Uczniowie wybrali Kraków
Kraków i Warszawa to niewątpliwie dwa najbardziej znane w świecie, leżące nad tą samą rzeką Wisłą, polskie miasta. Pierwsze z nich przez stulecia było siedzibą królów i stolicą kraju. Turystom z zagranicy kojarzy się przede wszystkim ze świętym Janem Pawłem II.Karol Wojtyła spędził w nim czterdzieści lat. Gdy został głową Stolicy Piotrowej, wracał do niego za każdym razem, gdy odwiedzał Ojczyznę. Z kolei Warszawa to europejska metropolia, nasza stolica, siedziba prezydenta, parlamentu i rządu, największe i najliczniej zamieszkałe miasto w Polsce. W świadomości Polaków to miejsce powstańczych zrywów, obiekt nienawiści okupantów podczas II wojny światowej niemal zrównane z ziemią i zamienione w morze ruin.
I Kraków, i Warszawa to również najczęściej odwiedzane miasta przez uczestników wycieczek szkolnych. Historia i współczesność łączą się w nich w niezapomnianą całość. Warto je raz na jakiś czas odwiedzić, by wyrobić sobie obraz „własnego Krakowa” i „własnej Warszawy”.
W ubiegłym roku szkolnym uczniowie klasy drugiej gimnazjum uczestniczyli w czternastu jednodniowych i jednej trzydniowej wycieczce. Na tę ostatnią w środowy poranek 17 maja bieżącego roku wybrali się w Sudety, zwiedzając między innymi nazywany Wersalem Dolnego Śląska zamek w Książu, Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, Szklarską Porębę z jej wieloma atrakcjami, Kowary oraz Świeradów Zdrój.
W piątek 15 września 2017 roku podczas lekcji wychowawczej, uczniowie wspomnianej klasy drugiej w sposób demokratyczny dokonali wyboru miejsca trzydniowej wycieczki, na którą planują się wybrać za półtora roku, w maju 2019 roku, gdy ich nauka w Szkole Podstawowej imienia Generała Dywizji Stefana Roweckiego „Grota” w Żytowiecku dobiegnie końca.
Uczennice Julia Michałek i Karolina Zimlińska przygotowały, składające się z kilkunastu slajdów, prezentacje multimedialne ukazujące walory turystyczne Krakowa i Warszawy.
Zaprezentowana rówieśnikom przez Julię prezentacja multimedialna zatytułowana została „Wędrówki po Krakowie”. Najpierw jej autorka przedstawiła ogólne informacje o mieście, w którym pobyt może być prawdziwą ucztą dla ciała i duszy. Kolejne slajdy ukazywały Sukiennice – halę targową o długości 108 metrów ufundowaną przez Kazimierza Wielkiego oraz zwracający uwagę niesymetrycznym położeniem względem Rynku Głównego Kościół Mariacki, w którym znajduje się największy w Europie drewniany ołtarz wykonany przez Wita Stwosza. Następnie przed oczyma gimnazjalistów pojawił się Wawel – dawna książęca i królewska siedziba oraz miejsce akcji wielu legend i opowieści, a także jeden z symboli Krakowa, dominujący nad miastem na wapiennym wzgórzu Kopiec Kościuszki, upamiętniający bohatera walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych i Polski. Ostatnie slajdy ukazywały z kolei kopalnię soli w Wieliczce – bezcenny zabytek kultury materialnej wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Zaprezentowana rówieśnikom przez Karolinę prezentacja multimedialna przedstawiająca naszą stolicę zatytułowana została „Warszawa i jej zabytki”. Jej autorka również przedstawiła ogólne informacje o mieście, które przed wojną nazywano małym Paryżem. Kolejne slajdy ukazywały zniszczone podczas II wojny światowej w 90 % Stare Miasto, które współcześnie nazywa się salonem kulturalnym stolicy oraz będący najpierw rezydencją książąt mazowieckich a później siedzibą królów Zamek Królewski. Przed oczyma podopiecznych p. Krzysztofa Blandziego na jednym ze slajdów pojawił się również najbardziej rozpoznawalny budynek stolicy, zbudowany na terytorium ośmiu przedwojennych ulic Pałac Kultury i Nauki. Kolejne slajdy ukazywały między innymi kompleks budynków Pałacu Prezydenckiego, słynne Łazienki Królewskie z pałacem na Wyspie, w którym odbywały się obiady czwartkowe oraz jeden z najładniejszych warszawskich monumentów pomnik Małego Powstańca. Miłośnicy sportu z zainteresowaniem obejrzeli slajd przedstawiający Stadion Narodowy, a znawcy sztuki i architektury pałac w Wilanowie będący letnią rezydencją królewską Jana III Sobieskiego. Jeden ze slajdów ukazywał również gmach Telewizji Polskiej przy ulicy Woronicza.
Po obejrzeniu obu prezentacji multimedialnych drugoklasiści poprzez tajne głosowanie dokonali wyboru miasta, które odwiedzą w maju 2019 roku. W głosowaniu wzięło udział osiemnaścioro uczniów. Odczytywane przez Sandrę Szczepaniak wyniki, na tablicy zapisywał przewodniczący klasy Kacper Sierleja. Nad sprawnym przebiegiem głosowania czuwała Joanna Dudkiewicz. Jak się wkrótce okazało, dwanaścioro uczniów wybrało Kraków, a sześcioro Warszawę jak miejsce ostatniej gimnazjalnej trzydniowej wycieczki.
Nim piątkowa lekcja wychowawcza, której temat brzmiał „Kraków czy Warszawa? – wybór należy do nas” dobiegła końca, jej uczestnicy obejrzeli widokówki przedstawiające walory turystyczne obu leżących nad Wisłą miast. Wśród uczniów rozlosowane zostały także gadżety w postaci długopisów reklamujących wspomniane grody. I tak długopisy z napisem „Kraków” trafiły do rąk Nikoli Pache i Karola Wawrzynowicza, a właścicielami długopisów z napisem „Warszawa” zostali Jagoda Jędryczka i Tobiasz Balcer.
No to zaczynajmy odliczanie długich miesięcy, tygodni i w końcu dni dzielących nas od trzydniowego wyjazdu do Krakowa. Wszystko wskazuje na to, że będzie to ostatnia wycieczka w historii żytowieckiego gimnazjum.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi