Do historii niemal 120-letniej szkoły w Żytowiecku przeszło wiele niezapomnianych, często mających zaskakujący przebieg uroczystości zakończenia roku szkolnego. Na przykład w piątek 28 czerwca 1946 roku uczniowie najpierw uczestniczyli w odbywającym się w kościele nabożeństwie. Po powrocie do szkoły dzieci wysłuchały okolicznościowego przemówienia wygłoszonego przez kierownika placówki p. Romualda Michalskiego oraz zaprezentowały swoje umiejętności wokalne w programie artystycznym. Żytowieccy uczniowie nie otrzymali tego dnia świadectw. Po prostu zabrakło blankietów, na których można by je wypisać.

         W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia rok szkolny kończył się już w początkach czerwca. Tak było między innymi w sobotę 9 czerwca 1979 roku. Dyrektorem naszej szkoły była wówczas p. Dorota Lisewska. Wspomnianego dnia uroczystość zakończenia roku szkolnego odbywała się w Żytowiecku i przed, i po południu. Już o 8.15 rozpoczęła się owa uroczystość dla uczniów klas I-VII, zakończona oczywiście wręczeniem świadectw. Ośmioklasiści swe pożegnanie ze szkołą rozpoczęli o osiemnastej. Meldunek o gotowości uczniów do rozpoczęcia uroczystości złożyła przewodnicząca samorządu Mirosława Olejniczak. Później między innymi na scenie zaprezentował się zespół taneczny z grającymi na akordeonach ośmioklasistą Arturem Chudym i jego o rok młodszym kolegą Andrzejem Józefiakiem. Pięcioro absolwentów sprzed trzydziestu ośmiu lat ukończyło szkołę z wyróżnieniem, otrzymując odznakę „srebrna tarcza”. We wspomnianym gronie znaleźli się Artur Chudy, Jolanta Iwan, Emilia Musielak, Mirosława Olejniczak i Maria Wawrzyniak. Uroczystość zakończenia roku szkolnego 1978/1979 dobiegła końca dopiero o północy, gdyż połączona była z wieczorkiem tanecznym, w którym uczestniczyli także rodzice uczniów.

         Z kolei w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku uroczystości zakończenia roku szkolnego odbywały się w dwóch różnych dniach. Najpierw w środy na dwa miesiące ze szkołą żegnali się uczniowie klas I-VII, a dwa dni później na zawsze opuszczali ją ośmioklasiści.

         Pierwszych trzydzieścioro ośmioro absolwentów naszego gimnazjum ukończyło je w piątek 21 czerwca 2002 roku. Scenariusz uroczystości sprzed piętnastu lat opracowała p. Zofia Przewoźna, a całość poprowadziła Magdalena Kierstan z klasy II a. Odbywająca się na placu przed szkołą uroczystość rozpoczęła się o 11.02 i trwała do 12.05. Wychowawcami składającego się z dwóch klas pierwszego rocznika opuszczającego mury żytowieckiego gimnazjum byli wówczas p. Mariusz Kędzierski (III a) i pan dyrektor Stanisław Ratajski. Pięć lat później w piątek 22 czerwca 2007 roku żytowieccy gimnazjaliści  po raz pierwszy pożegnali rok szkolny w sali gimnastycznej. Wychowawcami ówczesnych trzecioklasistów byli p. Krzysztof Blandzi (III a) i p. Magdalena Włodarczyk (III b). Natomiast w piątek 25 czerwca 2010 roku w niemal dwugodzinnej uroczystości zakończenia roku szkolnego w gimnazjum, którą przy współpracy p. Zofii Przewoźnej przygotowali wychowawcy trzecioklasistów p. Krzysztof Blandzi (III a) i p. Tomasz Bartz (III b), uczestniczyli również absolwenci Szkoły Podstawowej w Żytowiecku z 1980 roku. W roli prowadzącego uroczystość wystąpił jeden z nich, późniejszy długoletni dziennikarz Radia „Merkury” Poznań p. Mariusz Kwaśniewski. Ówczesna uroczystość zakończenia roku szkolnego przeszła do historii naszego gimnazjum także dlatego, że w sali gimnastycznej stanął baner reklamowy z olbrzymim zdjęciem szkoły. Ponadto każdy z trzecioklasistów oraz uczących ich nauczycieli otrzymał pamiątkowe tableau, które wykonał gostyński fotograf p. Mirosław Smektała. To właśnie przed siedmioma laty po raz pierwszy uczniowie klas trzecich z okazji swego pożegnania ze szkołą zredagowali ośmiostronicową jednodniówkę zatytułowaną „Carpe diem”, a uczniowie klasy III a otrzymali od wychowawcy album ze zdjęciami ukazującymi ich samych w okresie trzyletniej nauki w gimnazjum.

         Z pewnością do historii żytowieckiego gimnazjum przeszła również uroczystość zakończenia roku szkolnego sprzed roku, z piątku 24 czerwca 2016 roku. Przygotowali ją wychowawcy trzecioklasistów p. Krzysztof Blandzi i p. Zofia Przewoźna. Dwadzieścioro sześcioro absolwentów, wyczytywanych przez prowadzącego uroczystość poznańskiego dziennikarza p. Grzegorza Hałasika, uroczyście wkroczyło do sali gimnastycznej po czerwonym dywanie. Warto w tym miejscu przypomnieć ubiegłoroczną, oryginalną dekorację, przygotowaną przede wszystkim przez p. Zofię Przewoźną. Stanowiły ją wykonane wcześniej przez p. Marię Norman indywidualne zdjęcia każdego z uczniów klas trzecich. Po zakończeniu uroczystości trafiły one do rąk opuszczających szkołę absolwentów.

         W pochmurne, piątkowe przedpołudnie 23 czerwca 2017 roku w sali gimnastycznej odbyła się wspólna dla wszystkich uczniów zdobywających wiedzę i umiejętności w ZSSPiG w Żytowiecku uroczystość zakończenia roku szkolnego, którą tym razem fantastycznie przygotował opiekun samorządu uczniowskiego a zarazem wychowawca klasy trzeciej gimnazjum p. Łukasz Kubeczka.

         Kończącym rok szkolny dwustu trzynaściorgu żytowieckim uczniom towarzyszyli między innymi przewodniczący Rady Miejskiej Ponieca p. Jerzy Kusz, żytowiecki radny i sołtys p. Stanisław Machowski, powitany gromkimi brawami goszczący po raz pierwszy w murach naszej szkoły ksiądz proboszcz Jacek Toś, grono pedagogiczne i pracownicy obsługi oraz licznie przybyli rodzice uczniów. W roli prowadzących oficjalną część uroczystości wystąpili Karolina Polaszek i Hubert Balcer (oboje z klasy trzeciej gimnazjum). Po odśpiewaniu hymnu państwowego, okolicznościowe przemówienia wygłosili pan dyrektor Mariusz Kędzierski oraz pan przewodniczący Jerzy Kusz.

         Trwająca od 9.01 do 10.40 uroczystość zakończenia roku szkolnego stała się doskonałą okazją do wręczenia najlepszym uczniom świadectw z wyróżnieniem, nagród oraz listów pochwalnych. I tak między innymi przyznanymi przez nauczycieli wychowania fizycznego nagrodami oraz tytułem „Sportowiec roku” uhonorowani zostali Zuzanna Majewska i Wiktor Juskowiak (oboje z klasy trzeciej gimnazjum). Na szczególne wyróżnienie zasłużyły kończące naukę w gimnazjum Żaneta Drożdżyńska i Karolina Polaszek. Obie dziewczyny jako pierwsze w historii naszego gimnazjum podczas egzaminu kompetencyjnego z języka polskiego, do którego przygotowane zostały przez p. Lidię Wróblewską, uzyskały maksymalną liczbę punktów. Wśród czwartoklasistów świadectwa z wyróżnieniem odebrali Patryk Dudkiewicz i Jacek Stróżyński. Świadectwa z wyróżnieniem otrzymały również cztery piątoklasistki: Wiktoria Antkowiak, Zuzanna Ciesielska, Zuzanna Dudziak oraz Anna Michałek. Świadectwami z wyróżnieniem uhonorowani zostali także Krystian Błaszkowski i Kacper Łopiński z klasy szóstej oraz Karolina Zimlińska z klasy pierwszej gimnazjum. Z kolei świadectwami ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem nagrodzonych zostało czworo absolwentów klasy trzeciej gimnazjum: Żaneta Drożdżyńska, Marcin Machowski, Karolina Polaszek i Karolina Schönfelder.

         W roku szkolnym 2016/2017 żytowieckie gimnazjum ukończyło dziewiętnaścioro uczniów klasy trzeciej. Podopieczni p. Łukasza Kubeczki zaprosili uczestników uroczystości do obejrzenia przygotowanego przez siebie przezabawnego przedstawienia zatytułowanego „Dzień z życia ucznia”. Tym razem w roli narratorów wystąpili Oliwia Byra i Oliwier Kmiecik (oboje z klasy drugiej gimnazjum). Z kolei w rolę nauczycieli kolejno wcielili się Weronika Konatowska (matematyczka), Karolina Schönfelder (polonistka), Karolina Polaszek (anglistka), Marcin Machowski (historyk), Eliza Pieczulis (germanistka), Żaneta Drożdżyńska (nauczycielka biologii), Zuzanna Majewska (nauczycielka fizyki) oraz Marta Dudkowiak (nauczycielka geografii).

         Uroczystość zakończenia roku szkolnego i pożegnania absolwentów klas trzecich uświetnił również występ, przygotowanych przez p. Zofię Przewoźną, chórzystek ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Czternaście gimnazjalistek zaśpiewało dwie piosenki: „Życie jest muzyką” oraz „Bieszczady”. Chórzystki ze szkoły podstawowej wykonały utwór zatytułowany „Wszystko się zmienia”.

         A na koniec ciekawostka statystyczna. Podopieczni p. Łukasza Kubeczki zostali szesnastym rocznikiem kończącym naukę w naszym gimnazjum. Jak do tej pory absolwentami gimnazjum w Żytowiecku zostało 524 uczniów, w tym 287 dziewcząt oraz 237 chłopców.

 

Tekst: Krzysztof Blandzi

Foto: Krzysztof Blandzi

oraz Łukasz Kubeczka (x 2)



Galeria zdjęć: