Zapewne niektórzy spośród podopiecznych p. Magdaleny Blandzi wybiorą Zespół Szkół Rolniczych imienia generała Józefa Wybickiego w Grabonogu – placówkę zapewniającą wszechstronne wykształcenie, bogatą ofertę zajęć dydaktycznych i pozalekcyjnych oraz rodzinną atmosferę.

         W tym miejscu warto wspomnieć, że ZSR w Grabonogu i Szkoła Podstawowa w Żytowiecku to placówki oświatowe współpracujące ze sobą od wielu lat.

         Niemal osiemnaście lat temu, we wtorek i środę 22-23 listopada 1999 roku dziennikarze ukazującej się w Żytowiecku gazetki szkolnej „Ludki ze Szkolnej Budki” gościli cieszącego się olbrzymią sympatią słuchaczy i widzów popularnego dziennikarza radiowej Trójki i Telewizji Polskiej p. Michała Olszańskiego. Warszawski dziennikarz w towarzystwie pani dyrektor Anny Kotowskiej, p. Stanisława Ratajskiego, żytowieckich adeptów dziennikarstwa oraz opiekuna gazetki p. Krzysztofa Blandziego zaproszony został do grabonoskiej szkoły przez jej ówczesnego dyrektora bardzo lubianego przez młodzież p. Stanisława Srokę na pyszny obiad. Na pierwsze danie podano rosół z makaronem, a na drugie ziemniaki, surówkę i kotlet schabowy.

         Półtora roku później, w czerwcu 2001 roku, żytowiecka gazetka była współorganizatorem I Powiatowego Przeglądu Gazetek Szkolnych „Młode Pióra” i warsztatów dziennikarskich. Dzięki uprzejmości pana dyrektora Stanisława Sroki odbywały się one właśnie w Grabonogu i trwały aż trzy dni.

         Z kolei w czwartek 11 grudnia 2003 roku p. Krzysztof Blandzi zorganizował pierwszą w historii żytowieckiego gimnazjum wycieczkę szlakiem szkół ponadgimnazjalnych znajdujących się w powiecie gostyńskim. Trzecią placówką, którą tego dnia odwiedziło dwadzieścioro jeden trzecioklasistów, był  Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu. Pan dyrektor Stanisław Sroka oprowadził żytowieckich gimnazjalistów po klasopracowniach, a p. Teresa Sroka wcieliła się w rolę przewodnika po szkolnym internacie.

         Gdy we wtorek 13 czerwca 2006 roku uczący wówczas historii w ZSR w Grabonogu p. Mikołaj Kulczak organizował jednodniową wycieczkę do Warszawy, zaprosił na nią nie tylko swoich podopiecznych oraz uczniów kształcących się w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu, ale również jedenaścioro żytowieckich gimnazjalistów w towarzystwie opiekuna koła turystycznego „Obieżyświat” p. Krzysztof Blandziego. Z kronikarskiego nawyku wymieńmy reprezentantów naszej szkoły uczestniczących w międzyszkolnej wycieczce: Aneta Chuda, Joanna Cichowiak, Martyna Domagała, Monika Jędryczka, Paulina Kruszka, Monika Łagódka, Agata Łuczak, Filip Majchrzak, Dominik Piskorz, Katarzyna Poprawska i Joanna Walkowiak. Uczestnicy wycieczki między innymi w Domu Spotkań z Historią zwiedzili wystawę zatytułowaną „Oblicza totalitaryzmu”. Odwiedzili również mieszczący się przy ulicy Wiejskiej gmach Sejmu i Senatu oraz siedzibę rozgłośni Programu III Polskiego Radia.

         Kilka miesięcy później, w poniedziałkowe popołudnie 13 listopada 2006 roku trzydzieścioro żytowieckich gimnazjalistów nie tylko zapoznało się z ofertą dydaktyczną ZSR w Grabonogu, próbując przy okazji swoich sił w niewielkiej szkolnej siłowni, ale i zwiedziło prawdziwą perełkę ziemi gostyńskiej – Muzeum Edmunda Bojanowskiego.

         Bardzo interesująca okazała się również wycieczka zawodoznawcza do ZSR w Grabonogu, która miała miejsce we wtorkowe popołudnie 9 lutego 2010 roku. Podczas pierwszej części wizyty dziewiętnaściorga żytowiecczan w grabonoskiej szkole pani wicedyrektor Ewa Bayer zapoznała przybyłych uczniów z ofertą oświatową placówki. Następnie w rolę przewodnika wcielił się nauczyciel wychowania fizycznego p. Rafał Twardy, który oprowadził trzecioklasistów po sali gimnastycznej i kilku klasopracowniach. Później do przyszkolnego internatu zaprosiła przybyłych p. Ewelina Biadała.

         Warto dodać, że przedstawiciele grabonoskiej placówki niemal co roku odwiedzają naszą szkołę. Przed laty często czynił to charyzmatyczny pan dyrektor Stanisław Sroka. W czwartek 5 lutego 2004 roku przybył do naszej szkoły w towarzystwie absolwentek gimnazjum w Żytowiecku Magdaleny Kierstan i Malwiny Rosik. Spotkanie z uczniami klas trzecich odbyło się w sali nr 14, rozpoczęło się o godz. 9.06 a zakończyło o 9.40.

         Kilka lat temu pedagogiem w naszej szkole była p. Elżbieta Leonarczyk, w przeszłości absolwentka liceum ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Rolniczych w Grabonogu. A skoro już o związkach pomiędzy obiema szkołami mowa, to nie każdy wie, że przed laty przez piętnaście miesięcy pracownikiem ZSR w Grabonogu był nasz niezawodny konserwator p. Szymon Błaszkowski.

         W końcu jednak z bardziej i mniej odległej przeszłości powróćmy do teraźniejszości. W poniedziałkowe popołudnie 18 września 2017 roku dwadzieścioro jeden uczniów klasy trzeciej gimnazjum czerwonym autobusem kierowanym przez p. Romana Gronowskiego wybrało się na wycieczkę zawodoznawczą do Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu. Trzecioklasistom towarzyszyła wychowawczyni p. Magdalena Blandzi, koordynator wyboru zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej p. Krzysztof Blandzi oraz higienistka szkolna p. Barbara Dechnik. W auli szkoły noszącej imię autora „Mazurka Dąbrowskiego” generała Józefa Wybickiego żytowieckich uczniów powitały pani dyrektor Bożena Ryczkowska, pani wicedyrektor Ewa Byer, kierownik internatu p. Agnieszka Sadzka – absolwenci gimnazjum w Żytowiecku: Adrianna Chuda, Aneta Karlińska, Eliza Pieczulis, Julia Skopińska i Dawid Staśkiewicz.

         Podopieczni p. Magdaleny Blandzi zapoznani zostali z bogatą ofertą dydaktyczną szkoły, w której ponad czterystu uczniom i słuchaczom wiedzę i umiejętności przekazuje czterdzieścioro czworo zaangażowanych w swą pracę pedagogów. Żytowieccy gimnazjaliści z zainteresowaniem obejrzeli zrealizowany przez uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu kilkuminutowy film oraz składającą się z sześćdziesięciu czterech slajdów prezentację multimedialną ukazującą ofertę dydaktyczną szkoły.

         W roku szkolnym 2017/2018 w ZSR w Grabonogu wiedzę i umiejętności praktyczne zdobywają między innymi technicy weterynarii, technicy żywienia i usług gastronomicznych, technicy inżynierii środowiska i melioracji, technicy architektury krajobrazu, kierowcy mechanicy oraz uczniowie liceum ogólnokształcącego z innowacją pedagogiczną – bezpieczeństwo publiczne i działania policji.

         Uczestnicy wycieczki zawodoznawczej zaproszeni zostali również do udziału w interesujących zajęciach poprowadzonych przez grabonoskich nauczycieli. Jedne z nich, prowadzone przez weterynarza p. Jakuba Kulusa, odbywały się nawet w przyszkolnym prosektorium. Podczas nich trzecioklasiści między innymi obejrzeli narzędzia służące do przeprowadzania sekcji zwłok zwierząt, rozpoznawali kręgi szyjne ssaków oraz oglądali pod mikroskopem nerkę szczura i wymaz z pochwy psa.

         Podczas dwuipółgodzinnego pobytu w ZSR w Grabonogu uczniowie klasy trzeciej gimnazjum zwiedzili również szkołę, w której zajęcia odbywają się w czterech budynkach znajdujących się obok wzorowo utrzymanego parku. Trzecioklasiści zobaczyli więc przyszkolny, schludny internat, salę gimnastyczną posiadającą również niewielką siłownię oraz wspaniale wyposażone pracownie: techniki w rolnictwie, ekonomii, produkcji roślinnej oraz żywienia. Żytowieccy gimnazjaliści dowiedzieli się także, że ZSR w Grabonogu współpracuje między innymi z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, a zajęcia lekcyjne trwają od 8.00 do 15.20. Z kolei dodatkowe zajęcia wyrównawcze rozpoczynają się już o 7.10.

         Nim trzecioklasiści opuścili gościnne mury ciepłej i rodzinnej grabonoskiej szkoły, zaproszeni zostali do udziału w niezwykle atrakcyjnych i perfekcyjnie przygotowywanych Drzwiach Otwartych, które w tym roku szkolnym będą miały miejsce w sobotę 24 marca 2018 roku. Z kolei Aleksandra Hasińska, Oliwier Kmiecik i Rafał Stróżyńśki w imieniu opiekunów oraz swoich kolegów i koleżanek bardzo serdecznie podziękowali dyrekcji ZSR w Grabonogu oraz pedagogom za zaproszenie, zapoznanie z ofertą dydaktyczną placówki oraz możliwość udziału w ciekawie przygotowanych zajęciach.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: