścioro małych czytelników. O tym, w jakiej kolejności uczestnicy konkursu odczytywali wybrany przez siebie fragment legendy, zadecydowało losowanie. Przeprowadzili je Mateusz Andrzejewski (IV a) i Jagoda Kędzia (IV b). Fascynujące legendy o mieście reklamującym się hasłem „gotyk na dotyk” kolejno odczytywali: Martyna Kochanek (IV b), Michalina Biegała (IV a), Nikodem Katarzyński (IV a), Kacper Antkowiak (IV b), Aleksandra Bartlewska (IV b), Alan Ptak (IV B), Michalina Ciesielska (IV a), Wiktoria Jańczak (IV a), Michał Staśkiewicz (IV b), Szymon Dymkiewicz (IV a), Piotr Gruszka (IV b), Sławomir Wujczak (IV a), Żaneta Bzdęga (IV a) i Miłosz Danielczak (IV b).

         Zwycięzcą konkursu został Miłosz Danielczak, który zdaniem jury najładniej przeczytał fragment legendy „O flisaku i żabkach”. Laureat konkursu otrzymał w nagrodę „Encyklopedię polskiego ucznia” – książkę stanowiącą kompendium wiedzy o świecie i ludziach, z uwzględnieniem dokonań naszych rodaków oraz kubek reklamujący gostyńską bibliotekę i dyplom. Drugie miejsce zajęła, czytająca ten sam fragment legendy, Żaneta Bzdęga, która oprócz dyplomu nagrodzona została książką zatytułowaną „1000 pytań i odpowiedzi”. Wertując tę książkę, jej właścicielka odnajdzie pytania dotyczące świata nauki, sportu, sławnych ludzi, wynalazków, odkryć oraz cudów świata. Trzecie miejsce w konkursie pięknego czytania legend zajął Michał Staśkiewicz, który zaprezentował publiczności fragment legendy zatytułowanej „O kocie, który bronił miasta”. Zdobywca trzeciego miejsca został właścicielem dyplomu oraz książki noszącej tytuł „Czy wiesz dlaczego? Ważne pytania i odpowiedzi”. Ta prześlicznie wydana publikacja odpowiada na wiele pytań, między innymi z dziedziny nauki, historii, kultury, medycyny i geografii.

         Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali także różnokolorowe torby wykonane z okazji sześćdziesięciolecia oddziału dla dzieci i młodzieży. Jury, wśród wszystkich pozostałych uczestników konkursu oraz trzymających za nich kciuki koleżanek i kolegów, rozlosowało ponadto dwie bardzo atrakcyjnie wydane publikacje książkowe. Do rąk Mai Karpińskiej z klasy IV a trafiła posiadająca ponad 700 haseł i ponad 750 ilustracji „Szkolna encyklopedia”. Z kolei właścicielem zawierającej mnóstwo informacji z najróżniejszych dziedzin wiedzy „Encyklopedii – wiedzy w pytaniach i odpowiedziach” został Kacper Antkowiak z klasy IV b.

         Podczas pobytu w bibliotece nie zabrakło również czasu na przejrzenie książek i czasopism znajdujących się na półkach oraz rozwijanie szarych komórek poprzez udział w niezwykle interesujących grach planszowych.

         Nim uczestnicy wycieczki opuścili gościnne mury biblioteki, by o 18.30 przywitać się z oczekującymi na nich w Żytowiecku rodzicami, w imieniu własnym oraz opiekujących się nimi nauczycieli, gromki brawami podziękowali za gościnę paniom bibliotekarkom. Słowa podziękowań dla p. Ewy Czub skierowały Aleksandra Bartlewska i Martyna Kochanek. Pani Izabela Mehr usłyszała wiele ciepłych słów wypowiedzianych pod swoim adresem przez Kacpra Antkowiaka i Michała Łuczaka. Michalina Biegała i Żaneta Bzdęga skierowały słowa podziękowań dla p. Beaty Praczyk.

         Warto w tym miejscu przypomnieć, że przed kilkoma tygodniami w czwartek 21 września bieżącego roku żytowieckich czwartoklasistów odwiedziły p. Izabela Mehr i p. Beata Parczyk, by przeczytać im trzy wybrane rozdziały „Dziadka i niedźwiadka” – niezwykłej książki napisanej przez p. Łukasza Wierzbickiego.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blan



Galeria zdjęć: