Pierwszoklasiści na multimedialnym spotkaniu autorskim z p. Arunem Mi
Niewątpliwie każda podróż jest inspirująca. Największą wartość ma jednak taka, podczas której podróżnik przemierza obce mu kulturowo lądy, by poznawać w ten sposób świat, a przede wszystkim ludzi, ich życie i obyczaje. Uczniowie klasy pierwszej gimnazjum w Żytowiecku co kilka tygodni spotykają się z potrafiącymi ciekawie opowiadać o swych wyprawach podróżnikami.I tak zaprzyjaźniona z naszą szkołą niezastąpiona gostyńska bibliotekarka p. Halina Radoła podzieliła się z pierwszoklasistami swoimi wrażeniami po odbytej podróży do Izraela. Z kolei przybyły do Żytowiecka z podpoznańskiego Borówca p. Łukasz Wierzbicki zabrał podopiecznych p. Krzysztofa Blandziego na niezwykłą wyprawę po Afryce śladami Kazimierza Nowaka, poznaniaka, który w latach 1931-1936 samotnie przebył ten kontynent pieszo, rowerem, konno oraz na wielbłądzie. Z Afryki – najbiedniejszego, ale drugiego co do wielkości kontynentu na Ziemi, pierwszoklasiści dzięki uruchomionej wyobraźni i barwnej opowieści warszawskiego podróżnika p. Roberta Gondka wybrali się do Ekwadoru i należących do tego kraju Wysp Galapagos. Natomiast dzięki p. Wiesławie Gaszkowiak uczniowie klasy pierwszej gimnazjum obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą leżącą na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego Portugalię – najbardziej wysunięte na zachód państwo europejskie.
We wtorkowe popołudnie 21 lutego 2017 roku dwadzieścioro pierwszoklasistów w towarzystwie swego wychowawcy p. Krzysztofa Blandziego, nauczycielki geografii p. Grażyny Żurczak, higienistki szkolnej p. Barbary Dechnik oraz emerytowanej nauczycielki p. Witosławy Zakrzewskiej udało się do przytulnej czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu, by wziąć udział w multimedialnym spotkaniu autorskim z przybyłym z Żywca p. Arunem Milcarzem – czterdziestopięcioletnim byłym frontmenem grind-punkowego zespołu Alchemik Sendivius, podróżnikiem, wolontariuszem działającym w stowarzyszeniu „Dajmy Dzieciom Radość”, autorem kilku filmów dokumentalnych, reportaży publikowanych na łamach magazynów podróżniczych oraz twórcą jedynego w Polsce Kabaretu Podróżniczego.
W spotkaniu poświęconym odbytej w 2006 roku wyprawie do Czadu – śródlądowego państwa leżącego w Afryce, uczestniczyła również żytowiecka bibliotekarka szkolna p. Natasza Dziubałka wraz z czworgiem uczniów: Danielem Kołodziejem, Oliwierem Kmiecikiem, Elizą Pieczulis i Karoliną Polaszek.
Podczas trwającego od 17.04 do 18.40 multimedialnego spotkania autorskiego p. Arun Milcarz w niezwykle ekspresywny sposób starał się przekonać słuchaczy, że tak naprawdę tylko poprzez wspólnie wykonywaną pracę oraz spożywanie posiłków można wejść w prawdziwą relację z drugim, odległym kulturowo nam człowiekiem. Podróżnik kilkakrotnie powtórzył również zdanie: „Europa ma zegarki, Afryka ma czas”. Pan Arun Milcarz podkreślił również, że jego podróż po afrykańskim, czterokrotnie większym pod względem powierzchni od Polski państwie, była także pytaniem o sens bytu i znaczenie czasu. Autor wydanej w ubiegłym roku książki zatytułowanej „Czad. W poszukiwaniu straconego …” uświadamiał przybyłej na spotkanie z nim publiczności, by znaleźć czas dla drugiego człowieka i by stale się nie spieszyć.
Gdy multimedialne spotkanie autorskie dobiegło końca pytania, p. Arunowi Milcarzowi zadawali między innymi Joanna Dudkiewicz, Nikola Pache, Kacper Sierleja i Karolina Zimlińska.
Na pożegnanie przybyły z Żywca podróżnik, który już za kilka miesięcy ponownie wybierze się na Czarny Ląd, tym razem do Kenii, rozlosował wśród żytowieckich uczniów trzy egzemplarze swojej książki. Kolejno, wraz z dedykacją, trafiły one do Kacpra Macedońskiego, Karoliny Zimlińskiej i Roksany Matuszewskiej.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi