Historia liczącej dziewiętnaścioro uczniów klasy VIII a zaczęła się w poniedziałkowy poranek 4 września 2017 roku. W żytowieckiej szkole przed ośmioma laty uczyło się dwieście czternaścioro dzieci i młodzieży (sto sześćdziesięcioro pięcioro w szkole podstawowej i czterdzieścioro dziewięcioro w gimnazjum).

         W tym gronie znalazło się siedemnaścioro ówczesnych pierwszoklasistów (dziewięć dziewcząt i ośmiu chłopców), których wychowawczynią została i była nią aż do ukończenia przez uczniów nauki w klasie trzeciej p. Małgorzata Piskorska.

         We wtorek 1 września 2020 roku bohaterowie tego tekstu rozpoczęli naukę w klasie czwartej, a ich wychowawcą został wówczas p. Krzysztof Blandzi. Wspomnianego roku szkolnego 2020/2021 nie da się porównać do żadnego innego od czasów zakończenia II wojny światowej. Z powodu epidemii koronawirusa ówcześni czwartoklasiści spędzili w domu ponad siedem miesięcy.

         W ławkach szkolnych podopieczni p. Krzysztofa Blandziego zdobywali wówczas wiedzę i umiejętności tylko do piątku 23 października 2020 roku. W formie hybrydowej dzisiejsi ósmoklasiści powrócili do nauki stacjonarnej od poniedziałku 17 maja 2021 roku. Dwa tygodnie później, w poniedziałek 31 maja 2021 roku wspomniani uczniowie rozpoczęli już codzienną nauką w szkole. Bo tak to już jest, że najpierw muszą być pot, krew i łzy, by na końcu pojawiła się radość.

         Tymczasem naukę w klasie piątej obecni ósmoklasiści rozpoczęli z wysokiego „c”. Ponieważ właśnie mijała połowa ich cyklu kształcenia w szkole podstawowej, nadszedł czas na połowinki, a dokładnie mówiąc na „Połowinki z przyrodą”, na które w słoneczny poniedziałek 13 września 2021 roku wybrali się do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

         W klasie szóstej, gdy wspomniana wcześniej pandemia niemal całkowicie nas opuściła, nadeszła pora na rozpoczęcie kontynuowanej aż do czwartku 29 maja bieżącego roku przyjaźni z rówieśnikami ze szkoły w Lubiniu. Odnotujmy w tym miejscu, że obecni podopieczni p. Krzysztofa Blandziego i p. Marty Bzymek po raz pierwszy spotkali się ze sobą w poniedziałkowe popołudnie 9 stycznia 2023 roku podczas dyskoteki karnawałowej w Lubiniu. Później wielokrotnie przez kolejne dwa lata spotykali się i w obu szkołach, i podczas wielu międzyszkolnych wycieczek.

         Jako ciekawostkę można także wspomnieć, że ósmoklasiści, którzy w piątek 27 czerwca bieżącego roku zakończą naukę w naszej szkole, są jedyną klasą, która jak do tej pory w latach dwudziestych XXI wieku zasiadała do wigilii klasowej nie przed południem, ale dopiero wówczas, gdy na niebie zabłysła pierwsza gwiazdka. Tak było dwukrotnie. Najpierw w poniedziałek 19 grudnia 2022 roku, a następnie w poniedziałek 18 grudnia 2023 roku.

         Pora już jednak, by ciągle jeszcze trwająca historia klasy VIII a przemieniła się w teraźniejszość.

         W piątkowy wieczór 6 czerwca 2025 roku wszyscy uczniowie uczęszczający do klasy VIII a (dziewięć dziewcząt i dziesięciu chłopców) spotkali się w restauracji „Dobrodziej” w Krzemieniewie, aby cieszyć się swoją obecnością, porozmawiać, powspominać, zjeść wspólny obiad, doskonalić umiejętności sportowe, grając w kręgle na dwóch pełnowymiarowych torach bowlingowych oraz raz po raz zerkając na ekran telewizora, obejrzeć mecz reprezentacji Polski z Mołdawią, który jak się później okazało Biało-Czerwoni wygrali dwa do zera.

         Młodzieży towarzyszyło trzynaścioro rodziców i od 21.17 pan dyrektor Mariusz Kędzierski, a także od godziny dziewiętnastej wychowawca ósmoklasistów p. Krzysztof Blandzi oraz nauczycielka języka niemieckiego p. Magdalena Blandzi.

         O 19.07 przedstawiciele grona pedagogicznego powitani zostali przez przewodniczącą klasy Julię Mróz.

         Z pewnością wszyscy uczestnicy trwającego do 23.45 komersu, podczas którego nie zabrakło także sesji zdjęciowej, świetnie się bawili (przedstawiciele grona pedagogicznego do 22.13) i długo będą go wspominać.

         Ponieważ historia szkoły w Żytowiecku jest fascynująca, więc aby nie utonęła w morzu niepamięci, warto w tym miejscu choć w wielkim skrócie omówić odbywające się w XXI wieku żytowieckie komersy.

         W minionych dwudziestu pięciu latach niemal co roku uczniowie uczęszczający do najstarszej klasy szkole w Żytowiecku (kiedyś byli nimi gimnazjaliści, obecnie ósmoklasiści) kończyli w niej swój pobyt zabawą podczas niezapomnianych komersów.

         I tak w latach 2002-2019 odbyło się szesnaście komersów z udziałem uczniów klas trzecich gimnazjum, ich rodziców oraz zaproszonych przez nich pedagogów. Najwięcej gimnazjalnych komersów, bo aż sześć, miało miejsce w restauracji „Kryształowa” w Poniecu (lata 2007-2008 oraz 2011-2014). Trzykrotnie żytowieccy gimnazjaliści bawili się w Krobi (lata 2005-2006 oraz 2015), dwukrotnie w Gostyniu (lata 2002 i 2010), Krzemieniewie (lata 2017-2018) i Teodozewie (lata 2016 i 2019) i raz, w roku 2009, w Łęce Małej.

         Ósmoklasiści z kolei spotkali się na komersie w restauracji „Dobrodziej” w Krzemieniewie w 2021 roku, w 2023 roku oraz w 2025 roku. Komers absolwentów szkoły z roku 2022 miał miejsce w ponieckiej restauracji „Kryształowa”. Ubiegłoroczni ósmoklasiści swój komers mieli w gostyńskiej restauracji „Czarny Piec”.

         Czas szybko płynie i już w piątek 27 czerwca 2025 roku dziewiętnaścioro ósmoklasistów stanie się absolwentami Szkoły Podstawowej w Żytowiecku. I będzie wzruszające pożegnanie, i łzy wzruszenia, i dziewięćdziesiąt dziewięć opisanych w albumach fotografii, które pozwolą na zatrzymanie czasu oraz przywołanie mnóstwa pięknych i barwnych wspomnień.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 



Galeria zdjęć: