Fascynująca może być także historia ukazująca codzienne życie naszych przodków, ich radości, troski i zmartwienia, sposoby spędzania czasu wolnego, wystrój domu, a także obowiązujące w danej epoce zasady dobrego wychowania.

Nauka historii nie powinna odbywać się tylko podczas tradycyjnych lekcji w salach szkolnych. Poprzez odkrywanie, przeżywanie i działanie może mieć ona także miejsce podczas wycieczek historycznych. Taka żywa lekcja historii kształtuje wyobraźnię historyczną uczniów, którzy samemu mogą obcować z miejscami związanymi z przeszłością.

I właśnie w ramach drugiej odsłony szkolnych obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja w czwartek 30 kwietnia 2026 roku o godzinie ósmej rano autokarem kierowanym przez p. Macieja Górkowskiego na wycieczkę dydaktyczną do Dobrzycy – siedziby rodowej generała Augustyna Gorzeńskiego – współtwórcy Konstytucji 3 maja i szefa kancelarii wojskowej króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wybrało się dwadzieścioro dwoje żytowieckich czwartoklasistów.

Opiekę nad młodymi miłośnikami historii sprawowali organizator szkolnych obchodów wspomnianego święta państwowego p. Krzysztof Blandzi, p. Aneta Kędzierska oraz przedstawicielka rodziców uczniów p. Ilona Matuszak.

Do należącej przez niemal sto lat do rodziny Gorzeńskich rezydencji dobrzyckiej żytowieccy uczniowie do dotarli po sześćdziesięciu sześciu minutach podróży o 9.06.

Właśnie w pięknie odrestaurowanym osiemnastowiecznym pałacu mieści się Muzeum Ziemiaństwa, w którym można w fantastyczny sposób zanurzyć się w przestworzach przeszłości sprzed dwustu lat.

Nim po przyjeździe do Dobrzycy czwartoklasiści udali się na żywą lekcję historii, spotkali się z naturą. Wybrali się bowiem na spacer po dziesięciohektarowym parku dumnie nazywanym „Wielkopolskimi Łazienkami”.

Tuż po przekroczeniu bramy zespołu pałacowo – parkowego uczestników wycieczki powitał imponujący wyjątkowo rozłożystą koroną drzew jeden z największych i najpiękniejszych w Europie platan klonolistny, według pewnej legendy posadzony przez Augustyna Gorzeńskiego dla upamiętnienia Konstytucji 3 maja.

Spacerując po dobrzyckim parku, uczniowie zauważyli i sztuczną wyspę, i ukrytą wśród drzew miniaturę rzymskiego panteonu, i drewniany mostek, i nazywaną kiedyś podziemnym schronem tajemniczą grotę, i dostojne pawie z długimi kolorowymi piórami.

Po zakończonym spacerze żytowieccy uczniowie weszli do wnętrza pałacu przebudowanego przez Stanisława Zawadzkiego – czołowego architekta epoki klasycyzmu, prawdziwej perełki architektonicznej, w którym znajduje się będące Pomnikiem Historii Muzeum Ziemiaństwa.

Na czwartoklasistów czekała już animatorka p. Kinga Jaroszewska – Bałwas, która zaprosiła uczniów do udziału w lekcji zatytułowanej „Tajemnice pałacowych komnat”.

W trakcie trwającej siedemdziesiąt osiem minut lekcji dzieci udały się na spacer dydaktyczny po pałacowych salach oraz krętymi schodkami po zakamarkach, które na co dzień nie są dostępne dla turystów. Podczas bardzo ciekawych zajęć czwartoklasiści uraczeni zostali wieloma ciekawostkami informującymi o codziennym życiu wielkopolskich ziemian. Uczestnicy lekcji poznali funkcje dawnych pałacowych komnat. Każda z nich ukrywała fascynującą opowieść.

Niesamowita lekcja historii zakończyła się o 11.20. Jej uczestnicy w drogę powrotną wyruszyli osiemnaście minut później. Druga odsłona szkolnych obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja dobiegła końca o 12.47, gdy czwartoklasiści powrócili do Żytowiecka.

Niewątpliwie lekcja muzealna w dobrzyckim Muzeum Ziemiaństwa potwierdziła tezę, że historię można poznawać i po ludzku, i w ciekawy sposób.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: