Święty Jan Paweł II w ciągu całego swojego życia gościł na Jasnej Górze około stu razy, w tym jako Ojciec Święty sześciokrotnie. W ciągu ostatnich dwudziestu lat przed oblicze Czarnej Madonny pięciokrotnie pielgrzymowali uczniowie zdobywający wiedzę i umiejętności w Szkole Podstawowej w Żytowiecku. Organizatorem lub współorganizatorem wspomnianych pielgrzymko-wycieczek był p. Krzysztof Blandzi. Aby ułatwić pracę przyszłym badaczom dziejów naszej 120-letniej już szkoły, omówmy w wielkim skrócie pierwsze cztery z owych wyjazdów, a następnie dłużej zatrzymajmy się na niedawnej pielgrzymko-wycieczce na Jasną Górę, na którą żytowieccy gimnazjaliści oraz absolwenci szkoły wybrali się w sobotę 30 września 2017 roku.

         Dwadzieścia lat temu, jesienią 1997 roku, nasza szkoła świętowała wielki jubileusz swego stulecia oraz nadania imienia generała Stefana Roweckiego „Grota”. Główne uroczystości między innymi z udziałem przybyłej z Warszawy córki Patrona p. Ireny Roweckiej-Mielczarskiej odbyły się w piątek 17 października. Z tej okazji ukazała się również napisana przez p. Krzysztofa Blandziego i p. Małgorzatę Piskorską książka zatytułowana „Opowiemy wam o szkole”. Żytowiecka szkoła wzbogaciła się wówczas o swój hymn, do którego słowa napisała p. Dorota Przybylska a muzykę skomponowała p. Zofia Przewoźna. Tydzień przed wspomnianą uroczystością w piątek 10 października 1997 roku na pielgrzymko-wycieczkę na Jasną Górę w towarzystwie swego wychowawcy p. Krzysztofa Blandziego oraz p. Marty Kwiatkowskiej i p. Małgorzaty Piskorskiej wybrali się uczniowie klasy ósmej. Żytowieccy pielgrzymi uczestniczyli we mszy świętej odprawianej w ich intencji i wraz z panią przewodnik zwiedzili między innymi Salę Rycerską, Arsenał i Skarbiec jasnogórski.

         Niespełna siedem lat później w sobotę 3 kwietnia 2004 roku p. Krzysztof Blandzi zaprosił do udziału w pielgrzymko-wycieczce na Jasną Górę i do ruin zamku Olsztyn uczniów klasy III a gimnazjum, absolwentów szkoły oraz gimnazjalistki z zaprzyjaźnionej szkoły w Lubiniu w osobach Magdaleny Majchrzak, Anny Olejniczak, Heleny Ratajczak i Darii Skrzypczak. Podczas wspomnianego wyjazdu młodzieżą opiekowali się p. Krystian Czub, p. Magdalena Jakubowska, p. Ewa Łuczak, p. Anna Piasecka i p. Lidia Wróblewska. Za kierownicą czerwonego autosanu należącego do p. Adama Olejniczaka zasiadł p. Piotr Krzyżaniak. Żytowieccy pielgrzymi przekroczyli bramę Jasnej Góry o 9.02. Później wraz z panią przewodnik zwiedzili między innymi Muzeum 600-lecia Jasnej Góry a w Kaplicy Cudownego Obrazu uczestniczyli we mszy świętej, modląc się o pomyślne zdanie egzaminów i dostanie się do wymarzonych szkół ponadgimnazjalnych.

         Trzy lata później w sobotę 12 maja 2007 roku na pielgrzymko-wycieczkę na Jasną Górę wybrało się trzydzieścioro uczniów klas trzecich żytowieckiego gimnazjum. Jako ciekawostkę warto podać, że był to jubileuszowy – pięćdziesiąty wyjazd w niespełna pięcioletniej historii koła turystycznego „Obieżyświat”, którego opiekunem był p. Krzysztof Blandzi. Uczniowie najstarszych klas gimnazjalnych wybrali się również do położonej nieopodal Częstochowy malowniczej miejscowości Olsztyn, by podziwiać w niej ruiny XIV-wiecznego zamku, będącego jedną z najpotężniejszych warowni wzniesionych przez Kazimierza Wielkiego. Z kronikarskiego nawyku odnotujmy, że podczas tego wyjazdu opiekę nad gimnazjalistami sprawowały również p. Magdalena Blandzi, p. Stanisława Budzyń, p. Barbara Dechnik, p. Ewa Łuczak, p. Ewa Perz i p. Magdalena Włodarczyk.

         Minęły kolejne trzy lata i w poniedziałek 7 czerwca 2010 roku na kolejną pielgrzymko-wycieczkę na Jasną Górę i do położonego na Szlaku Orlich Gniazd Olsztyna wyruszyło trzydzieścioro czworo uczniów klas trzecich gimnazjum. Oprócz organizatora wyjazdu p. Krzysztofa Blandziego opiekę nad młodymi ludźmi sprawowali również p. Tomasz Bartz, p. Magdalena Blandzi i p. Barbara Dechnik. Podczas odbywającej się o 9.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu mszy świętej w intencji uczestników wycieczki trzecioklasiści podziękowali za przyjęty przed kilku dniami sakrament bierzmowania oraz trzyletni okres nauki w gimnazjum. Teksty liturgiczne odczytywały Jagoda Banach i Angelika Józefiak. Służbę przy ołtarzu pełnili również żytowieccy ministranci: Adrian Dudziak, Krystian Józefiak, Mateusz Mróz, Kamil Wawrzyniak i Mateusz Wujczak.

         Pamiętając o niezapomnianych pielgrzymko-wycieczkach odbywających się w mniej lub bardziej odległej przeszłości, powróćmy do teraźniejszości. W słoneczną sobotę 30 września 2017 roku z okazji fantastycznego jubileuszu 120-lecia Szkoły Podstawowej w Żytowiecku, w dniu świętego Hieronima – żyjącego w IV wieku kapłana, słynącego z przetłumaczenia z greki na łacinę w ciągu dwudziestu czterech lat całego Pisma Świętego, na pielgrzymko-wycieczkę na Jasną Górę i do ruin zamku Olsztyn wybrało się czterdzieścioro ośmioro uczniów, absolwentów oraz pracowników żytowieckiej szkoły.

         W autokarze marki Renault, który z Żytowiecka wyjechał dokładnie o 3.55, a za kierownicą którego zasiedli najpierw p. Roman Gronowski a w drodze powrotnej p. Maciej Górkowski, znaleźli się organizatorzy wyjazdu p. Magdalena Blandzi i p. Krzysztof Blandzi, opiekunowie p. Barbara Dechnik, p. Marta Kwiatkowska i p. Lidia Wróblewska, dwadzieścioro pięcioro uczniów klasy trzeciej gimnazjum, pięcioro drugoklasistów, dziewięcioro absolwentów naszego gimnazjum z roku 2016 (Adrianna Chuda, Mateusz Frąckowiak, Roksana Grzelczak, Zofia Harendarz, Michał Jesiak, Aneta Karlińska, Klaudia Przewoźna, Dawid Staśkiewicz, Mateusz Stróżyński) oraz w charakterze gości honorowych p. Szymon Błaszkowski z synem Krystianem, p. Stanisława Budzyń i p. Elżbieta Michalska.

         Podczas trwającej nieco ponad cztery i pół godziny, z przerwą w Kluczborku, podróży do Częstochowy, odbyło się losowanie gadżetów nawiązujących do Jasnej Góry: breloczków, długopisów i kalendarza. Szczęście uśmiechnęło się do Weroniki Brzeskot, Adrianny Chudej, Zofii Harendarz, Michała Jesiaka, Anety Karlińskiej, Angeliki Kaźmierczak, Miłosza Płaczka i Adrianny Sierlei. O godzinie 8.36 autokar z żytowieckimi pielgrzymami zatrzymał się na parkingu nieopodal Jasnej Góry.

         Najpierw uczestnicy pielgrzymko-wycieczki udali się do będącej sercem sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze Kaplicy Matki Bożej, w której dzięki urokowi osobistemu p. Marty Kwiatkowskiej znaleźli się niemal przed samym Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej i o godzinie 9.35 wzięli udział we mszy świętej dziękczynnej za 120 lat działalności Szkoły Podstawowej w Żytowiecku, prosząc o Boże błogosławieństwo na kolejne lata pracy edukacyjno-wychowawczej.

         W programie pobytu uczestników pielgrzymko-wycieczki z Żytowiecka na Jasną Górę znalazło się także zwiedzanie sanktuarium, o którym święty Jan Paweł II powiedział „tutaj zawsze byliśmy wolni”. Trwało ono nieco ponad godzinę, a żytowieckim pątnikom w roli przewodnika towarzyszyła siostra Anna Urszula. Najpierw żytowiecczanie zwiedzili ozdobioną siedemnastowiecznymi obrazami przedstawiającymi ważniejsze wydarzenia z dziejów klasztoru Salę Rycerską. Później w gmachu Arsenału oglądali pamiątki związane z walkami o niepodległość narodu polskiego w okresie zaborów. W końcu siostra Anna Urszula zaprosiła żytowiecczan do mieszczącego się w budynku dawnej drukarni klasztornej Muzeum 600-lecia Jasnej Góry. Wśród znajdujących się w nim wielu niezwykłych przedmiotów można było zauważyć także pióro, którym nasz noblista Henryk Sienkiewicz napisał „Quo vadis”.

         Przed godziną trzynastą uczestnicy pielgrzymko-wycieczki z Żytowiecka byli już w Domu Pielgrzyma imienia świętego Jana Pawła II, w którym zjedli pyszny obiadek składający się z ziemniaków, fileta z kurczaka, surówki z marchewki oraz kompotu z wiśni. W programie wizyty na Jasnej Górze znalazł się również czas na zakup pamiątek oraz dewocjonaliów.

         Była dokładnie godzina 14.22, gdy uczestnicy pielgrzymko-wycieczki wyruszyli autokarem z jasnogórskiego parkingu do położonego na Szlaku Orlich Gniazd Olsztyna, którego główną atrakcją turystyczną są malownicze ruiny zamku, który w okresie swej świetności imponował wielkością i był jedną z najpotężniejszych warowni. XIV-wieczny zamek w Olsztynie w 1655 roku został zdobyty podczas najazdu szwedzkiego i zniszczony. Nigdy już nie odzyskał swej dawnej świetności.

         Punktualnie o godzinie 15.56 uczestnicy pielgrzymko-wycieczki do Częstochowy i Olsztyna opuścili tę malowniczą położoną u stóp Góry Zamkowej miejscowość, aby wyruszyć w drogę powrotną do Żytowiecka. Po drodze o 18.19 na pięćdziesiąt cztery minuty żytowiecczanie zatrzymali się na posiłek restauracji McDonald’s w Kępnie.

         Zorganizowana z okazji jubileuszu 120-lecia naszej ukochanej szkoły pielgrzymko-wycieczka do jasnogórskiego sanktuarium i urzekających pięknem ruin olsztyńskiego  zamku dobiegła końca o 21.21, gdy autokar marki Renault zatrzymał się przy szkole w Żytowiecku.

         Tak droga naszym sercom szkoła, w której pracujemy i uczymy się, kończy sto dwadzieścia lat. Jakże piękna jest przeszłość, która odważnie wytycza drogę ku przyszłości. Historia Szkoły Podstawowej w Żytowiecku trwa dalej i trwać będzie jeszcze przez wiele lat. Może nawet przez kolejne sto dwadzieścia …

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: