Aby uczcić to bardzo istotne wydarzenie, przy współpracy Samorządu Uczniowskiego, p. Lidia Wróblewska i p. Krzysztof Blandzi w dniach 22-26 września 2025 roku przygotowali dla całej społeczności szkolnej cykl wydarzeń zatytułowanych „Tydzień z Piastami”.

W poniedziałek 22 września 2025 roku w pierwszym dniu „Tygodnia z Piastami” podzieleni na trzy grupy uczniowie, kolejno z klas VII-VIII, I-III i IV-VI udali się do auli szkolnej, aby obejrzeć spektakl historyczny zatytułowany „Tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego”. Na scenie wystąpili przybyli z Torunia artyści reprezentujący Agencję Widowisk Historycznych „Arkona” panowie Przemysław i Michał, których powitały i przedstawiły publiczności przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego Alicja Biegała i Weronika Krzyżyńska.

Podczas niemal sześćdziesięciominutowej żywej lekcji historii żytowieccy uczniowie przenieśli się do czasów pierwszych Piastów. Miłośnicy historii poznali wiele faktów oraz ciekawostek dotyczącej najdłużej panującej w Polsce dynastii, której początki toną w mrokach zapomnienia. Ponadto uczniowie na własne oczy zobaczyli jak w czasach piastowskich rzemieślnik królewski mincerz wytwarzał pieniądz bilonowy. Zgromadzeni na widowni uczniowie byli także świadkami pokazu walk na miecze.

Następnego dnia uczestników „Tygodnia z Piastami” zaszczycił swą obecnością dziennikarz Radia Poznań p. Grzegorz Hałasik. Najpierw zaprzyjaźniony z żytowiecką szkołą redaktor wybrał się do sali nr szesnaście, w której na co dzień wiedzę i umiejętności zdobywają pierwszoklasiści. Dziennikarzowi towarzyszyły przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego Martyna Nowak i Zofia Smektała.

Przybyły z Poznania dziennikarz zaprosił podopiecznych p. Ewy Łuczak do wysłuchania w swojej interpretacji trzech legend opowiadających o początkach państwa polskiego. Kolejno po wysłuchaniu legend „O Lechu, Czechu i Rusie”, „O złym księciu Popielu” oraz „O gościnnym Piaście” pierwszoklasiści odpowiadali na zadawane przez przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego pytania. Dotyczyły one treści poznanych legend. Raz jeszcze okazało się, że warto czytać dzieciom legendy, ponieważ kształtują one ich wyobraźnię i kreatywność oraz przybliżają historię.

Następnie poznański dziennikarz udał się do sali nr sześć, w której oczekiwali już uczestnicy międzyklasowego konkursu nawiązującego do ukazującego się od 1994 roku na antenie telewizyjnej teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Tematyka zabawy, w której wzięło udział dziesięcioro uczniów z klas V-VIII, dotyczyła naszej Ojczyzny Polski, ze szczególnym uwzględnieniem znajomości historii Piastów.

Odnotujmy w tym miejscu, że do rywalizacji w konkursie „Jeden z dziesięciu” przystąpili następujący uczniowie: Julia Bartlewska, Alicja Biegała, Gabriel Dudziak, Antoni Kaczmarek, Dawid Karpiński, Stanisław Kaźmierczak, Krystian Majewski, Maksymilian Mostowski, Wojciech Mróz i Zofia Smektała.

Pytania konkursowe odczytywane były oczywiście przez pana redaktora Grzegorza Hałasika. Laureatką konkursu „Jeden z dziesięciu” została szóstoklasistka Zofia Smektała.

W środę 24 września 2025 roku, a więc trzeciego dnia obchodów „Tygodnia z Piastami” czterdzieścioro jeden uczniów z klas czwartej i piątej wybrało się na wycieczkę dydaktyczną do pierwszej stolicy Polski – Gniezna, miasta, które w fantastyczny sposób zachowało w sobie ducha początków państwowości polskiej.

W wycieczce do założonego na siedmiu wzgórzach miasta dzieciom towarzyszyli nauczyciele: p. Krzysztof Blandzi, p. Magdalena Blandzi i p. Lidia Wróblewska oraz przedstawicielki rodziców: p. Ilona Matuszak i p. Paulina Nowak.

W Gnieźnie najpierw czwarto- i piątoklasiści udali się do powstałego w 1973 roku Muzeum Początków Państwa Polskiego – instytucji popularyzującej wiedzę o historii początków naszej Ojczyzny.

W towarzystwie przewodnika p. Jarka uczestnicy obchodów „Tygodnia z Piastami” zwiedzili jedną z wystaw. Można było na niej podziwiać i rekonstrukcje drewnianego wału grodu w Gnieźnie z lat 40. X wieku, i prawie pięćset oryginalnych eksponatów oraz kilkadziesiąt kopii zabytków, wśród których nie zabrakło toporków, grotów, naczyń, kolii paciorków oraz kowadełka.

W Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie uczniowie ze szkoły w Żytowiecku wzięli także udział w lekcji muzealnej zatytułowanej „Jak żyli ludzie tysiąc lat temu”. Poprowadził ją zaprzyjaźniony z naszą szkołą (gościł w jej murach w styczniu bieżącego roku) licencjonowany przewodnik po Szlaku Piastowskim p. Maciej Elantkowski.

Podczas wspomnianej lekcji dzieci dowiedziały się, jak na co dzień wyglądało życie ludzi w Polsce Piastów: czym walczono podczas wojny, w co się ubierano, co jedzono, jak mieszkano i jak dbano o higienę. Okazało się, że nasi przodkowie przed tysiącem lat czyścili zęby sadzą z ogniska. Dzieci dowiedziały się także, czym charakteryzowało się dzieciństwo w czasach pierwszych Piastów.

Gdy pobyt w Muzeum Początków Państwa Polskiego dobiegł końca, czwarto- i piątoklasiści wybrali się na spacer dydaktyczny po pierwszej stolicy Polski. Na chwilę zatrzymali się przy pomniku Bolesława Chrobrego – władcy, któremu zawdzięczamy stworzenie silnego, liczącego się w Europie państwa. Wstąpili także do wnętrza gnieźnieńskiej katedry (miejsca koronacji pierwszych pięciu królów Polski), w której na własne oczy zobaczyli będący arcydziełem sztuki złotniczej imponujący srebrny relikwiarz świętego Wojciecha.

Nim żytowieccy uczestnicy obchodów „Tygodnia z Piastami” opuścili pierwszą stolicę Polski, udali się na Plac świętego Wojciecha, na którym 3 czerwca 1997 roku podczas pielgrzymki odbywającej się z okazji tysiąclecia śmierci wspomnianego świętego w obecności prezydentów siedmiu państw papież Jan Paweł II odprawił mszę świętą.

Z kolei w czwartek 25 września bieżącego roku organizatorzy „Tygodnia z Piastami” zaprosili społeczność szkolną do udziału w konkursie historycznym zatytułowanym „Czy znasz dynastię Piastów”? Sześćdziesięcioro uczestników zabawy, korzystając ze smartfonów, skanowało rozmieszczone w różnych miejscach szkoły kody QR. Każdy kod krył w sobie informacje o jednym z piastowskich władców, którego należało później prawidłowo umieścić na karcie pracy w formie drzewa genealogicznego.

Jak się później okazało, laureatami konkursu, będącego kapitalną okazją do nauki poprzez zabawę, zostali: Marta Gościniak, Oliwia Hasińska, Hubert Jankowski, Antonii Kaczmarek, Ewelina Kaczmarek, Stanisław Kaźmierczak, Weronika Leonarczyk, Krystian Majewski, Kinga Szafraniak, Adam Szczepaniak i Oskar Zaremba.

W piątkowy poranek 26 września 2025 roku na szkolnych korytarzach można było dostrzec uczniów w strojach przypominających ubiór z epoki średniowiecza. Wśród nich nie zabrakło i władców, i księżniczek, i rycerzy. Ponadto głowy niemal wszystkich przybyłych tego dnia do szkoły uczniów ozdobiły korony królewskie.

Podczas piątej godziny lekcyjnej uczniowie uczęszczający do klas III-VIII spotkali się na boisku szkolnym, aby trzyosobowe jury w składzie: pan dyrektor Mariusz Kędzierski, pani wicedyrektor Magdalena Włodarczyk i przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego Alicja Biegała mogło wybrać laureatów konkursu na najciekawsze przebranie nawiązujące do epoki pierwszych Piastów.

Zadaniem, przed którym stanęło jury, okazało się twardym orzechem do zgryzienia. Po naradzie jury uznało, że laureatami konkursu zostało ex aequo troje jego uczestników: Paulina Hasińska, Bartosz Przewoźny i Franciszek Przykłota. Ponadto wyróżnienia przyznano Mai Andrzejewskiej, Igorowi Janiszewskiemu oraz Dobrosławie Kaźmierczak.

Tego samego dnia podczas lekcji wychowawczej w sali nr sześć piątoklasiści zaprezentowali swoją wersję legendy o Lechu, Czechu i Rusie – trzech braciach, którzy wyruszyli w świat na poszukiwanie nowych ziem dla swych plemion. Główne role w legendzie wyjaśniającej podchodzenie nazw i symboli narodowych, a w szczególności naszego godła – białego orła w koronie umieszczonego na czerwonym tle, zagrali Franciszek Przykłota (Lech), Wojciech Mróz (Czech) i Wiktor Berger (Lech).

Ostatnim akcentem żytowieckiego „Tygodnia z Piastami” stało się wspólne odśpiewanie przez czwarto- i piątoklasistów „Mazurka Dąbrowskiego” – od niemal stu lat polskiego hymnu narodowego.

Pięciodniowy żytowiecki „Tydzień z Piastami” przypomniał społeczności naszej szkoły o wielkim jubileuszu tysięcznej rocznicy pierwszych koronacji królewskich. Były one przełomowym wydarzeniem potwierdzającym suwerenność i niezależność niedawno powstałego państwa polskiego.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: