Gminne obchody patriotycznego święta
W życiu każdego narodu są chwile, w których potężny zryw patriotyzmu sprawia, że ludzie światli, nie bacząc na trudności, podejmują wielkie dzieła.Z pewnością jedną z takich chwil w dziejach naszej Ojczyzny było uchwalenie w sali senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie 3 maja 1791 roku ustawy rządowej będącej zwieńczeniem długiej i wyboistej drogi mającej doprowadzić do naprawy państwa poprzez gruntowną zmianę jego ustroju.
Dwieście trzydzieści pięć lat później, w niedzielę 3 maja 2026 roku, również z udziałem żytowieckich uczniów, w Poniecu odbyły się gminne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja. Tym razem poczet sztandarowy tworzyli Julia Bartlewska, Roksana Kacprowska i Dominik Świtalski. Ponadto w składzie delegacji uczniów reprezentujących Szkołę Podstawową w Żytowiecku znaleźli się Alicja Biegała, Oliwia Demska, Jakub Dudkowiak, Oliwia Glinkowska i Stanisław Kaźmierczak.
W corocznej uroczystości patriotycznej uczestniczyli także przedstawiciele grona pedagogicznego w osobach : pana dyrektora Mariusza Kędzierskiego, pani wicedyrektor Magdaleny Włodarczyk, p. Krzysztofa Blandziego, p. Magdaleny Blandzi, p. Łukasza Kubeczki i p. Laury Pazdaj.
A na wspomnianą uroczystość patriotyczną żytowieccy uczniowie busem kierowanym przez p. Konrada Kaczmarka wyruszyli z parkingu przy szkole o 8.37. Do Ponieca, po drodze mijając Łękę Wielką, Bogdanki i Franciszkowo, przyjechali o 9.13.
Uroczystość gminnych obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja w Poniecu tradycyjnie rozpoczęła się zbiórką na placu przy Gminnym Centrum Kultury. Stamtąd wszyscy, po wyprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu o 9.44 hymnu narodowego, przy dźwiękach Dziecięco – Młodzieżowej Orkiestry Dętej tym razem przemaszerowali do znajdującego się na południowy wschód o rynku kościoła farnego pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, by wziąć udział w trwającej pięćdziesiąt sześć minut, od 10.01 do 10.57, uroczystej mszy świętej za Ojczyznę. Eucharystię sprawował poniecki proboszcz ksiądz Bartosz Strugarek.
W pouczającej, ośmiominutowej homilii, kapłan odniósł się do ludzkiego szemrania – cichego mówienia, narzekania pod nosem, wyrażania niezadowolenia przez nas współczesnych oraz działań podejmowanych przez naszych przodków, przede wszystkim części magnatów niezadowolonych z postanowień Konstytucji 3 maja.
Gdy po odśpiewaniu przez uczestników Eucharystii powstałej w 1816 roku pieśni „Boże, coś Polskę” msza święta dobiegła końca, przedstawiciele władz gminy, szkół, zakładów pracy, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy gminy Poniec przemaszerowali ulicami miasta, by złożyć wiązanki i znicze w Miejscach Pamięci Narodowej.
O 11.33 żytowiecka delegacja złożyła wiązankę przy gmachu ponieckiej szkoły obok odsłoniętej w 2002 roku tablicy ku czci Bernarda Śliwińskiego.
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Żytowiecku o 11.47 w jednej z sal Gminnego Centrum Kultury poczęstowali się pysznym ciastem drożdżowym.
O 12.17 przedstawiciele naszej szkoły wyjechali z Ponieca. Minęli Franciszkowo, Bogdanki i Łękę Wielką, by o 12.49 powrócić do Żytowiecka.
Niewątpliwie pierwsza w nowożytnej Europie i druga na świecie po amerykańskiej Konstytucja 3 maja była symbolem mądrości i dążenia do stworzenia przez naszych przodków nowoczesnego państwa. Choć jej żywot był krótki, to dla nas współczesnych, może być powodem do dumy z naszych historycznych dokonań.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi