Rozpoczęcie roku szkolnego dawniej i dziś
W powojennej historii żytowieckiej szkoły większość odbywających się co roku mniej lub bardziej uroczystych inauguracji roku szkolnego była bardzo do siebie podobna. Bywało jednak i tak, że rok szkolny rozpoczynano jeszcze w sierpniu lub w niedzielę … Zdarzało się i tak, że rozpoczęcie nowego roku szkolnego łączono z obchodami szkolnych jubileuszy, pasowaniempierwszoklasistów na uczniów, wręczaniem dzieciom drobnych upominków a nawet konkretnymi zajęciami lekcyjnymi. Rozpoczęcie nowego roku szkolnego stanowiło też okazję do zmiany nazwy szkoły oraz oddania do użytku boiska wielofunkcyjnego.
Gdy II wojna światowa dobiegła końca, w naszej szkole rozlokowano około stuosobowy oddział wojska niemieckiego. Pewnego wczesnego poranka pod koniec stycznia 1945 roku drogą z Łęki Małej nadeszło wojsko sowieckie, całkowicie zaskakując hitlerowskich najeźdźców. Na szkolnych korytarzach i w klasach w najstarszej części szkoły rozgorzały walki. Wewnątrz budynku wybuchł nawet pożar. Niemieccy żołnierze nie mieli wielu szans na skuteczną obronę. Choć sam budynek specjalnie nie ucierpiał, to zniszczeniu uległo wiele szkolnych sprzętów i pomocy dydaktycznych. Mimo to już w niedzielę 1 kwietnia 1945 roku w żytowieckiej szkole powszechnej rozpoczął się pierwszy w powojennej historii rok szkolny. Pracę w naszej szkole podjęła wówczas p. Janina Dorczykówna. We wrześniu tego samego roku drugim nauczycielem a zarazem kierownikiem szkoły, jak się później okazało aż na dwadzieścia cztery lata, został p. Romuald Michalski. We wspomnianym roku szkolnym 1945/1946 w Żytowiecku kształciło się 96 uczniów. Wspomniana wyżej p. Janina Dorczykówna w czwartek 17 stycznia 1946 roku zrezygnowała z pracy w naszej szkole, argumentując swą decyzję niepozwalającymi na przeżycie bardzo niskimi zarobkami. Warto również zauważyć, że przez kilka lat aż do roku 1948 włącznie, uczniowie ze szkoły w Żytowiecku w ramach uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego uczestniczyli w odbywającym się w kościele nabożeństwie.
Proponuję cofnąć się w czasie o 45 lat, do roku 1972. Jak wówczas, w początkach lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia rozpoczynano rok szkolny w Żytowiecku? Sama uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 1972/1973 miała miejsce w piątek 1 września. Do naszej szkoły uczęszczało wówczas 169 uczniów, a wiedzę i umiejętności przekazywało im sześcioro nauczycieli. Wspomnianego dnia szkołę swoją obecnością zaszczycił wizytator p. Edmund Zawidzki. Osiemnaścioro pierwszoklasistów zostało uroczyście pasowanych na uczniów, otrzymując także drobne upominki. Zresztą uczniowie przyszli do szkoły z tornistrami i przyborami szkolnymi, by już tego dnia uczestniczyć w lekcjach organizacyjnych. Uczniowie i nauczyciele wysłuchali także radiowego przemówienia ówczesnego ministra oświaty p. Jerzego Kuberskiego.
Z kolei w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku rok szkolny rozpoczynał się jeszcze w sierpniu, na przykład w 1976 roku dwudziestego trzeciego dnia tego letniego miesiąca. Dwa lata później w 1978 roku 255 żytowieckich uczniów zainaugurowało rok szkolny już 21 sierpnia. Dzieci z klas I-III uczyły się w budynku szkolnym w Łęce Wielkiej a młodzież uczęszczająca do klas IV-VIII kształciła się w budynku szkoły w Żytowiecku. W skład ówczesnego grona pedagogicznego wchodziło ośmioro nauczycieli. We wspomnianym roku szkolnym 1978/1979 inauguracja roku szkolnego podzielona została na trzy części. W pierwszej z nich miały miejsce między innymi wprowadzenie sztandaru, pasowanie i ślubowanie uczniów klasy pierwszej oraz wysłuchanie radiowego przemówienia pana ministra. W drugiej części uroczystości żytowieccy harcerze złożyli meldunek o gotowości do wykonywania zadań. W ostatniej części – artystycznej, rozbrzmiewały poezja, muzyka i śpiew.
Z ubiegłowiecznych dziejów naszej szkoły powróćmy do jej najnowszej historii. Czternaście lat temu, w poniedziałek 1 września 2003 roku wraz z inauguracją roku szkolnego 2003/2004 swą historię rozpoczął Zespół Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku. W skład Zespołu Szkół weszły szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła filialna w Łęce Wielkiej. Dyrektorem szkoły, w której wiedzę i umiejętności zdobywało 282 uczniów, w tym 124 gimnazjalistów był p. Stanisław Ratajski.
Niemal równo dziesięć lat temu w poniedziałek 3 września 2007 roku po raz pierwszy w Żytowiecku rozpoczęcie roku szkolnego miało miejsce w oddanej do użytku niespełna rok wcześniej sali gimnastycznej. Dyrektorem szkoły, do której w roku szkolnym 2007/2008 uczęszczało 285 uczniów (sto siedemdziesięcioro czworo w podstawówce i sto jedenaścioro w gimnazjum) był już wówczas p. Mariusz Kędzierski. Jako ciekawostkę można odnotować, że tego właśnie dnia funkcję wicedyrektora objęła p. Barbara Górska, by pełnić ją przez dziewięć lat aż do zakończenia roku szkolnego 2015/2016. Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego przygotowana została wówczas przez opiekunkę samorządu uczniowskiego p. Magdalenę Włodarczyk. W roli prowadzących wystąpiły uczennice klasy III a gimnazjum Marta Giera i Gabriela Kasprzak. Jednym z przybyłych gości był reprezentujący Burmistrza Ponieca p. Marcin Pazdaj.
Z kolei we wtorek 1 września 2009 roku podczas uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego zainaugurowano składające się z kilku części obchody 10-lecia naszego gimnazjum. Uroczystość, przy współpracy nauczycielki muzyki p. Zofii Przewoźnej, przygotował p. Krzysztof Blandzi a poprowadził dziennikarz Radia „Merkury” Poznań p. Wojciech Bernard. Pierwsza część wspomnianej uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej. Podczas niej między innymi dziewięcioro pracowników gimnazjum, którzy przepracowali w nim dziesięć lat, otrzymało okolicznościowe statuetki oraz kwiaty. Druga część inauguracji roku szkolnego 2009/2010 miała miejsce w auli szkolnej. Uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście oglądali wówczas niemal godzinny show w wykonaniu przybyłego z Wrocławia parodysty p. Bolesława Gromnickiego.
Natomiast podczas mającej miejsce w czwartek 1 września 2011 roku inauguracji roku szkolnego 2011/2012 w naszej szkole nastąpiło oddanie do użytku wielofunkcyjnego boiska sportowego. Wśród przybyłych na tę uroczystość znamienitych gości znalazł się również wicewojewoda wielkopolski p. Przemysław Pacia. Po zakończeniu części oficjalnej oraz odśpiewaniu hymnu szkoły, wszyscy udali się na parking szkolny. Tym razem nie było na nim zaparkowanych samochodów, lecz namiot ze stolikami i krzesłami. Chętni mogli spróbować pysznej grochówki, wypić kawę i herbatę oraz zjeść upieczone przez mamy uczniów ciasto. W tym czasie na samym boisku wielofunkcyjnym odbywały się przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego mecze piłki nożnej i siatkowej.
W końcu jednak z bardziej i mniej odległej przeszłości powróćmy do teraźniejszości. Podczas niedawno zakończonych wakacji w naszej szkole trwały intensywne prace remontowe. Między innymi w sali nr 6 wymieniono okna, zamontowano rolety okienne i wymalowano ściany. Pojawiły się w niej również nowe meble. W najstarszej części szkoły remontu doczekał się także korytarz. Wymieniono na nim oświetlenie, drzwi i pomalowano ściany, na których zawieszono tablice i gabloty. Z kolei przy schodach prowadzących na piętro powstało zaplecze dla pań sprzątaczek. W jego pobliżu stanęło pomieszczenie przeznaczone do przechowywania i wydawania mleka i owoców. Na jednej ze ścian umieszczono fototapetę przedstawiającą Patrona Szkoły wraz z informacjami dotyczącymi Jego biografii.
Po czternastu latach istnienia swoją historię zakończył Zespół Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku. Od piątku 1 września 2017 roku znów jesteśmy Szkołą Podstawową im. generała dywizji Stefana Roweckiego „Grota”.
Gdy jednak pierwszy dzień września przypada w piątek, sobotę lub niedzielę, wówczas uczniowie powracają do swych szkół w pierwszy roboczy dzień po weekendzie. Tak też było i w poniedziałkowy poranek 4 września, gdy około pięciu milionów uczniów w naszym kraju, w tym ponad 400 tysięcy w Wielkopolsce zainaugurowało nowy rok szkolny. W tym gronie znalazło się dwieście czternaścioro dzieci i młodzieży uczęszczających do naszej szkoły (sto sześćdziesięcioro pięcioro w szkole podstawowej i czterdzieścioro dziewięcioro w gimnazjum). Odświętnie ubrani uczniowie i ze szkoły podstawowej, i uczęszczający do klas gimnazjalnych, wspólnie o godzinie dziewiątej udali się do sali gimnastycznej. Krótka uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Po chwili uczniowie, ich rodzicie, nauczyciele oraz ksiądz proboszcz Jacek Toś zostali powitani przez pana dyrektora Mariusza Kędzierskiego. Szczególnie ciepło pan dyrektor powitał siedemnaścioro pierwszoklasistów. Wszystkim życzył sukcesów oraz radości ze zgłębiania tajników wiedzy. Pan dyrektor poprosił również nauczycieli, by inspirowali swych wychowanków do nowych wyzwań, jednocześnie tworząc dla nich przyjazną szkołę. Część oficjalna inauguracji roku szkolnego zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły. Wówczas też uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami, w celu omówienia spraw organizacyjnych, udali się na kilka minut do sal lekcyjnych.
W roku szkolnym 2017/2018 w skład rady pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Żytowiecku wchodzi wraz z panem dyrektorem dwadzieścioro siedmioro nauczycieli.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi